Fontós tagértekezlet Pflumnál
A századelő pesterzsébeti sportéletét megörökítő számtalan fotográfia közül nekem az a kedvencem, amelyik - aláírása szerint - egy "bringás versenyzőről" készült. A fiatalember magas nyakú pulóverben és fölöttébb ádáz tekintettel ül a kerékpárján, mélyen ráhajlik a lefelé görbített kormányra, papucscipős lába pedig úgy tapossa a pedált, mintha már a célegyenes felé hajtana, erejét végsőkig feszítve, ziháló tüdővel. Ha nem akarnám, talán észre sem venném, hogy meglehetős ráncot vet a festett háttér elé terített futószőnyeg.
Lenyűgöző az a sokszínűség, amelyet Pesterzsébet pezsgő sportélete mutatott akkoriban. Az Egyleti élet Pesterzsébeten című kiadványban számos körről és egyesületről olvashatunk, és még számba venni is nehéz, hányféle sportot űztek a község - 1924. január 1. után város - lakói. Csak a kerékpárosoknál maradva: a századelőn még a Titán Sportegyesület tagjai kerekeztek a Pest alatti lapályon, 1927-ben pedig a Viktória Sportklub versenyzőit örökítették meg, amint testhez simuló rövidnadrágban rajthoz álltak egy száz kilométeres versenyen. A legifjabbnak látszó sampion útnak indításában a fénykép tanúsága szerint egy vöröskeresztes karszalagot viselő szanitéc is közreműködött. (Ami nem csoda, hiszen az Árpád Kerékpár Kör által Lukáts István úrnak kiállított tagsági elismervényre is nagy gonddal felírták a kerékpárkör címét, ezzel a figyelmeztetéssel: "Esetleges szerencsétlenség esetén kéretik a fenti sürgöny czímre táviratozni".)
Azokhoz a veszélyekhez képest, amelyek a jelek szerint a pesterzsébeti kerékpárosoknak osztályrészül jutottak, a bokszolók viszonylag visszafogott egyleti életet éltek. Legalábbis erre következtethetünk abból a levelezőlapból, amelyet Kiss Gyulának a Hajnal utca 7. alá küldött 1939 júliusában a Pesterzsébeti Sport Egyesület boksztagozatának elnöksége. Ebben arról értesítették a tisztelt címzettet, hogy folyó hó 28-án 11 órakor "boksz tagértekezletet" tartanak, mégpedig a club helyiségében, a Hunyadi utca 21. alatti kis Pflum vendéglőben. "Tekintve a tárgy FONTÓSÁGÁT okvetlen jöjjön" - emelte ki a guminyomda segítségével sokszorosított levél - a helyesírással amúgy is könnyű kézzel bánó - szerzője.
Ma már nehéz volna megítélni, hogy a nemzetközi túraprogram, a háziverseny vagy az "uj träning modszer" adta-e a tárgy fontóságát, de az kétségtelen, hogy nem a pénteki ebédszünetre időzített tagértekezlet volt az egyetlen júliusi alkalom, amikor Kiss Gyula a sporttársaival találkozhatott. A lap aljára azt is odanyomtatták ugyanis, hogy vasárnap, 2-án délután az ETC-pályáról közös kirándulásra indulnak a bokszolók.
Az ETC-t, azaz az Erzsébeti Torna Clubot - a levelezőlap felirata szerint - 1939-ben hivatalosan már Pesterzsébeti Sport Egyesületnek hívták. A sportolók és a drukkerek azonban kitartottak a régi név mellett. Hiába, már harmincéves múlt állt az egyesület mögött. Az 1909-ben alakult klub focicsapata 1912-ben megnyerte a harmadosztályú bajnokságot, 1925-ben feljutott az első osztályba, rá egy évre kiesett. 1926-ban proficsapattá alakult, de történetünk idején már ismét az amatőrök között versenyzett. A vízilabda- és az úszócsapat is sikeres volt, különösen, hogy 1937-ben a klub saját uszodát nyitott a gubacsi téglagyári tavon. Az ökölvívó-szakosztály 1920-ban alakult meg. A mintegy félszáz bokszoló az egyleti almanach szerint kezdetben egy kávéházban edzett, majd átköltözött az Erzsébet - ma Ady Endre - utcai iskola tornatermébe.
Lefogadom, hogy a gyakorlatozásra szolgáló kávéház ugyanaz volt, mint amelyikben 1939. július 28-án tagértekezletüket tartották az ökölvívók. A kis Pflum - ezt meg Dalos Lászlótól tudjuk - a Pflum-család első vendéglőjeként épült föl 1892-ben a Hunyadi és a Batthyány utca sarkán. Pár évvel később falai között kezdett játszani a település első mozija. 1910-ben öt sarokkal odébb megnyitották ugyan a nagy Pflumot is, de azért - a majdani bokszolók nagy örömére - a régi kávéház is várta a vendégeket.
Ökölvívók ma is vannak Pesterzsébeten, sőt az újabbik Pflum-féle épület is áll, a Török Flóris és a Kossuth Lajos utca sarkán. Igaz, ma már bank és üzletház működik benne. A kis Pflumot azonban hiába is keresnénk. A Hunyadi és a Hajnal utcával, a bokszegyleti tagok egész hajdani városával egyetemben réges-régen eldózerolták.