Emberek és jogok

Franciaországban a jobboldali kommentátor szerint az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatát a legjobb lenne elfelejteni.

Mikrobloggal a magány ellen

Az SMS és a blog keresztezéséből született mikroblogok néha fontos eseményekről tudósítanak.

Kevesebb hazugsággal a lázadás ellen

A franciaországi diáktüntetések meghátrálásra kényszerítették a kormányt. De a konzervatív filozófus szerint a diákok hazugságot védelmeznek, miszerint hasznos teljesítmény nélkül is joguk van mindenhez. Metazin

A pártoskodás dicsérete

Barack Obama konszenzusos politikát ígért a kampányban, elnökként viszont fontos kérdésekben nem sikerült megszereznie az ellenzék támogatását. De talán nem is baj. Pártpolitikai csaták nélkül ugyanis aligha létezhet demokrácia. Metazin

Vért és verítéket!

Az amerikai elnökök gyakran kérik áldozatvállalásra a polgárokat, népszerűségük mégsem sínyli meg a népszerűtlen intézkedéseket. Közvélemény-kutatók szerint a recept egyszerű: hitelesség és őszinteség. Metazin

 

Disszonáns hang a gyászkórusban

A világsajtó csaknem egyöntetűen a múlt század legnagyobb brit drámaíróját gyászolta Harold Pinterben. Radikális baloldaliságáért már sok megemlékezés elmarasztalta. Akad azonban, aki drámaírói nagyságát is kétségbe vonja.

„Pinter nem érdemli meg azt a szerecsenmosdatást, amelyben halála után része lesz” – közli a Huffington Post honlapján már írásának címében Johann Hari brit színpadi szerző és publicista.

„Pinter halála után dicshimnuszokkal lesz tele a világsajtó” – jósolja Hari, és nem téved: még azok is, akik egyébként mélységesen elítélik Pintert, amiért Amerika-ellenességből egészen különc gesztusokra is ragadtatta magát, korszakalkotónak tekintik az életművét, és a 20. századi brit színpadi irodalom legnagyobb alakjának minősítik az elhunyt Nobel-díjas írót.

Nem úgy Hari. Szerinte a Nobel-díj is tévedés volt. Bizonyságul idéz egy kései Pinter-verset, amelyben a szerző trágár szavakkal emlékezik meg utálatának meg nem nevezett tárgyáról (valószínűleg az amerikai imperializmusról, amelyet egyébként szokása volt Hitler Németországához hasonlítani). A pályatárs Pinter egyetlen érdemét ismeri el: ő importálta Beckett, Ionesco és Bunuel szürrealizmusát Anglia színpadaira. Csakhogy ezeknél a szerzőknél bonyolult filozófia volt a darabok mögött, őnála viszont legfeljebb közhelyek: például, hogy a kínzás rossz, az ellenállás jó.

Az idősebb kritikus-nemzedék azonban, amely annak idején pajzsra emelte, nem hajlandó belátni, milyen gyenge lábakon áll a legtöbb Pinter-színmű.

Hari fő kifogása azonban politikai jellegű. „A zsidó fiúból, aki Kelet-London utcáin oly bátran vette fel a harcot a Mosley-féle fasiszta mozgalom suhancaival, hogy lett a Slobodan Milosevics védelmére alakult nemzetközi bizottság fő patrónusa?”

Hari emlékeztet rá, hogy a baloldali Pinter egy színházi vadsztrájk hatására képes volt a jobboldali Margaret Thatcherre szavazni. Az egyszerű embereket hajlamos volt lenézni, és a zsarnokság ellen is inkább csak szavalni szeretett. A Hitler elleni háború idején „szargúnyának” nevezte a brit hadsereg egyenruháját, és közölte, hogy senki kedvéért magára nem öltené. Később, amikor Sztálin Nyugat-Berlint blokád alá helyezte, Pinter megtagadta a katonai szolgálatot, s nevetségesnek minősítette, hogy a Munkáspárt támogatja a Nyugat-Berlint megmentő légihidat, a Berlinért aggódókat pedig bolondoknak nevezte.

Harold Pinter legsúlyosabb tévedésének azonban Hari azt tartja, hogy a tömeggyilkos etnikai tisztogatásokért felelős Slobodan Milosevics pártját fogta, azon az alapon, hogy „polgárháború volt. Történetesen.”

Johann Hari ezt a stílust, az elhunyt drámaíró híres, szaggatott mondatait parodizálva búcsúzik: „Isten. Veled. Harold. Pinter. Nem kellett volna. Védelmedbe venni. Milosevicset.”

Hari egyébként a baloldali Independent állandó szerzője, de talán nem véletlen, hogy ez a nekrológ nem ott jelent meg. Ugyanaznap az Independent ezzel a szalagcímmel tudatta Pinter halálát: „Elhunyt a realizmus mestere.”

Harold Pinter interjút ad londoni otthona előtt 2005-ben, miután bejelentették: ő kapja a Nobel-díjat
Harold Pinter interjút ad londoni otthona előtt 2005-ben, miután bejelentették: ő kapja a Nobel-díjat
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.