Hatóság félrevezetése miatt áll ma bíróság elé Lakatos Miklós, a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat volt tiszthelyettese, mert azt állította, hogy Trabantjára rálőttek. Az autóval ezért árokba borult, s miután üldözték, a kocsit felgyújtotta. Mindebből annyi tény, hogy a Trabantot Lakatos maga gyújtotta fel. Azt viszont máig nem bizonyította senki, hogy az önmerényletet a tiszthelyettes nem a titkosszolgálat megbízására hajtotta végre.
Felgyújtotta Trabantját Lakatos
Lakatos Csaba, a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat volt tiszthelyettese 1999. május 22-én a váci kapitányságon arról tett bejelentést, hogy előző éjjel a város határában valaki kocsijára több lövést adott le, ezért a Trabanttal az árokba hajtott. Két ember azonban üldözte, s úgy szándékozott elterelni a figyelmüket, hogy felgyújtotta saját autóját, majd sikeresen kereket oldott, bár maga is égési sérüléseket szenvedett.
Az ügy pikantériája, hogy Lakatost az előző kormány miniszterelnöke által 1998 őszén bejelentett megfigyelési ügyben a parlamenti vizsgálóbizottság elnöke néhány nappal korábban koronatanúként ajánlotta a testület figyelmébe. A tiszthelyettes ugyanis magánszorgalomból nyomozott a Pin Point Kft. után, és állítólag a cég gyanús ügyleteire bukkant. Lakatos szerint az önmerénylettel tulajdonképpen a kft.-t kellett volna gyanúba kevernie, mert állítólag az közreműködött az azóta sem bizonyított titkos és törvénysértő megfigyelésekben.
Utóbb Lakatos elmondta, hogy az önmerényletre a titkosszolgálat László fedőnevű ügynökétől kapott megbízást, aki ezért egy szerényen berendezett lakást és autót kínált neki. A volt tiszthelyettes az ajánlatot elfogadta, és az 1999. május 21-ről 22-re virradó éjszaka Vác határában a 2/A útról kocsijával az árokba hajtott, a Trabantra több lövést adott le, majd az autót felgyújtotta. Ezután mobiltelefonon állítólag felhívta Szadai Károlyt, Kövér László akkori titkosszolgálati miniszter kabinetfőnökét, és beszámolt róla, hogy a megbízást teljesítette. Szadai Lakatos szerint azt tanácsolta, hogy értesítse a rendőrséget, amit a volt tiszthelyettes később meg is tett. Gyorsan kiderült azonban, hogy a "merénylet" másként történt, amit később a váci kapitányságon Lakatos elismert, részletes vallomást azonban nem tett. Egyébként ezt követően közös megegyezéssel megvált a szolgálattól.
Az eset el is felejtődött volna, ám a legfőbb ügyész helyettese - valószínűleg a sajtóban megjelent találgatások hatására - 1999 végén a nyomozás elrendelésére utasította a Fővárosi Ügyészségi Nyomozó Hivatalt, egyben titkosította is az eljárást. Lakatost 2000 januárjában így - a hatóság félrevezetésének alapos gyanúja miatt - már gyanúsítottként hallgatták ki. A volt tiszthelyettes azonban mindvégig azt vallotta, hogy az önmerényletet a titkosszolgálat megbízására hajtotta végre, ám ezt soha senki nem vizsgálta - állítja Pajcsics József, Lakatos ügyvédje.
Pajcsics többször is indítványozta, hogy tanúként hallgassák meg Szadait és a titkosszolgálat egy másik munkatársát, akikkel védence állítólag korábban is találkozott, ám ezt az ügyészségi nyomozóhivatal nem tartotta fontosnak. De arra sem tettek kísérletet, hogy megállapítsák: Lakatos valóban felhívta-e az állítólagos merénylet éjszakáján Szadait, és az egykori kabinetfőnök ezután telefonált-e a rendőrségre, amint azt a volt tiszthelyettes állítja. Miután ezekre a kérdésekre senki nem kereste a választ, Pajcsics szerint teljességgel érthetetlen, miért kellett az ügyet hoszszú ideig titkosan kezelni. A védő álláspontja egyébként változatlanul az, hogy a körülmények feltárása érdekében - és ezt a büntetőeljárási törvény is előírja - legalább kísérletet kell tenni a bűncselekmény motívumainak tisztázására is. Ezért a váci bíróságon ma kezdődő tárgyaláson ismét indítványozza a szóba jöhető tanúk kihallgatását és a Lakatos által használt mobiltelefon híváslistájának lekérését.