Leesett? Elesett

Leesett? Mármint a húszfilléres. Esetleg a tantusz. Vigyázat: abból, hogy melyiket választják, csalhatatlanul megmondható, mikor kezdték az utcai telefonálást. Már ha nem abba a csoportba tartoznak, amelynek ifjú tagjai a kártyán, pláne a mobilon kívül mást el sem tudnak képzelni. Az utóbbiakkal most nehezen fogunk szót érteni. Aki sosem járt fülkéről fülkére, működő telefont kajtatva, vagy nem állt sorba az utca egyetlen készülékére várva, aligha tudja, miről beszélek.

Amit itt látnak, az igazi tantusz. A mai ötforintoshoz hasonló nagyságú rézérme: az egyik oldalán postakürttel, a másikon a - ha máshonnan nem, hát a filmekből - jól ismert tárcsás telefonnal. A használatát a nyilvános készülékek előlapján négy pontból álló utasítás ismertette. "Vigyázzunk a sorrendre!" - szólt a cím, és valóban, előbb kellett bedobni az érmét, és csak utána leemelni a kagylót, várva a búgó hangra. A szórakozott telefonálók szokásaiból kiindulva a posta a vezeték mellett egy bikaerős acélláncot is alkalmazott, hogy a bakelitkagyló minél biztosabban rögzüljön a telefon fémkasznijához.

Nyilvános telefonok persze akkortól voltak Pesten, amikor szokásba jött a távbeszélés. 1885-ben például 656 előfizetőre 13 nyilvános készülék jutott. Az utcai telefonok megjelenésére azonban még évtizedeket kellett várni. 1928. december 13-án állították föl az első vasvázas fülkét a Váci utca 6. előtt. Az utcai nyilvános állomások működtetésére külön részvénytársaság alakult, amely harminc évre szerződött a postával. A páncélburkolatú készülékekbe bedobált húszfilléresekből hat fillér járt az államnak, és az üzlet gyors felvirágzásából úgy látszik, ez mindenkinek jó alku volt. A következő évben 84 fülkét állítottak föl a budapesti utcákon, további 241 bedobós készüléket pedig trafikokban, színházakban, kávéházakban és pályaudvarokon szereltek föl. A telefonokra, pontosabban a húszfilléresekkel teli perselyek tartalmára éber magándetektívek vigyáztak.

A háború természetesen a nyilvános telefonokat sem kímélte. Az újjáépítés megkezdésekor egyetlen működő készülék sem volt a városban. Az első bedobós automatákat ezért nem is az utcán, hanem zárt helyeken állították föl: élelmiszerboltokban például. 1946 augusztusában, az új forint bevezetésekor épült újjá az első, zöld-sárga, üvegezett telefonfülke Pesten. Szimbolikus helyen, a Dob utca 75., azaz a Postaminisztérium előtt. A készülék nyílásába már nem húszfillérest, hanem tantuszt kellett dobni. Cserébe addig beszélhetett a polgár, míg a fülke előtt toporgók jobb belátásra nem bírták.

A pestieknek persze nem volt újdonság a játékpénz, hiszen tíz évvel korábban a villamosok perselyébe dobáltak, egy-egy kis szakasznyi utazás ellenértékeképpen, tantuszt. Az hat fillérbe került, emez meg - pályafutása nagy része alatt legalábbis - 60-ba. Csak a hetvenes évektől kértek érte egy egész forintot.

Ahogy szaporodtak a nyilvános telefonok, úgy nőtt a forgalomban lévő tantuszok száma is. 1946-ban 46 utcai és 565 zárt helyen lévő telefont használhattak a pestiek; ezekhez elég volt 260 ezer érme. Négy évvel később az 1550 telefon 705 ezer tantuszt fogyasztott, míg az utolsó időkben a négyezer nyilvános készülékhez hétmillió érme volt forgalomban. 1960 májusától már nemcsak a trafikokban, hanem tizenöt automatából is hozzá lehetett jutni a tantuszhoz. De a jelek szerint még a feketepiac is virágzott. Erre következtethetünk legalábbis abból, amit a Népszabadság 1962 szeptemberében egy "pórul járt telefonérme-tolvajról" írt. A büntetett előéletű villanyszerelőt, aki a készülékeket fosztogatta, egy kisdiák adta rendőrkézre. "A lakásán 1500 telefonérmét találtak, a többit értékesítette."

A tantuszos telefonok szép lassan múltak el Budapestről. A posta már 1969-ben megkezdte az egy forintért háromperces beszélgetést engedélyező készülékek üzembe helyezését, de a munka lassan haladt, mert drága volt az új típusú - műanyag - fülke, amelybe beszerelték őket. A nyolcvanas évek elején azonban már csak mutatóba akadt egy-két tantuszos telefon a városban. A legutolsó - úgy hallottam nemrég - a Gutenberg téren, az árkád alatt működött. Aztán elesett az is.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.