Darwin és Isten összeegyeztethető?
A British Council Charles Darwin születésének 200., és A fajok eredetű című korszakalkotó műve megjelenésének 150. évfordulója alkalmából készíttetett közvélemény-kutatást, hogy az angol természettudós ismertségét felmérje. Tíz országban - Argentínában, Egyiptomban, Indiában, Kínában, Mexikóban, Oroszországban, Dél-Afrikában, Spanyolországban, az Egyesült Királyságban és az Egyesült Államokban - több mint tízezer embert kérdeztek meg.
Az oroszok jól ismerik
A válaszadók átlagosan hetven százaléka hallott már Darwinról és az evolúcióelméletről. Ismertsége az orosz válaszadók körében volt a legmagasabb, a megkérdezettek 93 százaléka mondta, hogy hallott már az angol természettudósról. Hazájában, valamint Mexikóban és Kínában szintén 90 százalék fölötti Darwin ismertsége. Egyiptomban és Dél-Afrikában vannak a legtöbben, akik nem hallottak még Darwinról, az arab országban a válaszadók 38, az afrikai államban a megkérdezettek 27 százaléka nem ismeri Darwint és tudományos nézeteit.
Az amerikai és a brit megkérdezettek nyilatkoztak a legmagabiztosabban az evolúcióelmélettel kapcsolatos ismereteikről. Az amerikaiak 84, a britek 80 százaléka állította, hogy nagyjából érti is Darwin elméletét a kiválasztódásról.
Darwin és Isten megférnek együtt
A megkérdezettek körében többen voltak, akik egyet értettek, mint ahányan elvetették azt az elképzelést, hogy Isten létezése és az evolúcióelmélet nem zárja ki egymást. Érdekes eredmény, hogy a legnagyobb, 85 százalékos arányban az indiai megkérdezettek vélik úgy, lehetséges egyszerre hinni Istenben és elfogadni a természetes kiválasztódás elméletét. Az állítással a mexikói és argentin válaszadók közel kétharmada, a dél-afrikai és brit megkérdezettek 54 százaléka, az oroszok és az amerikaiak 53 százaléka értett egyet. A fentieknél kisebb arányban hajlanak viszont Isten-hit és az evolúció összeegyeztethetősége felé az egyiptomi, spanyol és kínai válaszadók. Az egyiptomiaknak és spanyoloknak 45, a kínaiaknak csak 39 százaléka érzi úgy, hogy a vallásos meggyőződés nem zárja ki az evolúcióelmélet elfogadását.
Tízből hat országban a többség, egyébként a válaszadók átlagosan 54 százaléka véli úgy, hogy elegendő tudományos bizonyíték támasztja alá az evolúcióelmélet helyességét. A vizsgált országok közül csak Oroszországban, az Egyesült Államokban, Dél-Afrikában és Egyiptomban kerültek többségbe a szkeptikusok. Ugyanis az orosz válaszadóknak 48, az amerikaiaknak 42, a dél-afrikaiaknak 41, az egyiptomiaknak pedig alig 25 százaléka véli úgy, hogy a tudományos eredmények igazolták a darwini elképzelést.
(forrás: ELTE TÁTK Hírlevél)