Pincetúra

Volt idő, amikor gyakorlatilag fent laktam az Országos Széchényi Könyvtárban, és naponta olykor többször is átvágtam az Oroszlános udvaron. Ennek fényében meglepő igazán, hogy a fővárosról készített ortofotó (azaz légifelvételek alapján összeállított) térképet böngészve figyeltem fel először a várbeli palota udvarait behálózó, keszekusza fehér vonalakra. Meglehetősen sokáig tartott, amíg rájöttem, hogy a feltáró ásatások nyomán kirajzolódó középkori falak helyét jelölték így a Vár hatvanas-hetvenes évekbeli helyreállításakor.

Aki látta valaha a budai Várat ábrázoló középkori rajzok valamelyikét, az pontosan tudja, hogy a város fölé magasodó súlyos tömb, a Hauszmann Alajos által tervezett millennium kori palota semmiben sem emlékeztet a török hódítás előtti épületcsoportra. Nagy Lajos, Zsigmond és Mátyás palotája szinte nyom nélkül múlt el Budáról, a várfalakon és bástyákon kívül nem maradt belőle több, csak néhány pince, verem, raktár - csupa olyasmi, ami a föld alatt vészelte át az elmúlt évszázadokat.

Ezért nehéz izgalmasabb dolgot elképzelni egy sétánál, amelyet a középkori királyi palotában tehetünk. Márpedig van mód ilyesmire, igaz, kell hozzá némi fantázia és egy jó útikalauz. Az előbbit illetően sajnos mindenki a sajátjából kénytelen gazdálkodni, útikalauzt viszont ajánlhatunk: Magyar Károly ismertetője a Tájak Korok Múzeumok kiskönyvtára sorozatban jelent meg 1986-ban.

A szerző - maga is a budai Várban ásató régész - az északi kortinafalnál kezdi a sétát. (Tudják, az az a fal, amely mellett úgy járnak el évek óta, hogy észre sem vették, hiszen az ember a Szent György teret elhagyva már a díszes kapura és a múzeumok tömbjére figyel.) Középkori utakra, évszázadok óta eltemetett pincékre, a palotát a várostól hajdan elválasztó szárazárkokra ismerhetünk rá a kis füzet segítségével, értelmet kapnak az oroszlános udvart átszelő keszekusza vonalak, míg végül elérjük a Budapesti Történeti Múzeum alagsorát, és annyi év, oly sok múzeumlátogatás után végre valahára megértjük, hogy miért került a gótikus szoborlelet a pincébe.

Klasszikus aha-élményben lehet része annak, aki Magyar Károly ismertetőjével a kezében sétál végig a budavári palotán. A többiek csak remélhetik, hogy a Szent György tér megújulása arra is alkalmat teremt, hogy az utóbbi időben példásan rendbehozott és bemutatott középkori maradványokat - mondjuk praktikus táblák segítségével - meg is magyarázzák a nagyérdeműnek.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.