Blogelemzés: új tudományág kialakulóban
A különböző tudományok határterületein egyre-másra új tudományágak alakulnak ki. Ilyen új kutatási irányzat a nyelvészet és matematika, valamint az informatika újszerű kapcsolata. A számítógépes nyelvészet "műveléséhez" elengedhetetlen a szöveges nyersanyag, szakszóval a korpusz. Nem véletlen, hogy ez a tudomány az internet terjedésével párhuzamosan az érdeklődés középpontjába került. Az internet egyrészt korlátlan forrást biztosít a kutatásnak, másrészt a nagy tömegű adathalmaz feldolgozása során a fejlesztő cégek hasznosítják az eredményeket. A google kereső "motorja" például ilyen kutatási folyamat terméke, amelyet ma is folyamatosan fejlesztenek.
A bloggerek világszerte hatalmas mennyiségű információt gépelnek be nap mint nap. Ezen weboldalak száma és nézettsége ugrásszerűen nő: a nagyobb blogrendszerek látogatottsága naponta több milliós nagyságrendű, számuk pedig az elmúlt időszakban három havonta megduplázódott. A blogoknak mindezek miatt egyre komolyabb véleményformáló hatásuk van, elsősorban a fiatalabb generációra. A blogok iránt a PR és kommunikációs szakmais érdeklődik. Ennek oka, hogy ezek új kommunikációs felületként működhetnek, másrészt ezeken a civil felületeken egyre több olyan hír, elemzés, információ jelenik meg, amely befolyásolni képes egy vállalat vagy termékeinek megítélését.
A blogban rejlő információk, összefüggések, vélemények kinyerésére született a TEXTrend projekt, amely az információk elemzését speciális területekre bontva végzi, például gazdasági életre vagy tudományra vonatkoztatva. A kutatás az adatokat nem egyszerűen kivonatolási vagy indexelési szolgáltatásokkal akarja bővíteni, a TEXTrend a szövegek időbeni változására koncentrál.
Az interneten található blogbejegyzéseket és jellemzőiket a rendszer folyamatosan gyűjti. A szövegeket egyénileg megadható paramétereknek megfelelően, különböző algoritmusokkal elemzi. A cél a
nagy mennyiségű cikkben, hírben, blogban megjelenő trend elemzése, a közvélekedés vagy érdeklődés jellemzőinek meghatározása és előrejelzése.
Ezen információk ismerete komoly előnyt jelent a különböző vállalatoknak, államigazgatási szerveknek: a blogelemzések lehetővé teszik a bennük megfogalmazott vélemények, összefüggések kinyerését, a felhasználók szokásainak nyomon követését, adott információ útját/terjedését, egy-egy piacon megjelent termék fogadtatását.
Az eredményeket széleskörűen lehet hasznosítani, például marketing vagy politikai elemzéseknél, egy adott termék piaci megjelenésének előkészítésében vagy a már piacon lévő termék nyomon követésében. Az elemzésekből nemcsak kimutatások, hanem a bonyolultabb összefüggések ismeretében előrejelzések is készíthetők.
A kutatás végcélja egy webes szolgáltatás (TEXTrend Platform), amely alkalmas a blogok közötti keresésre, navigálásra, a bennük megjelenő vélemények feltérképezésére, illetve adott témakörben való elemzések készítésére.