Új gumitabletták és társaik

Másfél millió amerikai szokott rá ezekre a szerekre. Évente ezrek halnak meg a túladagolástól. A szer elhagyásának tünetei: hányás, hasmenés, álmatlanság. Tévedés! Nem a kokain- vagy a heroinfüggőségről van szó, hanem bizonyos receptköteles fájdalomcsillapítókról.

 

 

 

Amikor a szokásos fájdalomcsökkentő szerek már nem használnak, bevetésre kerülhetnek a hosszabb ideig enyhülést hozó, hatásukban a morfinra emlékeztető, úgynevezett opioid alkaloidokat tartalmazó kábító fájdalomcsillapítók. Úgy bő egy évtizede kezdték rábeszélni az amerikai orvosokat arra, hogy a betegek fájdalmainak enyhítésére ezeket a szereket írják fel. Bár az alapproblémán valóban sikerült enyhíteni, a gyógyszerek egyre gyakoribb felírásával tápot adtak az egyre jobban terjedő opioidfüggőség kialakulásának. 2005-ben receptköteles opioidok voltak felelősek 8500 halálos kimenetelű túladagolásért. Többen haltak meg így, mint kokain- és heroin-túladagolásban összesen. A helyzet pedig egyre romlik - jelentette be egy szenátusi meghallgatáson Leonard Paulozzi, amerikai epidemiológus. Ráadásul az emberek az interneten keresik a vényköteles gyógyszerek "alkalmazásának" a lehetőségeit.

Több gyógyszergyár is úgy döntött ezért, hogy "törésálló" opioidtartalmú készítményeket fog előállítani. Az új szerek még nem kerültek forgalomba, bár egy amerikai gyógyszercég nemrégiben engedélyt kért egy ilyen új termék forgalmazására.

Az egyik új gyógyszerből 12 óra alatt, egyenletesen szabadul fel a hatóanyag. Mivel a tabletta széttörésekor, majd felszippantásakor vagy beinjekciózásakor a teljes dózis azonnal felszívódott és erőteljes hatást eredményezett, ennek kiküszöbölésére a cég zselatint adott az összetevőkhöz, így a gumiszerűvé vált tabletta törhetetlenné vált, ráadásul egy pohár vízbe téve és elfogyasztva sem érhető el vele az azonnali hatás. Egy német gyógyszervállalat szupererős tablettát állított elő, amelyet semmilyen eszközzel nem lehet porrá zúzni. Egy másik amerikai gyógyszergyár olyan lassú felszívódású, morfint tartalmazó pirulát készített, amellyel remények szerint nehezebb lesz visszaélni. A morfintartalmú tablettákat is rendszeresen porítják a kábítószerezők a hatóanyagért. Az új készítmény a belsejében azonban egy olyan burokba zárt anyagot tartalmaz, amely kötődik az agyban lévő opioidreceptorokhoz, és így megakadályozza, hogy a morfin ugyanazokhoz a receptorokhoz kötődjön. A magot körülvevő burok gátolja, hogy a tartalma kiszabaduljon és felszívódjon a testben, ha a tablettát előírásszerűen lenyelik. Ha azonban összetörik, a morfin összekeveredik a tabletta belsejében lévő anyaggal, és felszippantva a morfin egyszerűen hatástalan marad. Ezt a gyógyszert most szeretné a cég engedélyeztetni.

Egyes, az engedélyezési folyamatban fontos szerepet játszó szakemberek azonban úgy vélik, ezek az új készítmények csak rontanak majd a helyzeten. Ha a gyógyszer címkéjére felkerül a jelölés, hogy nem lehet kábítószerként használni, a készítményt felíró orvos esetleg kevésbé figyel majd a kialakult függőség tüneteire. Mások azonban határozottan állítják, hogy az új, biztonságosabb opioid tartalmú gyógyszerek jó eséllyel átesnek az engedélyezés bonyolult folyamatán, ha megfelelő címkével látják
el őket.

Az új módszerekkel a viszszaélések egy része talán tényleg kiküszöbölhető, ráadásul, ha a tabletták nem használhatóak a bulik előtti hangulatjavításhoz, a tinédzserek körében megnőtt közkedveltségük is várhatóan csökken majd. Kábítószeres témákkal foglalkozó internetes chatszobákban azonban már most tárgyalják az új szerek felhasználásának lehetőségeit. Vajon ki nyer? A gyógyszergyárak fejlesztői, vagy a függőségben szenvedő és a szerre kiéhezett, szintén leleményes fogyasztók?

Mint Szabó Franciskától, az Országos Gyógyszerészeti Intézet sajtóreferensétől megtudtuk, Magyarországon 122 ópiátot tartalmazó készítmény van forgalomban. Dr. Borúzs Hedvig, az Egészségügyi Engedélyezési és Közigazgatási Hivatal Kábítószer Igazgatósága főosztályvezető-helyettese szerint hazánkban a kábító fájdalomcsillapítók alkalmazása indokolatlanul alacsony. Erre az ENSZ kábítószer-felügyeleti szerve, az INCB is többször felhívta a figyelmet. Ennek hátterében részben a meglehetősen szigorú jogi szabályozás, másrészt a hazai orvosok és betegek drogfüggőség kialakulásától való indokolatlan félelme állhat. Az említett opioidtartalmú gyógyszerek esetében - előírásszerű használat esetén - nem kell félni a hozzászokástól. Míg az USA-ban könnyen, pl. a világhálón keresztül is hozzáférhetőek ezek a szerek, és valóban gyakoriak a visszaélések, addig nálunk a kábító fájdalomcsillapítókkal való visszaélés nem jellemző.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.