A Clawfinger lesz a Sziget sztárja

A svéd Clawfinger lesz a Sziget '95 fesztivál sztárzenekara. Jön még Jeff Healey, John Cale és a Stranglers, de több nagy névre nem futotta a szűkös költségvetésből. A Sziget így is az év legnagyobb hazai fesztiválja lesz, hiszen összesen 270 zenekar lép fel, és a sztárokon kívül harminc kevésbé ismert külföldi banda érkezik; lesz bábjátékos találkozó, Afrika- fesztivál, művészeti szabadegyetem, számos performance, több tucat színházi előadás, gyermekprogram, és lesz jövés- menés, kocsmázás, eszegetés, ismerkedés, hallgatás, bámulás, egyszóval: szigetelés.

A héten állt össze az augusztus 17-től 24-ig tartó fesztivál véglegesnek tekinthető programja. A szervezők a tavalyi Woodstock-emlékbuli után idén "frissebb", divatosabb külföldi sztárokat szerettek volna meghívni, de ­ részben pont a tavalyi fesztivál nagy vesztesége, részben a vártnál kevesebb szponzorpénz miatt ­ a tervezett drága produkciók közül egyet sem sikerült megvenni. (Korábban szó volt a Green Day, a Ramones, a Red Hot Chili Peppers, a Rollins Band, a Cure, a Therapy? fellépéséről.) Akadt néhány hazai zenekar is, amellyel nem tudtak megegyezni a rendezők, így például nem lesz ott a szigeten a P. Mobil.

Az utolsó pillanatban írták alá a szerződést a Clawfingerrel, így mégis lesz egy igazán divatos és keresett együttes a Hajógyári-szigeten. Az őspunk Stranglers talán a Ramonest helyettesítheti (mindkét zenekar a hetvenes évek közepén tűnt föl és máig nyúzza a jó öreg punkot). Jeff Healey, a vak gitáros föllépése pedig az "öregesebb", dallamosabb amerikai rockzene kedvelőinek jó hír. John Cale a Velvet Undergroundból lehet ismerős, főleg producerként alkotott nagyot, most szólóprodukciójával érkezik.

Idén csak egy nagy színpad lesz (tavaly kettő volt), ott esténként tizenegyig tart a műsor, viszont nagyon sűrű lesz a program a hét kisebb, hatszor kilencméteres, fedett kisszínpadon (ezeken este tizenegytől reggel ötig vagy még tovább játszanak a zenekarok). A nagyszínpadon zenélnek majd természetesen a külföldi sztárok és jó néhány magyar csapat is a Kispál és a Borztól az Aurórán keresztül a Hobo Blues Bandig. (Összesen 41 fellépőt terveztek a nagyszínpadra.) A Bahia kisszínpadán lép fel többek között Peter Ogi, a Tudósok, a Flash, Gasner János, a Balaton, Ted Milton és a Blurt Big Band, a Leukémia, a Másfél. Direkt a fesztivál kedvéért hazajön Amerikából Menyhárt Jenő, aki Másik Jánossal és a Grund zenekarral is feltűnik majd.

A bluesszínpadon nagy lesz a forgalom; tavaly ez a műfaj vitte a prímet, és idén is rengeteg bluesprodukció lesz a szigeten. Egy hét alatt több mint harminc zenekar lép föl. Ízelítőnek: Palermo Boogie Gang, Tengs-Lengs, Török Ádám és a RABB, PMD, Mama Killed A Chicken, Felkai Blues Brothers.

Az is jelez valamit a hazai rocktrendekből, hogy idén külön írszínpad is lesz a szigeten. Hallhatók itt eredeti ír és északír előadók (Bodhran Makers, Patrick McMullan, Samsonelles), és sok ír zenét játszó magyar (MÉZ, Yellow Rebel, Rat Boys s a többi). Lesz táncház is, napközben pedig zenetanítás, tánctanítás, zenélgetés, bemutatók.

A metáltól a szintipopig terjed a repertoár a fesztivált szponzoráló Marlboro Music színpadán: lesz itt Quimby, Wellington, KimNowak, Populär, Sexepil, Action, és még sokan mások.

A Petőfi Csarnok Rock Story színpadán nosztalgiacsapatok és emlékzenekarok játszanak majd. A Southern Special AC/DC-műsorát vezeti elő, régi LGT-t, Omegát, Illést játszik a Lépcsőház zenekar, a Staféta Beatles-műsort ad elő, a Coda Led Zeppelint játszik és sorolhatnánk tovább.

A rockszínpadon összesen harminckét zenekar lép föl egy hét alatt. Néhány név: Omen, Nevergreen, Necropsia, Machine Mouse, Nyers, Üveges Csirkeszemek, PAP (Szlovákia), Skinny Bohemians (Anglia), Gesarol.

Lesz még egy vegyes kisszínpad, vegyes társulattal. Itt játszik majd többek között az ef. Zámbó Happy Dead Band, a Lord, a Topó, Gömbös Gyula és barátai, a Vidámpark, Torma, az Üllői úti Fuck, a Szerda Délután és a Lequartett.

Egész héten tart majd a szigeten az Africana fesztivál, amelyben föllépnek afrozenei együttesek, lesz táncház, táncszínház, afroszínház, gambiai tűztánc, nigériai Egungun karnevál, jelmez- és táncparádé.

