Az első ünnep

1946. február 13-án reggel nyolc órakor zenés ébresztő ugrasztotta ki ágyából Budapest népének henyébbik felét. Nagy napra virradt a város: immáron egy éve múlt, hogy Budán is befejeződtek a harcok.

A Szabad Nép aznapi számában Évforduló címmel emlékeztek meg a felszabadulás napjairól. Az utcasarki árusokról, akik mécsest, gyertyát és cigarettapapírt kínáltak, a kifosztott üzletek kirakatában asztalról árult szacharinról és citrompótlóról. Arról, hogy február közepén már tizenhatezer ember dolgozott a kőbányai üzemekben, s hogy a Mafirt helyreállíttatta az Uránia mozit, ahol orosz híradófilmeket vetítettek a pestieknek. Major Tamás és színésztársai akkor már próbálták a Tartuffe-öt és a Karnyónét, s mire Budán is véget értek a harcok, Újpest és a Forgács utca között megindult az első villamos.

Alig telt egy évbe, s a BSZKRT - tiltakozásul a Kis Újság támadása miatt - öt percre már le is állította a főváros összes villamosát. Akkoriban azonban még minden perc drága volt: a Szakszervezeti Tanács például mindössze tízperces sztrájkra szólította fel az üzemek dolgozóit, hogy így tüntessenek, mert "a demokrácia ügyeibe illetéktelenül beavatkozó Mindszenty hívei az utcára is kimerészkedtek, és reakciós-fasiszta tüntetéssel kísérleteztek". A február 13-án tizenegy órára kitűzött munkabeszüntetés épp egybeesett azokkal a koszorúzásokkal, melyeken a kormány és a fővárosi törvényhatóság képviselői vettek részt. Dobi István államminiszter és Szakasits Árpád, a törvényhatósági bizottság elnöke a Szabadság téri, helyetteseik a Vigadó téri és a Gellért-hegyi szovjet emlékműnél ünnepeltek, de jutott államtitkár és alpolgármester a Budaörsi úti amerikai temetőbe is. A Hidegkúti úti polgárok feltehetően már ízlelgették az új címet: Vörös Hadsereg útja. A főváros díszközgyűlése még előző este döntött arról, hogy az út, amelyen először tűntek fel a szovjet csapatok, ezentúl a felszabadítók nevét viselje. Ugyanott arról is határozat született, hogy küldöttség nyújtson át egy, a város felszabadítását ábrázoló festményt a Szövetséges Ellenőrző Bizottság elnökének, Vorosilov marsallnak. Az orosz, az amerikai és a francia követ díszalbumot kapott.

Február 13. egyébként tényleg olyan nap volt, mint a többi. A közellátásügyi miniszter a Weiss Manfréd gyár, az Egyesült Izzó Rt. és a MÁV főműhelyek dolgozóinak sertés füstölt árut utalt ki, harmincöt dekás fejadagokkal számolva. Egy polgár hirdetés útján kereste K 1671 rendszámú PUCH fekete szóló motorkerékpárját. Este pedig, a Gellért Szállóban tartott fogadáson Kővágó József polgármester átadta a Szabadság-díjakat: az irodalmi elismerést Kassák Lajos és Kovács Imre, a színészit Bajor Gizi, a tudományost Lukács György, az újságíróit Parragi György és Száva István, a képzőművészetit Ferenczy Béni, Bernáth Aurél és Berény Róbert, a zeneit Kadosa Pál, az építésit a Kossuth híd tervezője, Mistéth Endre kapta. A díjazottak jutalma tízmillió pengő volt.

Tízmillió pengő járt volna annak a becsületes megtalálónak is, aki visszaszolgáltatja a negyvenötmillió pengőt és a melléjük helyezett gyári recepteket, amelyeket még 9-én, szombat este az Árpád fejedelem útja és a Mónus Illés út között veszített el egy rossz fülű, barna aktatáskában egy szegény tisztviselőnő, akinek - mint hirdetésében írta - az "exisztenciája függött" ettől.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.