Az ünnepi önbizalom
Az egész éven át konyhai uralmat folytató ”női ág „ezzel szemben éppen a dédmamák ízhagyományainak, különösen a süteményekre vonatkozó tradíciók újratálalására esküszik, a linzerek, mézesek, bélesek ünnepi különlegességeire. Hogy a megunt, sokszor ízlelt és egy kicsit gyomrot terhelő ételek helyett is lehet újdonsággal szolgálni, arra szeretnénk példát adni a következő receptcsokor ajánlásával.
A hagyományos ponty helyett választhatunk másfajta magyar halakat is például csukát, süthetjük, párolhatjuk, tölthetjük, s persze a hozzávaló jó minőségű száraz fehér borról se feledkezzünk meg.
Akik szeretik a savanykásan pikáns régimódi erdélyi konyhát, -amely mindig fehér, a paprika nélküli időket idézi - azok számára ajánlható a ragunak is felfogható vetrece, amelynek elkészítése nem is olyan bonyolult s ugyancsak fehér bor hozzáadását diktálja.
Ám a házi desszertek világából is felleltünk néhány ”ódivatú„ újdonságot, kiváltva beiglik egyhangúságát, ott az illatos fahéjas almás süti, a sokáig eltartható mandulás”rócsild„ linzer és a gyümölcs mániásoknak a nagyon dekoratív puding receptünk. S bátorításként mi mást is mondhatunk, mint amit egy amerikai szakácskönyszerző üzent olvasóinak,: "Hölgyeim, Uraim, a főzés sikere csak önbizalom kérdése!"
Receptek haladóknak ...
Rákkal töltött csuka fehér borban
Hozzávalók: Kb 60 dkg-os csuka ( színhús), 2 gr fehér bors,1 gr szerecsendió ,12 dkg rákhús , 8 dkg vaj, 2 db tojás, 1 db citrom , 8 dkg csiperke gomba,8 dkg gyöngyhagyma, 1,5 dl fehér bor, 4 dkg finomliszt, 1,5 dl tejszín, só
Elkészítés:
A csukát tisztítsuk meg a pikkelyektől és távolítsuk el a fejrészt is. A belsőségeket a fej felőli részen át emeljük ki, majd a gerinc csontot szedjük ki. A húst nyissuk szét, terítsük ki, hintsük meg sóval , őrölt fehér borssal és reszelt szerecsendióval. A gyöngyhagymát apróra vágjuk majd rádobjuk egy serpenyőben felhevített forró vajra , ezt követően a főtt rákokat és a kockára vágott gombát egy kissé összepirítjuk. A tojásokat feltörjük és egy kis sóval elhabarjuk , majd ráöntjük a serpenyőben lévő anyagokra és az egészet összesütjük.
Ez képezi a hal töltelékét. Kiemeljük a serpenyőből és az előkészített halhúsra halmozzuk , felgöngyöljük majd az egészet kivajazott celofánba csavarjuk.
Ezt követően a halat kipároljuk a citromlével és fehérbor hozzáadásával előkészített párolólében .
Ha a halhús már puha,kiemeljük a párolóléből és kicsomagoljuk a celofánból. A párló levet nem öntjük ki, , hanem tovább forraljuk . Eközben egy másik edényben világos, vajas rántást készítünk , majd ennek hozzáadásával besűrítjük a levet.
Tejszínt adunk hozzá, majd egyszer még felforraljuk. Ezt követően finom szűrőn átszűrjük.
Tálalás: A tányérokra először a forró mártást locsoljuk. A csukát felszeleteljük és a mártásra helyezzük a halszeleteket. Körete lehet vajban párolt szőlőszem és sült burgonyapép .
Mandulás pisztráng
Hozzávalók: 4 db pisztráng, 2 db citrom, 8 dkg vaj, 8 dkg zsemlemorzsa, 10 dkg mandula, 1 csomag zöldpetrezselyem, só
Elkészítés:
A pisztrángokat alaposan megtisztítjuk, a belsőségeket óvatosan eltávolítjuk. Mossuk meg azokat, majd sózzuk és citrommal dörzsöljük be. Hevítsünk vajat egy serpenyőben s a zsemlemorzsába beforgatott pisztrángokat süssük ki abban. Ha kiemeltük a halakat, a visszamaradt vajban pirítsuk meg a metélt formára vágott mandulát.
Tálalás: Citromlével és zöldpetrezselyemmel ízesítjük a tálra helyezett halat, majd a pirított mandulát rászórjuk. Formázott vajas burgonyát adjunk hozzá.
Savanyú vetrece (régi erdélyi étel)
Hozzávalók: 60 dkg marhahús, 5 dkg zsír, 8 dkg füstölt szalonna, 10 dkg vöröshagyma , 1 gerezd fokhagyma, 2 db babérlevél, 1 gr őrölt bors, 1,5 dl fehér bor, 2 dl tejföl, 3 dkg liszt, 1 dkg cukor, fél citrom leve, 2 gr citromhéj, 2 dkg mustár, só
Elkészítés:
A marhahúst ceruza vékonyságú csíkokra vágjuk. A kockára vágott füstölt szalonnát a zsírba téve kiolvasztjuk, majd az apróra vágott vöröshagymát rádobjuk és üvegesre pirítjuk.