A színházsátorban mindennap működik majd Bán János Színészautomatája, egyébként naponta hat-hét előadást terveznek. A Komédiumszínház hozza SÖR-ét (Shakespeare összes rövidítve), Terry Black és csapata előadja transzvesztita show-ját, a TÁP Színház többször is elővezeti egyperceseit, élvezheti a nagyérdemű Soma sámánestjét, és a színházsátorban zenél majd Lajkó Félix és népi zenekara.

A művészeti szabadiskola Verőfény egyetemén fe. Lugossy Laca tanár úr is oktat majd, előad Bereményi Géza, Karátson Gábor, ifj. Bojár Iván, Csaplár Vilmos, Réz András (Bobbyról), a házigazda Müller Péter Sziámi pedig Víg Mihállyal beszélget.

A Sziget '95 filmprogramja két helyszínen bonyolódik: lesz egy nagy, szabadtéri mozi és egy videosátor. Mivel a fesztivál bekapcsolódik a "Te is más vagy, te sem vagy más" jelmondattal indult toleranciakampányba, a vetítendő filmeket a szigetesek a művelődési minisztérium kampányirodájával együtt alakították ki. Lesz egyebek között Brian élete, Zongoralecke, Otthonom, Idaho, Meztelen ebéd, Dalí, Danton, Zelig, Barakka, Rocky Horror Picture Show és sok Menzel: Én kis falum, Hóvirágünnep, Sörgyári capriccio, Pacsirták cérnaszálon.

Idén a szervezők több gyerekprogramot kínálnak, így szeretnék "családiasítani" a Szigetet. A Hasbro gyermekmegőrzőjében játszóház, bohócműsorok szórakoztatják majd a kisebb szigetlakókat.

Lesz bábjátékos-találkozó is, gyerekeknek és felnőtteknek szóló előadásokkal. Egyébként tíz éven aluli gyerekeknek nem kell belépőt fizetniük.

A fesztivál ideje alatt, akárcsak tavaly, idén is sugároz a Sziget Rádió. A Hangsziget Egyesület által működtetett adó Budapesten lesz fogható, hogy milyen frekvencián, az még nem dőlt el. A Sziget Rádió igazi közösségi adó lesz, műsorát kipróbált kalózrádiósok, írók, zenészek, önjelölt zenei szerkesztők, újságírók csinálják ­ teljesen ingyen. Garantáltan reklámmentes, nonprofit adás.

Sorolhatnánk még hosszasan az óbudai óriásfesztivál programjait, a performance-eket, sportprogramokat, játékokat ­- egy újságoldal kevés lenne rá. A legfontosabb műsorszám: ott lenni, háromezerért végig (kétezerötért elővételben), vagy naponta ötszázért, sátorozni, üldögélni, hallgatózni, és részt venni mindenben, a szigeti történésekben, egyszóval: szigetelni.1993 áprilisában a Sziámi zenekar turnéján gondolta ki Müller Péter Sziámi és a zenekar akkori menedzsere, Gerendai Károly, hogy kellene egy nagy nyári fesztivált rendezni a a Hajógyári- szigeten. A helyszín jó, mert Budapesten van, mégis zöldben, jól ellenőrizhető, és koncerthelyszínnek már bevált (emlékezzünk a nagy feketebárányos bulira). De Müllerék nem egyszerű szuperkoncertet akartak, hanem igazi kultúrkempinget, ahol mindig történik valami, egy nagy tábort, ahol együtt lehetnek a tizen-huszonévesek. Elég későn fogtak neki a szervezésnek, de három hónap múlva, augusztusban rendben elkezdődött az 1993-as Diáksziget fesztivál. Megszerezték az engedélyt a III. kerületi önkormányzattól és minden más hatóságtól, kialakítottak táborozásra alkalmas helyet a szigeten, zuhanyzókat, vécéket telepítettek. Két színpadon folyamatosan nyúzták a zenekarok, volt színházi sátor, video, filmprogram, cirkusz - a dolog működött. Több mint ötvenezren látogattak ki a szigetre. Csekély veszteséggel sikerült befejezni a fesztivált, ami jó eredmény volt, hiszen "nullára" kalkulálták a bulit, a jegyárakat alacsonyan tartották. 1994-re már nagyságrendekkel megnőtt a fesztivál költsége. A rendezők 120 millió forintot szerettek volna összeszedni, hogy a Diáksziget-Eurowoodstock fesztivál méltó emlékbulija legyen a 25 évvel azelőtti woodstocki szuperkoncertnek. A 120 millióból csak 85-öt sikerült összegyűjteni. Az 1994-es Eurowoodstock Európa legnagyobb rockfesztiválja volt, Magyarországon pedig sosem tartottak hasonló volumenű bulit: 143 ezer fizető néző fordult meg a szigeten. Ennek ellenére a szervezők vesztesége majdnem elérte a húszmillió forintot. (A jegyárak maradtak az 1993-as szinten.) Részben a tavalyi fesztivál vesztesége az oka annak, hogy idén nem indult nagy reklámkampány a Sziget '95 fesztivál népszerűsítésére. Legfeljebb az egyik főszponzor, a Kőbányai Sörgyár plakátjain tűnik fel a rendezvény neve. De egy a lényeg: Sziget idén is lesz. A mottó: "Kell egy hét együttlét".

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.