Ó, azok a hatvanas évek...

Tánclemez-bemutató a Kossuth Lajos utcai boltban (1962. IX. 26.)

Újságárus kánikulában a Margit hídnál (1966. VII. 5.)

Hatvannyolcban vagy hatvankilencben történt, hogy a család által csak ausztrál Feri bácsiként emlegetett nagybátyánk elkezdte Magyarországra küldözgetni melbourne-i barátait. Ő maga csak egy-két évvel korábban merészkedett először haza, de a látottak meggyőzték arról, hogy Budapest nem tartogat a számára különösebb veszélyeket. Mi több, az öt forint ellenében abszolvált hajvágás kifejezetten tetszett neki, és a sör is roppant olcsónak bizonyult itt. Igaz, csak keddenként volt kapható a sarki közértben.

Szóval az első, rövidre szabott látogatás után megindult nálunk az ausztrálok rohama. Freddy bácsival kezdődött az egész, aki egy szép napon bejelentkezett a családnál, hogy itt van a Gellért szállóban és szívesen elfogyasztana egy drinket szüleim társaságában. Atyám és anyám kicsípték magukat, ahogy kell - sejthetik, nejloning, dzsörzékosztüm, tupír -, és bepattantak legendás Trabantjukba, amelyből akkor éppen, valami hurcolkodás miatt, ki volt véve a jobb első ülés. Egy alkalmatos kis sámli volt a helyén. Később aztán, amikor Freddy bácsi a drinkektől megerősödve városnézésre vágyott, ezen a sámlin ülve utaztatták végig Pesten és Budán.

Hogy mit láttak, azt ma már nehéz volna kideríteni, de hogy mit láthattak, az kiderül a korabeli újságokból. A rommá lőtt budai Vár újjáépítése még 1960-ban megkezdődött, az évtized közepére már ott állt a palotán az új formájú kupola. A Várnegyed újjáépítése közben ekkoriban kerültek elő a középkori maradványok, a hegy tövében teljes gőzzel működött az Ifjúsági Park.

Városszerte új szállodák épültek, hatvannégy óta állt az új Erzsébet híd. A túlzsúfolt - de már csuklós - trolik, villamosok és buszok mellett egyre több autó is rótta már Budapest utcáit. Még hatvanban megnyílt az első autószalon az Andrássy úton, épp akkor, amikor engedélyezték a magánautósoknak, hogy jegy nélkül, készpénzért is vásárolhassanak benzint.

Itt is, ott is lottóházakat láthatott az ember, a Bajza utcában felépült a minden kényelemmel felszerelt, legendás garzonház. 1964-ben, amikor Óbudán elkészült a díjnyertes típuslakásokat felvonultató kísérleti lakótelep, a Szentendrei úton már üzemelt az első házgyár. Az évtized végére mind a három ontotta a panelotthonokat.

Felsorolni is nehéz, mi mindennel ismerkedett meg a hatvanas években a főváros népe.

Az évtized elején még hokedlin ülve bámulta az egész bérház az egyszem tévékészüléket, '69-ben már ott éktelenkedett a szappanosdobozra emlékeztető szobaantenna a tévé tetején: megszületett a kettes adó.

Elkészültek az első aluljárók, a metróépítők alagutat fúrtak a Duna alatt. Megjelentek a képeslap- és cigarettaautomaták, az önkiszolgáló boltok és éttermek, lebontották a Nemzeti Színházat, alumíniummal burkolták be a Corvint.

Eltűntek a házmesterek és a kalauzok, a kisvendéglőkben megszűnt a zenés felár. Coca-Colát gyártott a Budapesti Likőripari Vállalat, Pepsit az Ásványvíz- és égipari. Az Ecseri a Nagykőrösi útra költözött, a kandelábereket ostornyelekre cserélték, az utcaseprők narancssárga mellényt kaptak.

Feketehimlő-pánik tört ki a Royal Szállóban, a Csatornázási Műveknél lefülelték az illemhelyek bevételét elsikkasztó panamistát, a bíróságon lelepleződött az ál-Nemecsek.

Vendégünk, Freddy bácsi mindebből aligha látott sokat, viszont élete végéig szent borzadállyal mesélte, hogy Pesten papírmasé autók járnak, amelyekben ülés helyett sámli van.

Az itt látható MTI-fotók is csak egy bizonyos nézőpontból mutatják be a várost. Ez Budapest hivatalos arca. De aki jó alaposan megnézi, sokat megtudhat a mögöttes világról, a hétköznapokról is. Akár az is, aki a hatvanas éveket csak másodkézből, családi legendákból, újságfotókból ismeri.

N. Kósa Judit

Népszabadság, 1997. október 17.

Elhangzott a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárban, a Kísérleti lakótelep című kiállítás megnyitóján. A kiállítás december 31-ig tekinthető meg a könyvtár központi épületében.

Önkéntes rendőr irányítja a forgalmat (1965. I. 16.)

Kóstoló a Coca-Cola hűsítő italból (1968. VI. 20.)

Robot Robi a Nagykörút szilveszteri közönségével (1969. I. 1.)

A hatvanezredik külföldi vendég fogadása Ferihegyen (1965. IX. 4.)

A Rákóczi út-Körút kereszteződésénél épülő aluljáró (1966. V. 18.)

Festmény készül a Fiastyúk utcai lakótelepről (1960. III.)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.