Több ezermilliárdos családi többletterhek

Több ezermilliárd forintos többletterhet róttak a hazai háztartásokra a válság miatti áremelkedések, illetve a vég- és normál törlesztés – számolta ki az Országos Kereskedelmi Szövetség.

KSH: februárban a behozatal 9,5, a kivitel 6,3 százalékkal nőtt

Az év második hónapjában az import forintértékének növekedési üteme meghaladta az exportét, a behozatal 9,5, a kivitel 6,3 százalékkal bővült a magas bázisidőszaki értékekhez képest - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) az előzetes külkereskedelmi adatokat.

Nőtt a vendégforgalom

Márciusban nőtt a három- és négycsillagos szállodák látogatottsága, az ötcsillagosoké viszont csökkent, részben a Malév leállása miatt.

KSH: erősített a kiskereskedelem

Márciusban a kiskereskedelmi forgalom volumene 0,9 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakit.

Meglepődtek az elemzők

Az elemzők szerint pozitív meglepetést hozott a kiskereskedelmi forgalom márciusi alakulása.

 

Csökkent a kiskereskedelmi forgalom volumene

A kiskereskedelmi forgalom volumene áprilisban 2,7 százalékkal elmaradt az előző év azonos időszakától.

A kiskereskedelmi forgalom volumene áprilisban 2,7 százalékkal elmaradt az előző év azonos időszakától. A csökkenésben az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletek, az üzemanyagtöltő állomások, valamint a bútor- és műszakicikk-üzletek eladásainak visszaesése játszott meghatározó szerepet - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) hétfőn.

A tájékoztató szerint év első négy hónapjában 0,7 százalékos volt az elmaradás mértéke az előző év azonos időszakához képest. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletek forgalmának volumene áprilisban 1,8 százalékkal csökkent, de az év első négy hónapjában 0,8 százalékkal meghaladták az eladások az előző év azonos időszakit. 

A várakozásoknál lényegesen nagyobb mértékű volt a visszaesés - jelentette ki Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője. A kiskereskedelmi forgalom alakulását jelentősen befolyásolta, hogy idén korábbi időpontra estek a húsvéti ünnepek, ami azt eredményezte, hogy a vásárlások már döntő részben márciusra estek. Ezt tükrözi, hogy míg az élelmiszerjellegű vegyes kiskereskedelmi üzletek forgalma márciusban 2,6 százalékkal emelkedett, áprilisban 1,8 százalékkal csökkent, egy hónap alatt pedig 1 százalékkal esett vissza a forgalom.

Az év hátralevő részében a reálbérek csökkenése, a stagnáló munkaerőpiac, a nyomott fogyasztói bizalom és a háztartások folytatódó mérlegkiigazítása miatt a visszaesés folytatására lehet számítani, így az éves átlagos visszaesés kissé meghaladhatja az 1 százalékot. 

A jelentés szerint egyébként a nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalmának volumene áprilisban 3,6 százalékkal csökkent, míg január-áprilisban 0,9 százalékkal mérséklődtek az eladások. Áprilisban nagyobb mértékű visszaesés a bútor-, műszakicikk-üzletekben (10,8 százalékos) és a gyógyszer-, gyógyászati termék kiskereskedelemben (8,5 százalékos) jelentkezett.

Az átlagosnál kisebb volt az elmaradás a könyv-, számítástechnika, egyéb iparcikk üzletekben (1,4 százalékos) és az iparcikk jellegű vegyes üzletekben (0,8 százalékos). A KSH közlése szerint ugyanakkor áprilisban folytatódott a csomagküldő és internetes kiskereskedelem dinamikus növekedése (36,7 százalékkal), továbbá az előző évinél nagyobb volumenű volt a forgalom az illatszer- (6,6 százalékkal), a textil-ruházati és lábbeli- (2,1 százalékkal) és a használtcikk-üzletekben (0,5 százalékkal) is.

Az üzemanyagtöltő állomások eladásai továbbra is csökkenést mutattak. Áprilisban az eladások 3,2 százalékkal, az első négy hónapban 3,0 százalékkal maradtak el az előző év azonos időszakitól. A statisztikai hivatal tájékoztatása szerint az egy hónappal korábbihoz mérten - a szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint - a kiskereskedelmi forgalom volumene 1,0 százalékkal mérséklődött. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem, valamint az üzemanyag kiskereskedelem 1,0, a nem élelmiszer-kiskereskedelem 1,2 százalékkal csökkent.

Az országos kiskereskedelmi üzlethálózatban, valamint a csomagküldő és internetes kiskereskedelemben áprilisban 676 milliárd forint, az év első négy hónapjában 2.434 milliárd forint értékű forgalom realizálódott. A KSH közölte azt is: az Eurostat június 5-én megjelent sajtóközleménye szerint - a naptárhatástól megtisztított adatok alapján - a kiskereskedelmi eladások az Európai Unió 27 tagállamában 2012. áprilisban 1,9 százalékkal, az eurózóna országaiban 2,5 százalékkal csökkentek az egy évvel korábbihoz viszonyítva.

Áprilisban az országok nem teljes körére rendelkezésre álló adatok 9 tagállamban bővülést, 13-ban csökkenést mutattak. A térség legjelentősebb országai közül Németországban 1,3 százalékkal, Franciaországban 0,6 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi volumen, míg az Egyesült Királyságban 0,3 százalékkal mérséklődött. A magyarországi forgalomcsökkenés az EU-27 átlagánál nagyobb mértékű volt.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.