Zöld karszalag és bőrtáska

Vallomással tartozom önöknek, mégpedig rögtön kettővel. 1. Gyerekkoromban a világból ki lehetett kergetni az úttörőtáborokkal. 2. Éppen ezért - terápiás célzattal - többször is elolvastam Hárs László csillebérci ihletésű regényét, a Győztes kerestetiket. Amitől persze nem jött meg a kedvem a dögunalmas iskolai nyaralásokhoz, de egy életre az emlékezetembe vésődött az a regénybeli jelenet, amelyben a Dobó Kata raj egyik prominense összefut Anikóval, a táborpostással. Anikó - így a leírás - "nagyszerűen fest az úttörőpostások egyenruhájában, oldalán a bőrtáskával".

öbb mint húsz évbe telt, hogy megtudjam, mit is csinált Csillebércen egy úttörőpostás. De most, hogy kezembe akadt az Útmutató az úttörőpostás pajtások részére című, 1976-ban kiadott, nagyon zöld könyv, kevés olyan kérdést tudnának föltenni nekem, amelyre ne volnék képes válaszolni. Pedig úttörőpostások már 1948-ban, a nagytábor megalapításakor dolgoztak Csillebércen: igaz, az első évben még csak egy ideiglenes épületben, amely mellett már akkor ott állt az integető, zászlót tartó úttörőszobor. Ez a barakk a következő esztendőben Dunapentelére került - ott az épülő Sztálinváros dolgozóit szolgálta -, az úttörőtáborban pedig elkészült a csupa üveg postahivatal. Pár évvel később egy útikönyv már úgy emlékezett meg róla, mint az ország legmodernebb postájáról.

Az úttörőpostásokat 1961-ig külön, később pedig az úttörővasutasokkal együtt képezték. A tíz-tizenegy éves gyerekek a négy hónapos tanfolyam után már önálló szolgálatot láttak el: a tanévben minden tizenötödik napon, nyaranta valamivel gyakrabban szálltak föl a reggeli szolgálati vonatra, amely munkahelyükre szállította őket. Az úttörőpostások a szabvány egyenruha mellé zöld karszalagot viseltek. Ebben teljesítettek szolgálatot a tábor területén, akárcsak az úttörővasút három állomásán létrehozott, úgynevezett "kezelőhelyeken".

Az úttörőpostások kézikönyvét forgatva az ember csak ámul. Hiszen láthatja, hogy negyedszázaddal ezelőtt a gyerekek nemcsak a levélhordás és képeslap-árusítás rejtelmeiben mélyedtek el, hanem egyszerűen mindent tudtak az utánvétel, a csomagfeladás és a portó szakmai titkairól is. Álmukból felébresztve is felmondták, milyen bélyeget kell ragasztani egy képeslapra, ha a célállomás a Vietnami Demokratikus Köztársaság (60 filléreset); mennyi a törékeny csomag pótdíja (3 kilogrammig 5 forint), illetve mennyibe kerül a "forintos" telefonok mellett még több helyütt fellelhető tantuszos készülékeket működtető távbeszélő érme (értelemszerűen az is egy forintba). A világ minden kincséért föl nem vettek volna "közrendellenes, államellenes, erkölcstelen tartalmú" táviratot, de tudták azt is, hogy "titkos nyelven szerkesztett távirat is feladható, azonban ehhez előzetesen a Központi Távíró Hivatal engedélye szükséges".

A postás pajtás mindig szem előtt tartotta a neki megfogalmazott tizenkét pontot. Ennek megfelelően például udvarias volt és fegyelmezett, vigyázott a bélyegek tépésére, bélyegzése tiszta és jól olvasható volt ("csak a rugalmas gumilapon lehet tiszta és jól olvasható bélyegzőlenyomatot kapni"). Szolgálata befejezésekor pedig ellenőrizte, nem maradt-e felvett küldemény az asztalfiókban.

Leginkább alighanem mégis a kézbesítést élvezte. Ha ilyen munkára jelölték ki, szolgálata kezdetén a közönséges levélpostai küldeményeket, valamint a könyvelt és a portós küldeményekről kiállított értesítőket - a tanultaknak megfelelően - fiókonként emelte ki a beosztószekrényből. A köteget átkötötte, és táskába helyezte. Ugyanide került az ajánlott küldemények kézbesítő könyve és az ajánlott levelek paksamétája is. A kézbesítést a tábor vezetőségénél kezdte, majd végigjárta az egész nagytábort. Zöld postáskarszalagjára, barna bőrtáskájára minden bizonnyal ámulva, talán némi irigységgel nézett minden úttörő, akivel aznap összefutott.

Sok éve már annak, hogy nem róják úttörőpostások a csillebérci tábor útjait. Írmagjuk sem maradt; és persze ma már a tábor sem több mint egy botrányos ingatlanügyi szappanopera címszereplője.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.