Felhőkarcoló a Margit-szigeten
Képzeljék csak el: a Parlament előtt kiállnak a Duna-partra, és végigtekintenek az önök elé táruló panorámán. Balra ott a Várhegy, szemközt a Víziváros, jobbra a Margit híd. Mögötte pedig, a Margit-szigeten a Palatinus Szálló szökken az ég felé: hetvennyolc méteres toronyház huszonnégy emelete várja csodálatos kilátással a vendégeket.
Történhetett volna így is. 1969-ben a Középület-tervező Vállalat elkészítette a Margit-szigeti gyógyvizet kiaknázni hivatott fürdőszálló terveit. Egyre sürgetőbbé vált ugyanis egy olyan létesítmény megépítése, amely nemcsak a fővárost sújtó szállodaiszoba-ínséget enyhíti, hanem azokat is vonzza, akik különféle nyavalyáikra keresnek enyhülést a meleg vízben. A Margit-sziget ideális helyszínnek kínálkozott, hiszen ott a második világháború előtt még egy fényűzően berendezett gyógyszálló, egy szanatórium, egy vízgyógyintézet és két, egyenként százszobás szálloda állt a tehetős vendégek rendelkezésére. Mindebből a háború utánra alig maradt valami, akárcsak a vendéglőkből, kávéházakból és az elegáns táncos szórakozóhelyekből.
Még negyed század elteltével is az volt a legsürgetőbb kérdés, hogy miként lehet pótolni mindazt, ami elveszett. Világos volt, hogy ki kell használni a szigeti gyógyvizeket, s velük a budai és pesti belváros közelségét. Fürdőszállót terveztek tehát, olyan létesítményt, amely a kúrát áhítóknak és a szórakozni vágyóknak is ideális körülményeket kínál. A Palatinus Szálló helyszínéül az Úttörőstadion és a Nemzeti Sportuszoda közötti területet jelölték ki. Úgy tervezték, hogy épp átellenben legyen a Lukács uszodával és a Császár fürdővel, amelyeket a szállóvendégek a kifejezetten e célra létesített átkelőhajóval könnyedén megközelíthettek volna.
Tegyünk hát egy képzeletbeli sétát a soha föl nem épült szállodában. Látják a rengeteg üveget? A huszonnégy emeleten négyszáz szoba kapott helyet, összesen nyolcszáz ággyal. Minden emeleten van egy lakosztály is, de az olcsóbb szobákból is pompás a kilátás: a fal gyakorlatilag csupa ablak. A toronyházat úgynevezett lepényépülettel vették körül. A főbejáraton keresztül a tágas előcsarnokba jutunk, itt van a porta, itt található a pénzváltó, az ajándékbolt, a posta, és mindazok az üzletek, amelyekre a szállóvendégeknek szükségük lehet. Az előcsarnokból nyílik a cukrászda és a társalgó is. Mindhárom helyiségnek üvegből van a fala, sőt ezek az elemek nyáron eltávolíthatók: a vendég úgy érzi, mintha kint ülne a Margit-sziget fái között.
Fél emelettel följebb kaptak helyet a különtermek, de innen lehet bejutni a hatalmas, több részre osztható étterembe is. A terem különlegessége, hogy két oszlopra támaszkodva a park, sőt a Duna fölé nyúlik. Az éttermet körülölelő teraszról a vendég egyenesen a kerthelyiségbe sétálhat. Ekkora szálloda persze elképzelhetetlen mulató nélkül; a tervezők azonban ügyeltek arra, hogy a tánczene ne zavarja a szigeten pihenők nyugalmát. Az ellipszis alakú termet kupolával fedték le, és tökéletesen hangszigetelték. Sétánk utolsó állomása - mi más lehetne - a fürdőkomplexum. A szállóval egybeépült medencékben a sziget híres termálvizében úszhat a nagyérdemű, de igénybe veheti akár a kádfürdőket és a terápiás kezelőhelyiségeket is.
Nem sokkal azután, hogy a fent idézett összefoglaló 1969 júniusában megjelent a Budapest folyóirat hasábjain, a Fővárosi Tanács is megtárgyalta a Margit-sziget fejlesztési tervét. 1970-ben eldőlt: a sziget úgynevezett kultúrpark lesz, ahol sportlétesítmények is helyet kapnak, de könyvtár, koncertterem és kiállítócsarnok is épül. A tervben hangsúlyosan szerepelt egy új gyógyszálló, amelynek helyét immár a Nagyszálló mellett jelölték ki. Toronyépületről akkor már szó sem esett.
Harminc év telt el, amíg újra komolyan szóba került egy harmincszintes magasház megépítése, ezúttal az Árpád híd pesti hídfőjénél. De csak álljanak ki a Parlament elé, és pillantsanak végig a panorámán: látni fogják, még mindig lapos.