Országos nyilvántartásba veszik a végrendeleteket

Országos nyilvántartást állítanak fel jövőre az ügyvédek és a közjegyzők - illetve kivételesen a bíróságok vagy a magyar külképviseletek - által készített, vagy náluk letétbe helyezett végrendeletekről az igazságügyi és rendvédelmi tárca rendelettervezete szerint. Parti Tamás, a Magyar Országos Közjegyzői Kamara szóvivője elmondta: ilyen adatbázis már van, de egyelőre csak a közjegyzőknél lévő végintézkedéseket tartalmazza. Ezek száma egyébként nem túl nagy, mindössze néhány ezerre tehető.

Az emberek többségéből egyelőre hiányzik az előrelátás, és egyáltalán nem jellemző, hogy viszonylag fiatalabb korban, akár egy váratlan tragédiára is felkészülve végrendelkezzenek - mondja Bánáti János, a Magyar Ügyvédi Kamara elnöke. Mindazonáltal fontosnak tartja, hogy az adatbázist bővítsék, mert ez a jogbiztonságot szolgálja: a kedvezményezettek így mindenképpen hozzájutnak a jussukhoz. A hagyatéki eljárásban közreműködő közjegyző ugyanis köteles ellenőrizni a nyilvántartásban, hogy van-e végintézkedés, és így érvényt tud szerezni az elhunyt rendelkezéseinek.

Ha a végrendelet nem kerül bele az adatbázisba, előfordulhat, hogy a dokumentum a fiókban marad, esetleg az ellenérdekű felek egyszerűen széttépik - érvel Parti Tamás. A nyilvántartásba vétel önkéntes, de Bánáti bízik benne, hogy senki nem tiltakozik majd, ha jövőre az ügyvéd is ajánlja ezt a lehetőséget. Attól sem kell tartania senkinek - teszi hozzá -, hogy ebben az esetben az elhatározását véglegesnek tekintenék. A végintézkedés bármikor módosítható.

A nagyobb vagyonok megjelenésével mind gyakrabban rendelkeznek az emberek a javaikról. Ha valakinek vállalkozásai vannak, esetleg jelentős mennyiségű értékpapírral, több bankszámlával rendelkezik, már ma is inkább hajlamos arra, hogy fiatalon végrendelkezzék. A kiterjedt család, az előre látható konfliktusok pedig már kisebb vagyon esetén is sokakat sarkallnak arra, hogy a végintézkedéssel maguk előzzék meg az örökösök közötti huzavonát. A bejegyzett élettársi kapcsolatról szóló, jövő januártól hatályba lépő törvény hatására szintén nőhet a végrendeletek száma. Különösen igaz ez, ha a korábbi kapcsolatokból gyermekek is születtek.

Vannak azonban bizonyos korlátok: az örökségből az egyenes ági leszármazottakat például csak igen nyomós okból zárhatják ki. A köteles résztől - ami az általános szabályok szerint meghatározott rész fele - a polgári törvénykönyv szerint kizárólag azt lehet megfosztani, aki "az örökhagyó életére tört", illetve "az örökhagyó végakaratának szabad nyilvánítását megakadályozta, vagy annak érvényesítését meghiúsította". Ha viszont a kitagadásra nincs alapos ok, a javak fele mindenképpen a gyermekeket illeti, és az özvegy - továbbá jövő januártól a bejegyzett élettárs - haszonélvezeti jogát sem lehet a végintézkedéssel korlátozni.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.