A jogállam leépülését nem kísérte civil ellenállás

Halmai Gábor szerint amihez Rákosiéknak hosszú évekre volt szükségük, ahhoz Orbánéknak két szűk hónap is elegendő volt. Nevezetesen hogy leépítsék az alkotmányos demokráciát

Sok javaslat érkezett a társadalmi részvételről szóló törvényhez

Több mint száz szervezet fogalmazott meg észrevételeket a társadalmi részvételről szóló törvény tervezetéhez a szerdai határidőig - mondta el Rétvári Bence, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára az MTI-nek pénteken.

Épül a nemzeti jogszabályelőkészítés együttműködési rendszere is

Januártól a társadalom legszélesebb rétegei számára válhat lehetővé a jogszabályok előkészítése során véleménye, észrevételeinek kifejtése a társadalmi részvételről szóló törvény tervezete szerint, amelyet szombaton nyújtott be a közigazgatási és igazságügyi tárca vezetője.

Nem felzárkóztat, megbélyegez

Több civil szervezet szerint a Belügyminisztérium által kidolgozott nemzeti társadalmi felzárkózási stratégia megbélyegzi a cigányokat, továbbá megvalósításának alapfeltételei is hiányoznak.

Focihuligánt ítéltek el Miskolcon

Garázdaság miatt ítéltek el egy focidrukkert Miskolcon, a 20 éves férfit botrányos viselkedése miatt a múlt hétvégi DVTK-Újpest NBI-es labdarúgó-mérkőzést követően állították elő – közölte a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője kedden az MTI-vel.

 

Civilek a közpénzek átláthatóságáért

Három civil szervezet közös levélben fordult Péterfalvi Attilához, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) elnökéhez, azt kérve: lépjen fel azért, hogy az új polgári törvénykönyv is a közpénzek átláthatóságát szem előtt tartva szabályozza az üzleti titok fogalmát.

A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ), a Transparency International Magyarország, valamint a K-Monitor Közpénzfigyelő Iroda az MTI-hez pénteken eljuttatott közleményben azt írta: az új Ptk. jelentősen megnehezítheti a közérdekű adatokhoz való hozzáférést, hiszen az Országgyűlés előtt lévő javaslat szerint semmi akadálya nem lesz annak, hogy a jövőben az állami és önkormányzati szervezetek valamennyi szerződésükkel és beruházásukkal kapcsolatos kérdést üzleti titokra hivatkozva hárítsanak el.

A polgári törvénykönyv jelenleg kimondja, hogy nem minősül üzleti titoknak az állami és az önkormányzati költségvetés, illetve az európai közösségi támogatás felhasználásával, vagy az állami és önkormányzati vagyonnal való gazdálkodással kapcsolatos adat. Ezt a szabályt azonban a kormány által benyújtott javaslat kihagyná az új Ptk.-ból - hívták fel a figyelmet.

A szervezetek szerint súlyos problémákhoz vezethet, ha hiányzik a Ptk.-ból az erre vonatkozó szabályozás: így ugyanis a jogalkalmazók azt hihetik, hogy az új Ptk.-ban meghatározott "üzleti titkok" kivételt jelentenek a nyilvánosságot biztosító szabályok alól. "Ez, azon túl, hogy tovább szűkítheti az átláthatóságot és jelentősen növeli a korrupciós kockázatokat, jogértelmezési zavarokat idézhet elő, hiszen ellent mond az Alaptörvény közpénzügyi fejezete rendelkezéseinek. Fennáll a veszélye, hogy a közérdekű adatok megismerése iránt indított polgári perek tucatjai jutnak el alkotmányjogi panasz formájában az Alkotmánybírósághoz" - fejtették ki.

Mindezek alapján a három civil szervezet arra kéri a NAIH elnökét: tegyen javaslatot a parlamentnek arra, hogy az üzleti titok jelenlegi törvényi szabályozása megmaradjon - olvasható a közleményben.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.