Fonendoszkóp vagy MP3?
Hogy meddig, kérdéses. Az Európai Tüdőgyógyász Társaság kongresszusán mutatták be azt a közönséges MP3-lejátszóhoz illesztett, apró mikrofonnal ellátott műszert, amellyel sokkal tisztábban és hangosabban (hangosítva) lehet meghallgatni a tüdő- és szívhangokat. Ráadásul a szívdobbanásokat és légzési hangjelenségeket a digitális szerkezet rögzíteni is képes, és ha kell, összehasonlítja a korábbi lelettel, elemzi és összeveti kontroll hangjelenségekkel. A szerkezet kitalálói még arra is gondoltak, hogy amikor épp nem vizsgál az orvos, zenét hallgathat vele.
Igazából a kérdés műsza-kilag rég megoldott, csodálom is, hogy eddig nem harapott rá egyik nagy gyártó sem. Bár nincs új a nap alatt. Az orvostudomány egy korábbi fejlettségi szintjén - amikor még nem volt UH, CT, MRI stb. -, a test hangjelenségeit sokkal nagyobb becsben tartották. Egész tudomány szerveződött például a szívhangok elemzése köré, és ehhez többé-kevésbé bonyolult - persze a maiaknál sokkal primitívebb - gépeket is alkalmaztak. Aztán lassan kiment a divatból.
Ennek ellenére, meggyőződésem, hogy a fonendoszkópot még sokáig használni fogjuk. Ugyanis egyszerű, megbízható és nem romlik el. Az enyém például már húsz éve szolgál. Egy MP3 meddig él?...