Válás után szövetségben

Bő terjedelemben foglalkoznak a prágai és a pozsonyi véleményformáló napilapok és az elektronikus médiumok Csehszlovákia kettéválásának évfordulójával. - Kedden lesz egy évtizede annak, hogy kettészakadt a Cseh-Szlovák Szövetségi Köztársaság, ám mindmáig senki sem válaszolt hitelt érdemlően arra a kérdésre, hogy valójában melyik új állam fizetett rá a hetvennégy éves együttélés után bekövetkezett válásra - írja a Mladá fronta Dnes.

A legnagyobb példányszámú prágai napilap szerint Csehországban magasabb az életszínvonal, az átlagkereset meghaladja a tizennégyezer koronát (ami valamivel több, mint százezer forintnak megfelelő összeg, míg a szlovákiai alkalmazott átlagbére csupán tizenkétezer szlovák korona (hozzávetőleg hetvenezer forint). Csehországban nyolc, Szlovákiában viszont csaknem tizennyolc százalékos jelenleg a munkanélküliség.

A lap a továbbiakban hangsúlyozza: - Egyik ország sem volt mentes a politikai botrányoktól, amelyek arra figyelmeztetnek, hogy nem honosodott meg a korszerű demokratikus rendszer. Szlovákiában valamivel vadabb volt a helyzet, hiszen 1995-ben erőszakosan külföldre hurcolták a volt köztársasági elnök, Michal Kovác fiát. Ebben az emberrablásban szerepe volt az akkori szlovák titkosszolgálatnak, amelynek az élén Ivan Lexa állt, akit szinte mindenki Vladimír Meciar bizalmasának tart.

A baloldali Právóban az egykori másként gondolkodó Pavel Uhl arra hívja fel a figyelmet, hogy a kettéválásról a Václav Klaus cseh és Vladimír Meciar szlovák kormányfő vezette politikai elit gyorsan döntött, az ügyben nem írtak ki népszavazást, holott mértékadó felmérések szerint a lakosságnak több mint a fele az ország egyben maradását óhajtotta. - Ma már csak főleg az értelmiségiekben él bizonyos nosztalgia a néhai Csehszlovákia iránt, a lakosság többsége elfogadta az új helyzetet - vélekedett több prágai politológus.

Vladimír Jindrák cseh külügyminiszter-helyettes a CT közszolgálati tévé vitaműsorában azt hangsúlyozta, hogy a tíz éve a tényleges egyenjogúság hiánya, illetve az állítólagos Prága-centrizmus miatt viszálykodó partnerek mára szoros stratégiai szövetséget alkotva készülnek az Európai Unióba. Ivan Samson neves szlovák politológus a pozsonyi tévében úgy vélekedett, hogy a cseh és a szlovák önállósági törekvések előbb-utóbb szétfeszítették volna az egykori szövetségi köztársaságot. Ezért fontos, hogy a válás békésen ment végbe.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.