Keveset mossa kezét az amerikai
A megkérdezettek fele - saját bevallása szerint - tíznél többször mos kezet egy nap, amely komoly előrelépés a tavalyi 36 százalékhoz képest. Ha alacsonyabbra tesszük a lécet, azaz azokat keressük, akik legalább hétszer mosnak kezet, akkor már tízből hét amerikai felel meg ennek a kritériumnak.
A férfiak jóval kevésbé figyelnek oda a higiéniára, mint a nők. Amíg a nők 62 százaléka legalább tízszer megmossa a kezét egy nap, addig a férfiaknál ez az arány 37 százalék - írja a medicinenet.com.
A kutatás azt is megállapítja, hogy az egészségügyi kormányzati javaslatok szerint egy kézmosásnak 15-20 másodpercig kellene tartania, amelyet csak a megkérdezettek fele tart be. Szintén alacsony azok aránya, akik köhögés vagy tüsszentés után megmossák a kezüket, erre csak minden negyedik amerikai hajlandó.
Síklaki István, az ELTE Társadalomtudományi Kar dékánhelyettese szerint általános jelenség, hogy sokkal nehezebb a fegyelmezett és rendszeres védekezést megvalósítani olyan veszélyforrással szemben, amelyről nincs kézzelfogható, szemmel látható tapasztalatunk.
Azok a veszélyforrások, mikroméretű kórokozók, amelyekkel szemben a kézmosás megvédhet, éppen ilyenek. Mivel a közvetlen élmény nem jön segítségünkre, az a társadalmi megoldás, hogy gyerekkorban kialakítjuk a megfelelő normákat, és így szinte reflexszerűvé tesszük a védekezést. Bizonyos normák elsajátításában - amilyen a tisztaság normája is - a nők hagyományosan a férfiak előtt járnak - értelmezi a kutatást Síklaki.
(forrás: ELTE TÁTK Hírlevél)