Lord Rothermere Angyalföldön
Ha eleget nézi, a legfurcsább látványt is megszokja az ember. Ott van például a Lehel téri templom. Naponta tízezrek sétálnak és autóznak el előtte, de kevesekben ötlik fel a kérdés: mit keres Angyalföld szívében a zsámbéki templom?
XIII. kerületi, Lehel téri Árpád-házi Szent Margit-plébániatemplom - felépítésekor még a VI. kerületi Ferdinánd téren lévő Boldog Margit egyház - mára ugyanúgy a környék szerves része lett, mint a tisztviselőtelepi bazilika, az Ecseri úti román monstrum vagy a városmajori templom, amely modern megjelenésével keltett felhördülést. Az 1920 és 1939 közötti két évtized, ebből is látszik, a templomépítészet egyik kitüntetett korszaka volt Budapesten. A főváros kegyurasága jegyében tizenöt új templomot emeltek, a kimutatások szerint a város mintegy hat és fél millió pengőt fordított erre a célra.
Ami a Ferdinánd téri templomot illeti, a főváros nemcsak az építésre szánt 714 ezer pengővel, hanem az e célra adományozott telekkel is igyekezett hozzásegíteni a lőportárdűlői híveket, hogy saját templomukban imádkozhassanak. A terület 1923-ban önálló plébániát kapott, de hosszú időn át csak kölcsönkápolnában tarthatták a szertartásokat. 1928-ban megkezdődhetett a templom tervezése.
A kezdeti elképzelésekről pontos képet fest a Vállalkozók Lapjának 1928. október 10-i számában megjelent írás A fogadalmi magyar revíziós-templom címmel: "Az árpádházi boldog Margit egyházközség templom nélkül áll, és ez a helyzet teremtette meg azt a gondolatot, hogy a főváros VI. kerületében elterülő lőportár-dűlői városrész lakosai számára már előzően tervbevett templomépítés eszméje a Revízió gondolatával is eszmei kapcsolatba hozassék, aminek gyakorlati eredményeként azután az építendő templom egyszersmind a Revízió eszméjének temploma is lenne."
Mivel az elcsatolt országrészek visszatérésében reménykedők bizodalmukat a trianoni békediktátum igazságtalan voltát hirdető Lord Rothermere-be vetették, egy percig sem volt kétséges, hogy a revízió templomában a brit sajtómágnásnak is ott helye. A lap szerzője, Pirovits Aladár le is szögezte: "Ezt az építendő katholikus templomot az anglikán-skót főúr címere fogja díszíteni, és ezúton a nemzeti eszme monumentumává avatni. (...) A bizottság kérelme a Lordhoz intézett levélben odairányult, hogy engedje meg nevét, lordi címerét és jelmondatát a revíziós templomon megörökíteni."
A lord a kérésnek haladéktalanul eleget is tett. A szerző nem tudhatta, hogy még öt évet kell várnia a templom avatóünnepségére. A terveket Möller István készítette el: mivel a megbízás úgy szólt, hogy az épületnek Margit korára kell emlékeztetnie, az építész visszanyúlt egy korábbi munkájához. Ő volt az, aki 1889-ben romként konzerválta a zsámbéki templomot. Itt megmutatta, milyennek képzelte az eredetit. Igaz, az 1933. október 15-én átadott háromhajós, kéttornyú, 2600 személyre méretezett templom a faragott kőburkolat alatt téglából és vasbetonból állt, mégis meghökkentően idézte a hétszáz évvel korábbi időket.
S hogy mi lett Lord Rothermere címerével? A magyarság védelmezőjének nemesi jelvénye bizony mindmáig ott látható Róth Miksa egyik üvegablakán. Egészen közel van a kapuhoz, az épület bal oldalán. Count Rothermere - olvasható alatta a színes üvegen.
Rothermere lord 1945 után elveszítette az utcáját (a mai Balaton utca viselte az ő nevét), a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár előtt álló, neki szentelt emlékkútról levésték a rá emlékező feliratot. Címere azonban megmaradt: egy külvárosi, furcsa templom színpompás üvegablakán.