Sunny, a nepáliak meg a gyermekmunka

A katmandui házban, ahol lakom, a füstös kifőzde új lányt vett fel konyhai munkásnak. Az apró termetű nepáli lányon már az első pillanatban feltűnt a nyugtalansága. Mikor beszédbe elegyedtem vele, megtudtam az okát.

Ma is milliók élnek rabszolgasorban

A Fülöp-szigeteki gyerekcselédek ügyét felkaroló Visaya Fórum alapítója kapta a rabszolgaság elleni küzdelmet elismerő nemzetközi díjat.

Rabszolgahorror Kínában

Március elejétől kereste 16 éves eltűnt fiát a kínai Henan tartományban élő Yang Aizhi. Eljutott hozzá a szóbeszéd, hogy a szomszédos Shanxi tartományban, főképp téglaégetőkben, rengeteg elrabolt gyereket dolgoztatnak rabszolgasorban. Elkezdte járni az égetőket.

Csendőrséget az ENSZ-nek

A Világszervezet legnagyobb békefenntartó missziója nem képes megakadályozni a kongói katasztrófát. Állandó haderő nélkül nem is lehet. Metazin

Karácsonyvilág

Bár a vallásos tartalom nem mindenütt hangsúlyos, abban mindenki egyetért, hogy a karácsony a szeretet, a béke, a család és a mulatság ideje.

 

Gyermekmunka vagy éhezés?

A The New York Times publicistája érzékeny területre téved, amikor a gyerekmunka betiltásának következményeit taglalja. Nicholas D. Kristof kambodzsai útjának tapasztalatai alapján arra figyelmeztet: a gyerekmunka betiltása, a nyugati munkavédelmi előírások kikényszerítése, az éhbérek javítása kártékony hatású is lehet a harmadik világban.

Kristof érvelése szerint a legszegényebb országokban sokan örülnének, ha modern rabszolgaként, a nyugati munkavédelmi szabályokat és munkásjogokat nem ismerő úgynevezett „sweatshopokban" dolgozhatnának. A munkanélküliségnél és a harmadik világban ezzel együtt járó nyomornál és éhezésnél még az embertelen munkakörülmények és az éhbér is jobb. A legszegényebb családok azt sem bánnák, ha a legalább a gyerek kapna állást, hogy legyen pénz az alapvető egészségügyi ellátására.

Kristof itt nem áll meg, hiszen egyenesen azt állítja, hogy a gazdag nyugati államok polgárai csak a legszegényebbek nyomorát fokozzák, ha erkölcsi alapon ellenzik a sweatshopokban előállított termékek vásárlását. „A sweatshopok csak tünetei, és nem okai a szegénységnek." Ha a szegény országok gyárai bevezetik a nyugati munkavédelmi előírásokat és emberhez méltó bért adnak a munkáért, a termelés a piac logikáját követve továbbáll. Ha a sweatshopok bezárnak, akkor az eddig éhbérért dolgozó alkalmazottakból éhező munkanélküli lesz. A harmadik világban a legtöbb gyerek számára a sweatshop alternatívája a szeméttelep és a guberálás.



Forrás: globusz.net

Az északkelet-indiai Mahananda folyó partján kislány segít kõtörõ anyjának
Az északkelet-indiai Mahananda folyó partján kislány segít kõtörõ anyjának
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.