Varga Mihály: Nem lesz tartható a hiánycél

Varga Mihály, a Fidesz alelnöke szerint a hiány mértéke május közepére elérheti a teljes évre tervezett 3,8 százalékot.

Az MSZP kész az egész nyarat végigdolgozni

Az MSZP szerint az Orbán-Semjén-kormány akkor viselkedik felelősen, ha visszavonja a pénzügyi-gazdasági törvényeket, és még a nyáron - a realitásokat figyelembe véve - új javaslatot nyújt be az Országgyűlésnek.

EU igen, IMF nem?

Valójában az IMF csak arról próbálta lebeszélni a kormányt, hogy többször akkora adóterhet rakjanak a magyar bankokra, mint amekkorát máshol.

Még szükségünk lehet a valutaalapra

Talán nem lehetetlen, de nagyon nehéz feladat lesz a magyar államháztartási hiányt és a lejáró hiteleket a piacról megfinanszírozni a következő években.

Kikérdezik Matolcsyt Brüsszelben

Számos tagállam nehezményezte, hogy Magyarország júliusban nem állapodott meg az Európai Bizottsággal és a IMF-fel a fizetési mérleg támogatását szolgáló hitelszerződésnek megfelelően.

 

IMF, szigorúan csak stressz esetén

A magyar kormány valószínűleg csak komoly piaci stresszhelyzet esetén kérne ismét finanszírozási támogatást a Nemzetközi Valutaalaptól, pedig egy újabb IMF-egyezség még a növekedést is serkenthetné költségvetési ösztönzés nélkül - vélekedtek az elemzők.

Timothy Ash, a Royal Bank of Scotland (RBS) globális feltörekvő térségi kutatási részlegének vezetője hétfői londoni helyzetértékelésében úgy vélte: "a magyar kormány dilemmája" az, hogy ha nem költ a gazdaság élénkítésére, akkor a magyar növekedés a "jó esetben is törékeny, legrosszabb esetben kifulladó" világgazdasági növekedés függvénye marad. Ha azonban a kormány a költségvetésből serkenti a növekedést, akkor a "máris vészterhes" közadósság-dinamika válik még rosszabbá.

Ash szerint erre "a 22-es csapdája helyzetre" jobb megoldás lenne egy új egyezmény megkötése a Nemzetközi Valutaalappal. Ez rögzítené a piaci várakozásokat, biztosítaná a költségvetés finanszírozhatóságát, és erősítené a forintot. A forint erősödése jó eséllyel élénkítené a belső fogyasztást is, mivel csökkentené a háztartások adósságszolgálati terheit, és így növelné vásárlóerejüket. Így a magyar gazdaság növekedése nem függne túlzott mértékben az exporttól - fejtegette az RBS vezető londoni feltörekvő piaci szakértője. Timothy Ash szerint ez a stratégia nem csupán a gazdasági kockázatokat enyhítené, de a Fidesz számára sem járna komolyabb politikai következményekkel, mivel a következő néhány évben nem lesznek választások.

A Morgan Stanley globális bankcsoport londoni befektetési és elemző részlege hétfői helyzetértékelésében ugyanakkor közölte: továbbra sem számít arra, hogy a magyar kormány a helyhatósági választások után új hitelprogramról kívánna megegyezni az IMF-fel. A cég szerint "ez nem illene bele egy olyan kormány karakterébe, amely kifejezett jövőbeni célként határozta meg a nemzetközi szervezetektől független gazdaságpolitika folytatását". A ház szerint "nem kétséges", hogy az IMF továbbra is kész és képes segíteni Magyarországnak, akár az új elővigyázatossági hitelkeret hozzáférhetővé tételével, akár a jelenlegi egyezmény meghosszabbításával. A Fidesz-kormány azonban valószínűleg csak akkor keresné meg ismét a valutaalapot, ha "a finanszírozási piacok súlyos stresszhelyzetbe kerülnének, de előbb nem".   

A Capital Economics, az egyik legnagyobb londoni gazdaságelemző és befektetési tanácsadó cég hétfői értékelése szerint az önkormányzati választások végeztével a piac "most már reméli", hogy a Fidesz "végre" részletezi a közfinanszírozás rendbetételére kidolgozott terveit. Jóllehet Magyarország "messze jár attól, hogy új Görögországgá váljék", térségi összehasonlításban magas közadósság-rátája és közelmúltbeli "költségvetési lazaságai" miatt azonban az ország "továbbra is kötéltáncot jár" költségvetési szempontból - fogalmaztak a Capital Economics londoni elemzői.

A ház közölte, hogy három okból is kétli a hazai össztermék (GDP) 3 százaléka alatti jövő évi államháztartási hiánycél teljesíthetőségét. Az egyik ok a tavalyi hiányadat minap bejelentett felfelé módosítása, amely megnehezítette a további hiánycélok elérését. A második ok az, hogy a 3 százalék alatti jövő évi hiányra tett ígéret betarthatósága - a Capital Economic elemzőinek megítélése szerint - "számos derűlátó teljesítmény-célkitűzés" megvalósulásának függvénye. Ezek közé tartozik az idei 3,8 százalékos hiánycél tartása, ami a cég elemzői szerint - éppen a tavalyi deficitadat módosítása nyomán - "valószínűtlennek tűnik", valamint a 2,5 százalék körüli jövő évi gazdasági növekedéssel kapcsolatos várakozás, amellyel szemben a Capital Economics londoni szakértői csak 1,5 százalékos magyar GDP-emelkedést várnak 2011-ben.

Mindemellett a kormány költségvetési terveinek teljesítése valószínűleg továbbra is erőteljesen a bevételnövelő intézkedésektől függ majd - köztük "az ellentmondásos és populista bankadótól" -, semmint konkrétabb kiadáscsökkentési lépésektől - vélekedtek hétfői értékelésükben a Capital Economics elemzői.

A ház becslése szerint a jelenlegi helyzet alapján 350 milliárd forintnyi - a GDP-érték 1,25 százalékának megfelelő - további költségvetési szigorításra lenne szükség a kormányzati hiányígéretek teljesítéséhez. A cég összességében azzal számol, hogy az államháztartási konszolidáció lassabb lesz a tervezettnél, és a GDP-arányos hiány még jövőre is 4 százalék körül marad. Ha ez az előrejelzés helytállónak bizonyul, a forintra "kemény menetek várnak" a következő években - jósolták a Capital Economics elemzői.           
    A Morgan Stanley szintén úgy vélekedett, hogy a tavalyi államháztartási hiány felfelé módosításával az idei év költségvetési kiindulópontja is rosszabb lett a korábban gondoltnál. A kormány ugyan ragaszkodik ahhoz, hogy nincs szükség további megszorításra, látni kell azonban a szeptemberi és az októberi költségvetési számokat annak megítéléséhez, hogy ez az álláspont összeegyeztethető-e az idei 3,8 százalékos, és a jövőre kitűzött 2,8 százalékos GDP-arányos államháztartási hiánycéllal - írták hétfői értékelésükben a Morgan Stanley londoni elemzői.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.