Csernobil még mindig sugároz
Az 1986-ban történt robbanás után több mint 300 ezer embert telepítettek ki a csernobili atomerőmű környékéről a magas radioaktív sugárzás miatt. Újabban azonban arról szólnak a tudósítások, hogy a tiltott zónában burjánzásnak indult a természet. Pripjat városába például medvék és farkasok költöztek.
Sokan úgy vélik, hogy mindez azt jelenti, a radioaktivitás már nem kiugróan magas. Az ENSZ az elmúlt években megjelent jelentései is arra utalnak, hogy a tartós környezetszennyezés kisebb, mint korábban hitték. Egy 2005-ös tanulmány szerint a csernobili robbanás miatt megnövekedett sugárzás következtében összesen 4000 ember veszíti életét - jóval kevesebb, mint korábban gondolták.
A túlzott optimizmus azonban indokolatlan - figyelmeztet a The Telegraph. A leginkább fertőzött területeken még mindig a normális 1200-szorosa a háttérsugárzás. A térséget szennyező radioaktív anyagok felezési ideje több tízezer év. A körzetben végzett vizsgálatok pedig rávilágítanak, hogy a területen élő vadállatok között nagyon magas a kóros genetikai elváltozások aránya.
forrás: globusz.net