Hozzáadjuk a zúzott fokhagymát, majd a marhahús csíkokat és megsózzuk. Babérlevéllel és őrölt borssal fűszerezzük, kevés fehér borral letakarva pároljuk.
Amikor a hús megpuhult, tejfölből és lisztből készített habarással sűrítjük. Amikor felforrt cukorral, mustárral, szűrt citromlével és egy kevés reszelt citromhéjjal ízesítjük. Gombás rizzsel tálaljuk.
Rotschild piskóta
Hozzávalók: 10 db tojás, 30dkg cukor, 30 dkg liszt, 20 dkg dióbél, 40 dkg csokoládé
Elkészítés:
A tíz tojást elválasztjuk a sárgájától és két külön keverő edénybe tesszük azokat.
A 10 tojás sárgáját 15 dkg cukorral habosra keverjük. A tojásfehérjéket a maradék 15 dkg cukorral szintén habosra keverjük, majd a két habosított anyagot egymáshoz adjuk. Ezt követően lazán belekeverjük a lisztet és jól összedolgozzuk és nyomózsákba töltjük.
A rendelkezésünkre álló tepsit fehér sütőpapírral kibéleljük és arra különféle alakzatokat nyomunk a zsákból és megszórjuk dióval. Közepes hőmérsékletű sütőben készre sütjük. Amikor kihűltek a piskóta darabkák, melegített csokoládéval bevonjuk vagy kimártjuk azokat .
Régimódi almás lepény
Hozzávalók:40 dkg liszt, 30 dkg vaj, 5 db tojás, 4 evőkanálnyi tejföl, 1 kg savanykás alma, 1 citrom héja, 30dkg őrölt mandula, 20 dkg mazsola, fahéj, 15 dkg cukor, 20 dkg porcukor, vaníliás cukor,
Elkészítés:
A lisztből, a tojásokból, a tejfölből és a vajból tésztát gyúrunk, majd két részre osztjuk. Az egyik részt kivajazott, előkészített tepsi aljára terítjük. Az almát hámozzuk meg, majd vágjuk szép vékony szeletkékre. Az almát kicsi vízben, cukorral és fahéjjal pároljuk fel, adjuk hozzá a reszelt citromhéjat és a mazsolát, majd ha kész, várjuk meg amíg kihűl.
A tepsiben lévő tésztát szórjuk meg mandulával (most a mandula egy harmadát használjuk el), majd az így elkészített almát a tepsiben lévő tésztára halmozzuk s a tésztalapot rövid ideig (de nem készre!) sütjük.
Négy tojás fehérjét 20 dkg porcukorral felverünk, hozzá adunk 1 csomag vaníliás cukrot is, a vágott mandula másik harmadát és az előbb már félig kisütött almás lapra simítjuk.
Elővesszük a másik rész tésztánkat is és befedjük vele a tepsiben lévő almás tölteléket. Kenjük le tojással, szurkáljuk meg villával és maradék mandulával szórjuk meg. Forró sütőben készre sütjük.
Posztobányi puding
(A régi Budapest világhírű konyhafőnökének specialitása )
Hozzávalók : 1 l tej, 15 dkg kristálycukor, 3 db tojás, 1 db vanília rúd, 3 dkg zselatin, 3 dl tejszínhab, 15 dkg babapiskóta, 10 dkg étcsokoládé, 5 dkg mazsola, 8 dkg datolya, 5 dkg füge, 10 dkg kandírozott gyümölcs, narancslikőr ízlés szerint
Elkészítés:
A tejből, tojásból, a cukor, kevés zselatin és a vaníliarúd hozzáadásával krémet főzünk. Amikor a krém megfőtt, kihűtjük, de mielőtt még a zselatintól megkötne , belekeverjük a tejszínhabot.
Vágjuk apróra a babapiskótát és a csokoládét is, majd mindkettőt keverjük a krémhez. A mazsolát forrázzuk le és azt is adjuk hozzá. A datolyát, a fügét, a kandírozott gyümöcsöket is hasonlóan daraboljuk a krémhez, majd öntsünk hozzá egy kis narancslikőrt..
Készítsünk elő kis edénykéket, formákat , töltsük meg azokat az elkészített krémmel és dermesszük ki a hűtőszekrényben.
Amíg ez megtörténik készítsünk puncsmártást. Ez már könnyű lesz, mert az előbb leírt módon állítjuk össze.
Hozzávalók: 1 l tej, 15 dkg kristálycukor, 3 db tojás, 2 dkg zselatin, 3 dl tejszín és kevés rum.
A mártást főzés után jól lehűtjük. A rum adja meg a színét, akkor jó, ha szép világos rózsaszínűre festi meg.
Tálalás:Hosszúkás süteményes tálat készítsünk elő és a megdermesztett pudingokat borítsuk ki a formákból. A kihűtött puncsmártást óvatosan merjük köréjük, hogy szépen körbefogja azokat. A pudingformák tetejét habzsákból még tovább díszíthetjük tejszínhab rózsákkal. A rózsaszínű mártást is dekorálhatjuk vágott kandírozott gyümölcsdarabkákkal vagy forró csokoládéba mártott pálcikákkal különféle formákat „rajzolhatunk„ a rumos édes szószba.
Jó étvágyat!