Gorillák a ködben... vagy már ott sem?
A feketepiacon busás haszonnal eladható gorillabébik megszerzéséhez az egész családot ki kell írtani. A bébik ki tudja hány százaléka éli meg - szülői gondoskodás hiánya, vagy éppen a súlyos trauma miatt – a feketepiaci "körútat", arról nem beszélve milyen élet vár rájuk azután. Ha netán nem élné túl a tortúrát, a kereskedő rendel másik bébit a helybeliektől.
Ám nem csupán a kölykök eladása vezérelheti a reménytelenül nincstelen orrvadászokat. A gorilla húsa ugyanis - más majmokéhoz hasonlóan - igen kelendő a sokszor éhező helybeliek körében. A gorillák egyes testrészei pedig a Föld másik részén bukkannak fel szuvenír formájában, hisz „jól" mutat például egy mahagóniasztalon a gorilla mancsa spéci hamutálként...
Ám korántsem az orvvadászok tevékenysége az egyetlen, mely fenyegeti a legnagyobb főemlős fennmaradását. A híres-hírhedt ebola vírus, az élőhelyüket veszélyeztető erdőpusztítás, valamint a régió fegyveres konfliktusai is súlyos csapást jelentenek az amúgy is drasztikusan csökkenő populációra. A gorillák helyzete olyan drámaivá vált, hogy mára már a Föld legveszélyeztetettebb állatfajai közé tartoznak. Ezért 2009-ben az ENSZ, a Vadállatok Megmentése Egyezményének (CMS) keretében az idei évet a gorillák megmentésének szenteli.
Van remény?
A Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) legutóbbi felmérése szerint az ember legközelebbi rokonainak számító főemlősfajok csaknem fele, azaz 303 örökre eltűnhet a Föld színéről. A Ghánában és Elefántcsontparton őshonos Miss Waldron vörös kolobusz vélhetően már ki is pusztult, hiszen éppen harminc éve, hogy utoljára látták. Az IUCN valóságos fajpusztulási hullámtól tart. A szakemberek prognózisa szerint a következő években kihalhat például a szumátrai orángután, a vietnami piszeorrú tonkin, a lisztmajmocska néven is ismert kolumbiai gyapjasfejű tamarin és a madagaszkári óriás bambuszmaki, amelyből már csak 140 példány él vadon. A legdrámaibb helyzet Ázsiában van, ahol a fajok 71 százaléka számít veszélyeztetettnek.
A küzdelem azonban nem reménytelen. A brazíliai arany oroszlántamarint és a fekete oroszlántamarint például le lehetett venni a kritikusan veszélyeztetett fajok listájáról, csakúgy, az ugyancsak végveszélyben lévőnek nyilvánított kongói hegyi gorilla populációja pedig a 2003-as felmérés óta növekedésnek indult. Három afrikai ország pedig nemrégiben összefogott a hegyi gorillák megmentése érdekében. Ruanda, a Kongói Demokratikus Köztársaság és Uganda közös határvidékén éő hegyi gorillák populációja mára mindössze 700 egyedből áll. A három ország azonban összefogott és közös programot indított a területeiken élő emberszabásúak megmentéséért.