Fürdőkben ázó milliárdok
A Matolcsy György vezette gazdasági csúcsminisztériumnál lenne a legjobb helye a magyar fürdőknek - véli Vancsura Miklós, a Magyar Fürdőszövetség néhány napja megválasztott új ügyvezető elnöke, aki szerint a hazai fürdők nemzetgazdaságban betöltött szerepüknél fogva jóval nagyobb állami figyelmet érdemelnének, mint az eddig gyakorlat volt.
A szövetség most szakértőkkel térképezteti fel a szektor tevékenységét, az ebből fakadó ajánlásokat haladéktalanul megküldi az új kormánynak. Vancsura szerint: a kormány mellett, a Magyar Turizmus Zrt.- nek is jobban oda kellene figyelnie a hazai fürdőkre. Kommunikációjukban előtérbe kellene, hogy kerüljön az, amitől mi magyarok jobbak, vagy mások vagyunk, mint a többi termálnagyhatalom. Vancsura szerint ez a hagyományos, természetes gyógytényezőkre, a gyógyvizeinkre alapozott komplex (balneológiai) ellátás. Mint mondta: a történelmi hagyományaink, a történeti építészeti értékeink, a kedvező ár-érték arányos szolgáltatásaink a turizmusnak illetve a gazdaságfejlesztésnek húzóererői lehetnek.
A fürdőszövetség új elnöke hangsúlyozta: 2011. az Egészségturizmus Éve lesz. Nem szabad elszalasztani a tematikus év nyújtotta lehetőségeket, különösen, hogy egybeesik az EU elnökséggel is. Ugyanakkor az idei évet megnehezíti, hogy a korábbi kormány megadóztatta az üdülési csekkeket. Ezekből az idei év első négy hónapjában 15 százalékkal kevesebb fogyott. A negatív tendenciákat enyhítheti, egy a munkáltató által adandó úngynevezett rekreációs kártya, mely a Széchenyi Gazdaságfejlesztő Társaság javaslata. A kártyával rekreációs, prevenciós szolgáltatásokat lehetne igénybe venni a fürdőkben és a szállodákban. A tervről szintén egyeztetni kívánnak Matolcsy Györggyel - mondta Vancsura.
Ugyanakkor megjegyezte: tovább rontja a gyógyfürdők helyzetét az a tény is, hogy az egészségügyi és pénzügyi tárca 2 éve mulasztásos törvénysértést követ el azzal, hogy a 2007 decemberében megállapodott OEP árakat a mai napig nem hirdette ki. Az egészségügyi és a pénzügyminiszter egymásra mutogatva hárították el a felelősséget. Kívánatos lenne, ha olyan kormányzati struktúra és jogszabályalkotás alakulni ki a jövőben, hogy egyértelmű legyen a kormányzati felelősség is. Ezzel párhuzamosan időközben a szállodák befizetendő áfáját 7 százalékkal csökkentették, ez sajnos még mindig magasabb, mint az európai versenytársaké. A fürdőszolgáltatások áfája 20-ról 25 százalékra növekedett, tovább rontva a fürdők helyzetén.
A fürdőszövetség ügyvezető elnöke figyelmeztet arra, hogy ha az új kormány a jövőben nem kezeli gazdaságilag és kulturálisan is kiemelten a hazai fürdőket, félő hogy az ebbe - a Széchenyi-tervtől máig - befektetett milliárdok nem térülnek meg, Mindez számokban kifejezve azt jelentené, hogy az a 98 milliárd forintra becsült egészségturisztikai beruházás, amely korábban csak Széchenyi-terv keretein belül valósult meg, nem tölti be a szerepét. Kidobott pénz lehet az a 300 milliárd forint is, amelyet az ágazat 2013-ig kap az Új Magyarország Fejlesztési Terv regionális operatív programjából.
Vancsura szerint ha nem történik változás, akkor a fürdőket többségében működtető önkormányzatok jelentős veszteségeket könyvelhetnek majd el, melyek pótlására nem lesznek képesek. A fenntartókat sújtja az is, hogy az önkormányzatoknak adandó idegenforgalmi adó hozzájárulást a kormányzat felére csökkentette.