Ha kell, tovább módosítják a büdzsét

Lehet, hogy nem a szombaton benyújtott költségvetés lesz a végső. A pénzügyi tárca szerint módosítják, ha a folyamatok úgy alakulnak.

Tartja a tervet az államháztartási hiány

A gazdasági romlás következményei még nem szűrődtek át az államháztartás egyenlegébe.

Megdöbbentően kedvező magyar hiányszám

Az eredetileg tervezettnél kétszáz milliárd forinttal kisebb, 907 milliárd forint volt az államháztartás hiánya tavaly. Az uniós hiányszám azonban ennél is jobb lehet. Akár a GDP 3 százaléka alatt is lehetett a deficit.

Nem indokolt a további forinterősödés

Ha csak a gazdasági háttér és a nemzetgazdasági szükségletek határoznák meg a forint irányzatát, akkor nem kellene erősödnie belátható időn belül, írta elemzők véleményét idézve csütörtökön a Dow Jones hírügynökség.

Költségvetés: négy százalék hiány

.

 

EU: vizsgálat hat tagállam ellen

Túlzott deficit miatti uniós eljárás megindítása várható legkevesebb hat EU-tagállam ellen. Magyarország nincs a listán.

Ejárást indít az előzetes hírek szerint Franciaország, Görögország, Írország, Lettország, Románia és Spanyolország ellen a unió - közölték hétfőn brüsszeli diplomáciai források. E hat tagállam mindegyike már tavaly is túllépte az Európai Bizottság adatai szerint a közös fizetőeszköz, az euró használatának feltételeként megszabott, úgynevezett maastrichti kritériumok egyikét, nevezetesen azt, hogy a költségvetési hiány nem lépheti túl a három százalékot. 

Brüsszel vélekedése szerint az említett hat államban idén a helyzet további romlására kell számítani. A legkirívóbb adatok Írországgal kapcsolatban érkeznek: ott ebben az évben 11 százalékos büdzséhiány várható. Joaquín Almunia pénzügyi EU-biztos a diplomáciai források szerint február 18-án tervezi a deficiteljárások bejelentését.

Wouter Bos holland pénzügyminiszter a hír kapcsán helyeselte, hogy az unió a gazdasági válsághelyzetben is figyel a deficit mértékére, és szükség esetén eljárást indít az érintett tagállamok ellen. Úgy vélte azonban, hogy a nehéz helyzetbe került tagországoknak a szokásosnál több időt kellene adni költségvetésük rendbehozatalára.

Ez bizonyos értelemben egybecseng azzal, hogy amikor a korábbi hónapokban a hitelválság kezdett átgyűrűzni a reálgazdaságba, uniós körökben arról kezdtek beszélni: várhatóan nagyvonalúbban ítélik majd meg az olyan tagországok ügyét, amelyek a recesszió enyhítése érdekében alkalmazott pénzügyi injekciókkal a szokásosnál nagyobb költségvetési hiányt produkálnak. Európai bizottsági források akkor a tűréshatár mintegy 3,5 százalékos deficitig való kitolhatóságát valószínűsítették.

 

 

 

 

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.