A kimaradt jelenetek - az utolsó utáni vb-komment

Az egy hónapos kommentelés alatt sok baki, nevetés és fel nem használt jelenet volt. Most ezeket gyűjtöttük csokorba, és a képsorok között elbújtattuk Esztert és Esztert. Készítették: Vörös Eszter, Murányi András, Novinszki Tamás, Perjéssy Gábor, Pető Péter.

Vizezett sört iszunk?

Hazai gasztrobloggerek kóstolták végig egy kőbányai sörgyár termékeit. Közben annak is utánajártunk, hogy milyen korcsolyán csúszik a legjobban, vizezheti-e a gyanútlan fogyasztón meggazdagodni vágyó csapos, ellenőriztük vannak-e alkoholmámorban fetrengő rágcsálók a gyártószalagok alatt.

Ilyen buliban még nem voltam soha!

Éjszakai pancsolás a Kárpát-medencében, villámokat bűvölő Zeusszal a háttérben.

Szekeres Imre mindig megrészegül a Gripenektől? 13+1

Vár ajándékot Gyurcsány Ferenctől a 60. születésnapjára? Milyen gyakran paskolgatja a pilóták fenekét? Most Szekeres Imre volt honvédelmi miniszterre, az MSZP első emberére csapott le a csapat. Itt a NolTotó!

Mekkora adókedvezményért kutat a kormány magánéletünkben?

Hogyan érintik a béreket a 2011-es SZJA változások? Kik és milyen adókedvezmények igénybevételére jogosultak? A kormányszóvivővel és szakértőkkel beszéltünk az újdonságokról és a legfontosabb változásokról!

 

Az arc is egy táj

Szinte kézenfekvő a kérdés Vámos Miklós írónál: szokott-e teli szájjal nevetni? Arról is faggattuk a Nol Presszóban, milyen volt a hatvanas években rocksztárnak lenni? Beszélgettünk arról, mikor kezdődik az élet, és mi a különbség miklósság és tiborság között. Ez látható a videóban. Aki többre kíváncsi, elolvashatja, ami kimaradt a kisfilmből.

- Írt álnéven?
- Egyrészt kamasz koromban sokszor. Másrészt, mikor hazajöttem az Egyesült Államokból, 1990-ben, a kollégákkal azt éreztük, a kortárs magyar szépirodalom nem jelenik meg többé Magyarországon. Akkor én is körbenéztem, hogy miből lehetne megélni, és írtam - szigorúan angol álnéven - két fura könyvet: egy ponyvát és egy szoft szexregényt. Erre kért fel egy könyvkiadó.

- Leleplezte magát?
- Nem, és most sem tartanám helyesnek.

- Sikerkönyv lett?
- Elég pénzt lehetett keresni vele, ha ez a siker.

- Szégyellte magát?
- Bizonyos mértékig igen, de úgy éreztem, hogy mindkettő játék, kíváncsi voltam, tudok-e ilyet. Azzal kezdtem, hogy megvettem két ugyanilyen műfajú könyvet, angolul. Elolvastam, aha, így működik, értem. Felhasználtam hozzá friss amerikai élményemet is. Amikor a szöveget bevittem a kiadóhoz, a szerkesztő - egy jó nevű költő, hatalmas ötvenhatos legendával - azt mondta: teljesen jó, csak azokat a bizonyos szakaszokat részletezd! Mind a ketten értettük, miről beszél. Nem részleteztem, és nem írtam neki többet.

- Mi érdekli az asztrológiában?
- Aki prózát ír, annak a tipizálás fontos. Nincs nagyobb szegénységi bizonyítvány, mint amikor regényben ugyanúgy beszél két ember. Az asztrológia remek tipizálási módszer. Ha úgy döntök, ez a figura Szűz, már tudom, mit mondhat és mit nem, hogyan viselkedik, milyen a lelki alkata, esetleg a kinézete. Én például Vízöntő-Szűz vagyok. A Vízöntő az, aki elfeledkezik a számlákról, a föld fölött lebeg egy méterrel, hatalmas a szabadságvágya, forradalmár vagy író. A Szűz viszont egy kis könyökvédős bürokrata. A Vízöntő a prózaíró és a Szűz a kiadószervező, a tévés műsorvezető. Ha nem lennék Szűz, szétesne az egyéniségem.

- Mit szólna, ha kiderülne, hogy van egy sosem látott ikertestvére?
- Nagyon boldoggá tenne. Ikerfiaim vannak - róluk mintáztam A csillagok világa főhőseit -, helyzetük irigylésre méltó. Olyan mély a kapcsolatuk, amilyet én még nem éltem át. Koraszülött voltam, és gyakori összefüggés, hogy a koraszülöttek eleinte ketten vagy többen vannak, de a másik elhal. 1950-ben a vizsgálódás nem lehetett alapos, a szovjet inkubátorról sem mesélnék szívesen. De ha ikertestvérem volna, már biztosan megéreztük volna és összetalálkoztunk.

- Mi a jobb, a rövid vagy a hosszú távú memóriája?
- Nekem mindkét memóriám rossz. Ebben az évtizedben az a furcsa tapasztalatom, hogy fontos neveket elfelejtek. A gyakran elfelejtett fontos neveket már felírom. Szerencsére az internet segít. Kicsit úgy vagyok ezzel, mint a Száz év magányban, amikor rejtélyes betegség folytán az egész törzs elfelejti a főneveket, és minden tárgyra ráírják, hogy az mi. Ellenben, ha élményekről, színekről, ízekről, hangulatokról és főleg tájakról van szó, mindenre emlékszem. Az arc is táj.

- Melyik szót használja gyakrabban: rögtön vagy lehetetlen?
- Egyiket sem, de a lehetetlen sokkal kedvesebb a szívemnek. Úgy érzem, hogy az ilyen című tévéműsorom egyedi színt hozott, és én is élveztem. Otthon díszhelyen őrzöm a főcímben szerepelt Blondel-keretet, amelyben téglaszínű alapon volt olvasható a Lehetetlen. Megjegyzem, a Rögtön is ott lóg, ugyanilyen keretben, királykék alapon. De a Lehetetlen volt az igazán nekem való feladat.

- Sok dolgot tart lehetetlennek?
- Az egyik vendégem, Gáspár Sándor színész, az apja kedves mondását idézte: Nincs lehetetlen, csak tehetetlen. Én is így tartom. Túlélni a halált, ugye, lehetetlen. Tegyük fel, hogy nem hiszünk Istenben, sem a reinkarnációban, de azért könnyű belátni, ha eltemetnek, a sejtjeink belekerülnek a termőföldbe. És ahogyan a népköltészet mondja: nő a sírunkon egy szál virág. Abba a virágba valamilyen módon belekerülünk, a génjeink is. Arra száll egy madár, harap belőle, akkor már őbelé is. Anyag és szellem elválasztható. Nagyon hiszek az emberi akaratban is. Azt tapasztalom: amit nagyon akarunk, azt elérhetjük. Nem sok mindent akartam nagyon. Arra régóta vágytam, hogy külföldön is legyen bizonyos ismertségem. Mostanra megvalósult. Ami még nem, azon lankadatlanul dolgozom.

Vámos Miklós
Vámos Miklós következő kötetében páros írások lesznek
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.