Lappangó forradalmárok

Megvallom őszintén, egy világ omlott bennem össze. Évek óta mesélem kajánul, hogy lám-lám, a hűbelebalázs-átnevezgetések, mennyire kell vigyázni: itt van például ez a szegény Auróra utca, kilencvenben épp csak hogy megúszta, pedig semmi köze a Néván horgonyzó kegyhelyhez, hiszen a hasonnevű irodalmi folyóiratról nevezték el.

Mondtam eddig. Erre most kiderül, hogy legenda ide vagy oda, az utca bizony annak a hajnalnak az emlékét őrzi. Mészáros György, a Dinasztia Kiadónál tavasszal megjelenő budapesti utcanévlexikon szerzője legalábbis úgy gondolja: az 1954-es utcanévadási szokások ismeretében kizárt, hogy holmi periodikák szorították volna háttérbe az egyetlen ágyúlövéséről elhíresült hadihajót.

A három szerző - Mészáros György mellett Buza Péter és Ráday Mihály működik közre a kötet megírásában -, akárcsak a szerkesztő, Reviczky Béla meggyőződéssel vallja: a lexikon olyan hiánypótló kiadvány lesz, amelynek az idegenvezetőktől a taxisofőrökig mindenki hasznát veheti. Tény ugyanis, hogy a ma kapható térképekről legfeljebb annyit tudhatunk meg, eggyel ezelőtt mi volt a keresett utca neve. Így aztán mindazok, akik például egy század eleji regényt olvasva próbálják kitalálni, merre játszódnak az események, legfeljebb sötétben tapogatózhatnak: Schmall Lajos 1906-ban kiadott utcanévmutatójának ma már vajmi kevés hasznát lehet venni.

A készülő kötet a mai utcanevek mellett a régi alakokat is tartalmazza alfabetikus sorrendben, természetesen a megfelelő keresztutalásokkal. A szerző a rendelkezésére álló levéltári források, feljegyzések segítségével gyakorlatilag minden esetben tisztázta az utcanevek eredetét, a névadás idejét és körülményeit, a személyek nevét őrző közterületekre vonatkozóan pedig rövid életrajzot is ad.

S ha mindez nem volna elég, a címszavak még azt is megmondják, pontosan hol kell keresni a nevezett utcát, teret, a könyv függelékében pedig megtalálhatók lesznek a városrésznevek, a kerületek határainak pontos leírása, valamint az összes vonatkozó fővárosi rendelet is.

Állíthatom, lesznek itt még meglepetések. Hogy mást ne mondjak, a szemfüles olvasó például rájöhet, hogy épp az ötvenes évek elején kapta meg Kenderes nevét egy XI. kerületi utca, sőt minden buzgalom dacára még ma is lappang fél tucat direktóriumi tag a fővárosi közterületeken.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.