A műtétek elmaradnak, a kórházvédők ütős megoldásra készülnek
Sem kevesebben, sem többen nem voltak a betegek az egri Markhot Ferenc megyei kórházban, mint más, átlagos napon. A betegfelvételi ablakoknál öten-hatan álltak sorban délelőtt.
– Már a HospInvest a főnök? – kérdezte egy asszony az információs pultnál, de választ sem várva sietett be a szakrendelésre.
A kórház előtti téren egy autó állt, zászlókkal fellobogózva, rajta a szokásos „HospInvest, takarodj!” – felirat, valamint egy másik, miszerint a magyar föld nem eladó. Egy idős nő aláírásokat gyűjtött az előrehozott parlamenti választások érdekében, s közben minden arra járónak elmondta: nyugodjanak meg, a karvalytőke nem fogja betenni a lábát a kórházba, s ha kell, a saját kezével bontja ki a falból azt a százötven téglát, amit még a nagyapja áldozott téglajegy formájában az épületre.
Később kijött Mánya Kristóf, a kórház gyermekgyógyász főorvosa, a Hospinvesttel szembeni ellenállás egyik fő szervezője, aki tudósítónknak azt mondta: biztos benne, hogy egy hónapon belül lesz ítélet abban a polgári perben, amelyet az egri polgármester indított a megyei önkormányzat és a HospInvest közötti szerződés semmisé nyilvánításáért. (Minderről megkérdeztük Kovács Pétert, a Heves Megyei Bíróság szóvivőjét, aki azt válaszolta: még az első tárgyalás időpontja sincs kitűzve, így minimális az esélye annak, hogy november elsejéig ebben a perben ítélet szülessen.)
Az aláírásgyűjtés helyszínén egy síró asszony feldúlva közölte: műtétre aznapra kiírt férjét hazaküldték. Az ügyeletes orvos – az asszony elmondása szerint – ezt azzal magyarázta: kevés a sebész, altatóorvosokból még nagyobb a hiány, ezért az előjegyzett időpontra érkező betegeket is hazaküldték. Ugyanez történt azzal a férfival, akit eredetileg hétfőre rendeltek be sérvműtétre, s vele azt közölték a kórházban: sorban állás van, még az egy hónappal korábbra bejegyzett műtéteteket sem tudták elvégezni.
Tüntetés meg sztrájk helyett inkább dolgoznának, vagy zárják be a kórházat, és akkor máshová megyünk! - mondta elkeseredésében az asszony. Mánya Kristóf azt javasolta neki, talán költözzön Amerikába, hátha ott hamarabb megműtik a férjét. (Mánya egyébként a Magyar Orvosi Kamara titkára.) Az egyik aláírásgyűjtő aktivista egyenesen Észak-Koreába küldte az asszonyt, mondván: csak tudja meg, milyen az egészségügyi ellátás máshol, s közben lökdösni is kezdte a panaszkodót. A síró asszony végül távozott.
A kórházi igazgatóságról kapott információ szerint a sebészeti beavatkozások elmaradása nem függ össze a dolgozók által tervezett tüntetésekkel, máskor is torlódnak a műtétek, csúsznak a megadott határidők, mert kevés a szakorvos. A betegeket igyekeznek a változásról időben értesíteni, de ez – amint a példák bizonyítják – nem mindig sikerül.
Az egri kórházvédő bizottság képviselői tegnap délután sajtótájékoztatón jelentették be: a sztrájktárgyalások tegnap megszakadtak, mert a megyei önkormányzatot képviselő főjegyző kijelentette: nem bontják fel a HospInvesttel kötött szerződést. Hegyaljai Judit az Egészségügyben és Szociális Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének egri vezetője közölte: nem biztos, hogy sztrájkolni fognak, de megtalálják majd azt a törvényes megoldást, ami a sztrájknál is „sokkal ütősebb lesz.” Arra a kérdésünkre, hogy ez valójában mit jelent, az egri szakszervezeti vezető azt válaszolta: csakis törvényes eszközöket fognak alkalmazni.
Szíki Károly az úgynevezett Egri Forradalmi Emlékbizottság képviseletében a sajtótájékoztatón bejelentette: október 6-ától – határozatlan ideig – blokádot tartanak a megyeháza épülete előtt.
Az Észak-Magyarországi regionális Munkaügyi Központ egri kirendeltségén megtudtuk: egyelőre nem jelentkeztek náluk tömegesen az állásuk megszűnésétől félő orvosok, ápolónők. A HospInvest viszont csaknem hatvan álláshelyre keres – a munkaügyi központ segítségével – ápolót, szakápolót és orvosi asszisztenst. Mint megtudtuk, Heves megyében egri és parádi szociális intézmények, valamint háziorvosok keresnek ápolónői végzettségű dolgozót asszisztensnek, körülbelül tizenöt-húsz álláshelyre.