Az állami szociálpolitika is felelős a válságért
Ellentétben a 2001-ben kirobbant dotcom-válsághoz, a mostani krízis jelentős reálgazdasági visszaeséssel jár. Nyolc éve csak a túlértékelt tőzsdeindexek zuhantak, most azonban gazdasági visszaesés is kíséri a pénzpiaci válságot - figyelmeztet Texas korábbi szenátora.
Gramm arra hívja fel a figyelmet, hogy a folyamatokért nem kizárólag a sokat kárhoztatott pénzintézetek a felelősek. Elismeri, hogy a kialakult helyzet jelentős részben a tőkepiaci szabályozatlanság következménye. Az ingatlanárak túlértékeltségéhez és a nyakló nélküli hitelezéshez azonban a kormány politikája is nagyban hozzájárult.
Az amerikai jegybank szerepét betöltő FED alacsonyan tartott kamatokkal ösztönözte a hitelfelvételt. A kormány által elfogadott Community Reinvestment Act pedig arra kötelezte a bankokat, hogy a szegényebb környékeken ingatlant vásárló amerikaiaknak is adjanak hitelt. Az ilyen hitelek rendkívül kockázatosak voltak, ráadásul az ingatlanárak indokolatlan emelkedéséhez vezettek. - Mivel mindenki abból indult ki, hogy az ingatlanárak nem eshetnek, még azoknak is megérte hitelből vásárolni, akik ezt aligha engedhették meg maguknak - summáz a szerző.
Az ingatlanpiaci összeomlás első áldozatai a Fannie Mae és a Freddie Mac voltak: azok az intézmények, amelyek egyebek között a Community Reinvestment Act értelmében a szegényeknek folyósított kockázatos hitelekre vállaltak állami garanciát. Gramm szerint a válság egyik tanulsága, hogy nem szabad a hitelezést a szociálpolitika részévé tenni.
forrás: globusz.net