Ha a gárda tüntet, akkor a rendőrség oszlat
A Magyar Gárda Egyesület és a Mozgalom feloszlatásáról hozott jogerős ítélet végrehajthatóságának főpróbája lesz július 4-én több helyütt. A Budaházy György Baráti Köre és a Hatvannégy Vármegye - a Magyar Gárda felhívására - demonstrációt hirdetett a budapesti Szabadság térre, több vidéki helyszínen pedig a gárda tagtoborzót tart.
A tüntetés célja, hogy a résztvevők tiltakozzanak az egyesület „koncepciós, politikai nyomásra történt betiltása ellen". A rendezvényt a gárda honlapján is meghirdették, kérve tagjaikat, hogy „az egyesület és a többi jogtalanul zaklatott hazafi melletti szimpátiájuk megnyilvánulásaként" menjenek el a térre.
A BRFK a bejelentést - mert a teret korábban bejelentett kulturális rendezvény foglalja el - nem vette tudomásul. Ha mégis „lesznek olyan magánszemélyek és szervezetek, különös tekintettel a Magyar Gárda Egyesületre", akik és amelyek nem tartják tiszteletben a határozatot, „a rendőrség, élve a jogszabályok adta lehetőségekkel, a leghatározottabban fog fellépni" - tudatja a BRFK. Magyarul: a demonstrációt feloszlatják.
Budapest rendőrfőkapitánya szombatra a város egész területén fokozott ellenőrzést rendelt el, hogy megakadályozzák a közbiztonságot veszélyeztető cselekményeket. Ennek keretében személyeket igazoltathatnak, a ruházatukat és a járművüket átvizsgálhatják, a közbiztonságra veszélyt jelentő eszközöket, anyagokat lefoglalhatják. Kilátásba helyezik azt is, hogy „a gyanús, feltehetően szabálysértést elkövetni szándékozó" személyekkel szemben intézkedni fognak.
A rendőrség az egyesülési joggal visszaélés gyanúja miatt büntetőeljárást is indít - tudtuk meg. Ennek oka, hogy a Magyar Gárda hivatalosnak minősített honlapján a Szabadság téri demonstrációra vonatkozó felhívás jelent meg, amely „a gárdistákat, pártolókat, valamint Magyar Gárda-szimpatizánsokat" szólítja fel a részvételre. Egyes megyei „zászlóaljak" még autóbuszt is ígérnek az utazáshoz.
A következő néhány nap vidéki tagtoborzók sorát is szervezi a Magyar Gárda. Ez ugyancsak a honlapjukról derül ki. Ezeket a rendezvényeket mindenütt zárt helyen, például közösségi házban, kultúrházban, presszóban, csárdában vagy sörözőben tartják. Így azok nem esnek a gyülekezési jog hatálya alá.
Rendőrségi források szerint ilyen toborzók esetén - amíg nem történik rendbontás - nincs mód a beavatkozásra. De a nyílt törvénysértést nem kívánják szó nélkül hagyni: aki szembemegy az ítélettel, és meghatározó részt vállal a feloszlatott egyesület működtetésében, mi több, új tagok toborzásában, annak büntetőeljárásra kell számítania. A zártkörű rendezvényeket tehát nem akadályozzák meg, de a szervezők felelősségre vonása valószínűleg nem marad el.