Országos nyilvántartásba veszik a végrendeleteket
Az emberek többségéből egyelőre hiányzik az előrelátás, és egyáltalán nem jellemző, hogy viszonylag fiatalabb korban, akár egy váratlan tragédiára is felkészülve végrendelkezzenek - mondja Bánáti János, a Magyar Ügyvédi Kamara elnöke. Mindazonáltal fontosnak tartja, hogy az adatbázist bővítsék, mert ez a jogbiztonságot szolgálja: a kedvezményezettek így mindenképpen hozzájutnak a jussukhoz. A hagyatéki eljárásban közreműködő közjegyző ugyanis köteles ellenőrizni a nyilvántartásban, hogy van-e végintézkedés, és így érvényt tud szerezni az elhunyt rendelkezéseinek.
Ha a végrendelet nem kerül bele az adatbázisba, előfordulhat, hogy a dokumentum a fiókban marad, esetleg az ellenérdekű felek egyszerűen széttépik - érvel Parti Tamás. A nyilvántartásba vétel önkéntes, de Bánáti bízik benne, hogy senki nem tiltakozik majd, ha jövőre az ügyvéd is ajánlja ezt a lehetőséget. Attól sem kell tartania senkinek - teszi hozzá -, hogy ebben az esetben az elhatározását véglegesnek tekintenék. A végintézkedés bármikor módosítható.
A nagyobb vagyonok megjelenésével mind gyakrabban rendelkeznek az emberek a javaikról. Ha valakinek vállalkozásai vannak, esetleg jelentős mennyiségű értékpapírral, több bankszámlával rendelkezik, már ma is inkább hajlamos arra, hogy fiatalon végrendelkezzék. A kiterjedt család, az előre látható konfliktusok pedig már kisebb vagyon esetén is sokakat sarkallnak arra, hogy a végintézkedéssel maguk előzzék meg az örökösök közötti huzavonát. A bejegyzett élettársi kapcsolatról szóló, jövő januártól hatályba lépő törvény hatására szintén nőhet a végrendeletek száma. Különösen igaz ez, ha a korábbi kapcsolatokból gyermekek is születtek.
Vannak azonban bizonyos korlátok: az örökségből az egyenes ági leszármazottakat például csak igen nyomós okból zárhatják ki. A köteles résztől - ami az általános szabályok szerint meghatározott rész fele - a polgári törvénykönyv szerint kizárólag azt lehet megfosztani, aki "az örökhagyó életére tört", illetve "az örökhagyó végakaratának szabad nyilvánítását megakadályozta, vagy annak érvényesítését meghiúsította". Ha viszont a kitagadásra nincs alapos ok, a javak fele mindenképpen a gyermekeket illeti, és az özvegy - továbbá jövő januártól a bejegyzett élettárs - haszonélvezeti jogát sem lehet a végintézkedéssel korlátozni.