Éjszakai hollókkal az erőszak ellen

"Éjszakai hollóknak" (Natteravnene) hívják azt a dán önkéntes hálózatot, amelyhez a mintát egy 1987-ben született svéd kezdeményezésből vettek át egy biztonságosabb, erőszakmentes társadalom megteremtése céljával. A dán "hollók" 1998. március 6-án jelentek meg először az utcákon jellegzetes sárga kabátjukban, zsebükben cukorkákkal, léggömbökkel és óvszerekkel.

A "hollók" 18 és 88 év közötti férfiak és nők, hármasával járőröznek az utcákon mindennap a tanítás befejezésekor, illetve esténként pénteken, szombaton és munkaszüneti napok előestéjén éjjel 1 óráig. Figyelnek, beszélgetnek a fiatalokkal, de fizikailag sohasem avatkoznak be a verekedésekbe, súlyosabb esetekben a rendőrséget hívják segytségül. Tanácsokat adnak gyereknek, felnőttnek, így hozzájárulnak a vandalizmus, az erőszak megfékezéséhez. Segítik azokat is, akik sokat ittak, felhívják hozzátartozóikat, barátaikat, vagy ha szükséges taxit, mentőt hívnak hozzájuk.

Aki "éjszakai holló" akar lenni, annak részt kell vennie olyan tanfolyamokon, ahol megtanulja az elsősegélynyújtást, helytállni minden fajta magatartással szemben és kezelni a konfliktusokat. A Natteravnenének van egy országos titkársága, amelyet magánszemélyek finanszíroznak és 2008-tól kezdve ingyenes tanfolyamokat is szervez szülőknek, ahol felkészítik őket gyermekeik nevelésére.

Az önkénte hálózat munkájának eredménye kézzel fogható: folyamatosan csökken azoknak a dánoknak a száma, akiket nyugtalanít az erőszak, a bűnözés terjedése. 1996-ban még a lakosság 60-70 százaléka tartozott ebbe a kategóriába, 2000-ben 50-60 százalék, 2006-ban pedig már csak 31 százalék.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.