A családi ezüst

Egyre csak azon járt az eszem, miből vegyek ennivalót. Aztán eljutottam odáig, hogy azt kezdtem nézegetni, mit lehetne pénzzé tenni a tárgyak közül.

Kinek mondod el, ha baj van?

„Apu nagyon kegyetlen, sokat kiabál… és kapunk is. Múltkor is eltört rajtam egy fakanalat, máskor pedig akkorát kaptam tőle, hogy sokáig látszódott a keze nyoma. Az, hogy engem bántanak az nem érdekel, de hogy a kicsiket….”

Marika néni 22 négyzetmétere

- Nem megyek innen sehova! - erősködik a 82 éves Zsigár Mária.

Ezer tonna német hulladék ma is itt van

Az illegálisan behordott német szemét negyede még ma is itt van az országban. Kiskunmajsa, Jászszentlászló, Pirtó, Kerekegyháza és Délegyháza lakóinak azt ígérik, nyárra eltüntetik lakóhelyükről a hulladékot.

A Nyugat trágyadombnak nézi a szegény országokat

A fejlett országokban környezetvédelmi előírások szabályozzák a veszélyes hulladéknak számító leselejtezett számítógépek tárolását és feldolgozását. Az újrahasznosításnál olcsóbb a fejlődő országokba exportálni a szemetet.

 

Kukanap

Ha szerda akkor kukanap. Nyűgös hajnali pizsamás osonás, mögötte az elmúlt hét minden piszkával teli kuka zörög, vonszoló gazdája már alig várja, hogy a kapun kívülre tuszkolhassa végérvényesen. Még óvatos kémlelés következik a nyitott kapuajtó mögül, nehogy rajtakapja valaki a kínos szituáció kellős közepén. Mert, olyan kellemetlen az egész.

Alapos kézmosás után, még próbál visszaaludni egy kicsit, de a kényelmetlen érzés már hozzáragadt, mint kukája falára a zsíros szutyok. Hiába szeretne egy gyors álommal új napot indítani, ez a nap már letörölhetetlenül kukanap marad. A kutya örült ugatásba kezd, veszettül kaparja a kaput, a másik oldalához egy kerékpárkormány ütődik, a szemetes edények vámszedője megérkezett. Az idős hölgy, aki már oly sok éve forgatja át fogyasztói léte hulladékait.

Csattan a kukafedő az edény falán, a szemeteszsák zizegve tűri a matató kezeket, miközben ő benn, paplanos ágyában kényelmetlenül forogva már azon gondolkodik - talán mégiscsak zuhanyozni kellene, különben miért érezné ilyen koszosnak magát. Pedig mentálisan már mindent megtett higénéje ügyében a hosszú évek alatt.

Először, amikor felfedezte, hogy személyes szemetét átvizsgálják a kapuja előtt, még borzasztó harag töltötte el szívét, legalább annyira csurig, mint kukáját, fogyasztói léte melléktermékei. Mintha, valaki élete legtitkosabb bugyrába kotorászna könyékig, pedig csak az idős nő matatott szemetesükben a házuk előtt. Akkor szólt neki, hogy ne turkálja össze a szemetes edényt, mert a pudingos tetőket szertefújja a szél. Az idős nő köszönt, és mondta, ne féljen, ő rendesen turkál, a végén mindent, ugyanúgy visszarak.

Hiába szólt a kifogás figyelmeztetőn, hogy náluk kutya van, és a piszka is a szemétbe kerül, az idős nő erre is megválaszolt. "Jaj ne zavarja kedves, majd kikerülgetem, ha a kezem ügyébe akad." És jött minden szerdán menetrendszerint.

Még alig lesett ki a résnyire nyitott kapun, kerékpárt toló alakja már a sarkon közeledetett. Törvényszerűn, ahogy felkelt és lebukott a nap, ahogy a kábeltv-díjas a hónap első hétfőjén becsengetett, az idős hölgy már hozzájuk tartozott, mint a falon lévő házszám, vagy a fa a házuk előtt. És az életük innentől megváltozott, a család is beavatásra került. Külön nejlont kapott a kutya piszok, valamint külön tároló edénybe került. Ha kenyérmaradék akadt (és gyakran akadt), az papírdobozban szikkadt a garázsban száraz helyen. Az újságok madzag-gúzsban várták a hó első szerdáját, hogy begyújtás céljából egy kiskocsin útra keljenek (olyankor az idős néni lánya is arra került), ha kinőtt ruha, gyermekjáték, felesleges könyv (nem is volt mindig felesleges) adódott, az is külön zsákban várta a következő szerdai napot. Ahogy a betétdíjas üvegek is, vagy más könnyen pénzre váltható dolog (általában, ha tombolt a tél, és a fűtési szezon).

Bár a szelektív hulladékgyűjtés, és az újrahasznosítás, akkoriban nem volt még igazán divatos fogalom, és a fogyasztói társadalom kellemetlen mellékterméke csak a jövő rémképeként lebegett az arra fogékonyak szemei előtt, nála a kukás néni élő figyelmeztetésként mégis, minden szerdán megjelent.
Már köszöntek is.

Jó reggelt! - Jó reggelt! Aztán, Csókolom - Jó reggelt! Később már beszélgettek az időjárásról, és egyéb más közömbös dolgokról, szigorúan betartva a társasági csevely szabályait. Kimondatlanul jött létre köztük valami furcsa szövetség, valami sajátos társadalmi szimbiózis a hulladék táptalaján.

Már szűkebb környezete is tudatos fegyelmezettséggel szelektálta elő hulladékait, hogy az idős hölgy könnyebben hasznosíthassa újra azt. És amikor kirakta a család megunt, divatjamúlt, helyt foglaló használati cikkeit, egy hétre megint megnyugodott a lelkiismerete. Teljesítette, amit a civilizált lét megkívánt.

Aztán már második hete nem ugatott a kutya szerdán, nem kaparta a kaput, nem zörrent a kerékpár a túloldalon, nem csattant a kukafedél, nem zizzent a nejlonzacskó a turkáló kezek alatt. Hiába volt a hajnali leskelődés már nem látott mást az ablakból csak álmos járókelőket. Majd a városban a kukás néni lányát, aki a nyitásra várt a Polgármesteri Hivatal előtt. Magányosan állt, kézikocsi nélkül feketében.  Mondjuk, nem is szerda volt. De másnap eljött az is, törvényszerűn, ahogy felkelt és lebukott a nap. A kukanap.

Nyűgös hajnali osonás pizsamában, maga után húzva a felgyülemlett szemetet, hogy kituszkolhassa végérvényesen. Még óvatosan kikémlelt a nyitott kapuajtó mögül, nehogy rajtakapja valaki a kényelmetlen szituáció kellős közepén. Mert olyan, de olyan kínos az egész.

Lomok közt
Lomtalanítás, Óbuda idős asszony guberáló, gyüjtögető lomtalanítás szeméthalom bútordarabok, kidobott holmik, ócskaságok,
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.