Harapófogóban a Hospinvest
Formailag az ÁNTSZ hétfői engedélyével elhárult az akadálya annak, hogy a HospInvest átvegye működtetésre az egri kórházat, ám a nyugodt hétköznapok még távol vannak.
A Gazdasági Versenyhivatal még tavaly kezdte vizsgálni, hogy sérti-e a versenyjogot, ha - mások mellett - a HospInvest kórházláncot épít. Döntés október közepére várható. Támadja a Hospinvestet a TEVA gyógyszercég is. A forgalmazó kórház-üzemeltető üzletág vezetője, Zrínyi Miklós a múlt hét közepén jelentette be: felszámolási eljárást kezdeményeztek a HospInvest Zrt. ellen. Mintegy havi gyógyszerforgalom árát követeli a TEVA a több kórházat is működtető Hospinvesten. A HospInvest Zrt. nemrég megszerezte a Péterffy Sándor utcai kórház gyógyszerellátásának jogát. Idáig évente egymilliárdért a TEVA is szállított ide. Zrínyi Miklós határozott állítja, nincs összefüggés a felszámolási eljárás és e között.
Kollányi Gábor viszont nagy határozottsággal közölte lapunkkal: nincs ellenük felszámolási eljárás. Sőt üzleti kapcsolatuk sincs a TEVÁ-val. (Cégkivonatukon lapunk nem talált felszámolási eljárással kapcsolatos széljegyzetet.)
Ott van még a HospInvesttel megkötött kórházműködtetési szerződés miatt a megyei önkormányzatot elmarasztaló jogerős ítélet. A Bíróság szerint a cég pályázati dokumentációjához csatolt banki igazolás nem felelt meg a pályázati kiírásban foglaltaknak. Abban az elmúlt három évre vonatkozó bankgaranciát követeltek meg, ők pedig csak az elmúlt két évre vonatkozót nyújtottak be. Az elbírálás időpontjára a HospInvest pótolta a hiányt, ám ez nem befolyásolta az ítéletet. A megye a jogerős döntés felülvizsgálatát kérte a Legfelsőbb Bíróságtól.
Mindenesetre: több hónapos politikai csatározás, nyilatkozatháború után hétfőn az ÁNTSZ-től megkapta a HospInvest Zrt. az egri kórházra szóló működtetési engedélyét. Ha egyetlen érintett – a HosInvest Zrt., a megyei önkormányzat, mint tulajdonos, illetve a kórház menedzsmentje – nem nyújt be fellebbezést a döntés ellen, elvben elhárult a legfontosabb adminisztratív akadálya a kórház átvételének. Ahhoz, hogy a cég ténylegesen birtokon belülre kerülhessen még szükség van az Országos Egészségbiztosítási Pénztár finanszírozási szerződésére. Az egészségbiztosító „pecsétje” lényegében formális, hiszen az egri kórház több mint 740 ágyának közfinanszírozását, súlyponti kórház lévén, a kórháztörvény betonozta be. (Lapunknak Sós Tamás, a megyei közgyűlés valamint Kollányi Gábor, a HospInvest Zrt. elnöke is úgy nyilatkozott: tudomásuk szerint egyetlen érintett sem fellebbez az ÁNTSZ határozata ellen, így öt napon belül megkezdődhet az egészségbiztosító finanszírozási szerződésének összeállítása.)
A kórház átvételének előkészítésén a nyár óta az intézményben mintegy húsz munkatársuk dolgozik – mondta lapunknak Kollányi Gábor cégvezető. Amint kézhez kapják az OEP szerződést is, azonnal hozzálátnak a gyógyítás, a HospInvestes kórházakra jellemző betegellátás megszervezéséhez. Ez a gyakorlatban az osztályok átvételét jelenti, valamint azt is, hogy november elsejétől már ők szervezik a munkarendet, az ügyleti beosztást. Kollányi elmondta: körülbelül 300 szakemberrel kötöttek munkaszerződést, elvben ők veszik át a kórházból önként távozó orvosok, ápolók munkáját. Feltéve, ha addig nem döntenek másként a munkaszerződés aláírását eddig megtagadók. A cég ugyanis a működtetési szerződésben azt vállalta, hogy a kórház valamennyi dolgozóját legalább két évig foglalkoztatja. Ha az együttműködést eddig megtagadók közül mindenki vállalná a következő hetekben a munkát, nyilván adódik némi nehézség, hiszen a már szerződött 300 emberhez is jognyilatkozat köti a céget.