Francia lapkiadás: van ingyen ebéd
A lapkiadók szerte a világban a legkülönbözőbb módokon igyekeznek megállítani az újságok iránti kereslet folyamatos csökkenését – nem sok sikerrel. Franciaországban most egy új kísérletbe kezdtek: állami támogatással ingyen juttatnak újságokhoz fiatal olvasókat, abban a reményben, hogy idővel rendszeres előfizetőkké válnak. Legalább is ez az egyik hivatalos indoka az állami beavatkozásnak, emlékeztet a Machiavelli Consulting.
A kormány kedden hozta nyilvánosságra az “Én ingyenes lapom” elnevezésű tervének részleteit, amelynek keretében egy éven át térítésmentes előfizetéshez juttatnak több tízezer 18-24 év közötti fiatalt. Az érdeklődők mintegy hatvan kiadvány közül választhatnak, köztük van a francia minőségi sajtó zászlóshajója, a Le Monde, a tekintélyes Le Figaro és egy sor regionális napilap, de a The New York Times nemzetközi kiadása,a Párizsban kiadott International Herald Tribune, sőt a népszerű francia sportlap, a L’Equipe is.
A közös erőfeszítés költségeit az állam és a lapkiadók együtt viselik, úgy, hogy a kormány három év alatt 15 millió eurót vállal magára az adófizetők pénzéből. Hivatalos közlés szerint a terv visszhangja igen jó a fiatalok körében: az előzetes regisztráció során az egyes lapoknál máris mintegy 30 ezren jelezték előfizetési szándékukat, és hamarosan egy külön internetes oldalt indítanak az előfizetések gyűjtésére, hogy felgyorsítsák a folyamatot.
A fiatalok számára ingyenes laprendelés csupán egy a sok intézkedés közül, amelyekkel az állam igyekszik megtámogatni a válság miatt nehéz helyzetbe került kiadókat. Ezek között közvetlen szubvenció is szerepel.
Közben a csatorna túlsó oldalán megint lapot temetnek: az Associated Newspapers kiadóvállalat most jelentette be, hogy bezárja London Lite című ingyenes napilapját. A bejelentés két héttel azután született, hogy – mint akkor beszámoltunk róla http://nol.hu/noller/orosz_forradalom_a_londoni_lappiacon_ - orosz milliárdos tulajdonosa, Alekszandr Lebegyev egy váratlan huszárvágással ingyenessé tette a London Evening Standardet, amelyben az Associated anyavállalata, a Daily Mail & General Trust kisebbségi tulajdonrésszel rendelkezik. Az egykori KGB-rezidens most megkönnyebbülhet, mert bár az Evening Standardnak sem áll jól az üzleti szénája, a verseny enyhülni látszik: egy hónappal korábban a News International konkurens ingyenes újságja, a London Paper húzta le a rolót.
A London Lite bezárása következtében 36 munkahely szűnik meg. Mint közölték, a London Paper bezárása óta volt ugyan néhány nyereséges hete a London Lite-nak, összességében azonban a cégvezetés nem látta a fényt az alagút végén: a lap tartós nyereségessé tételére nem láttak esélyt. Az ok: a 182 éves múltú Evening Standard, amely október közepén vált ingyenessé (addig 50 pennybe került), napi 600 ezres példányszámával közvetlen riválisává vált a 400 ezer példányban nyomott London Lite-nak, amely soha nem termelt nyereséget tulajdonosai számára, és már szeptemberben felmerült a lámpaoltás lehetősége.