A HospInvest novembertől birtokon belülre kerülhet

Megadta az ÁNTSZ tegnap a működési engedélyt a HospInvest Zrt.-nek, így az egri Markhot Ferenc Megyei Kórház átvételére készülő cég megkötheti a finanszírozási szerződést az OEP-pel, s november elsejétől üzemeltetheti az intézményt. A kórházi érdekképviseletek szerdától általános sztrájkot hirdetnek.

Az ÁNTSZ Közép-dunántúli Regionális Intézetében tegnap késő este tették rá az utolsó pecsétet a dokumentumokra: az egri kórház valamennyi osztálya végleges működési engedélyt kapott, csak egy-két kisebb szakrendelés sorsa kétséges a minimumfeltételek hiánya miatt. Bujdosó László, az intézet vezetője szolnoki tudósítónknak elmondta: ha az érintettek - vagyis a megyei önkormányzat, a kórház és a HospInvest - nem fellebbeznek a határozat ellen, az tizenöt napon belül hatályba lép. Amint jogerőre emelkedik, az intézet kérni fogja a Veszprém Megyei Ügyészségtől annak vizsgálatát, hogy jogszerűen járt-e el a tisztiorvosi szolgálat az engedélyezési eljárásban. - Erre a saját védelmünk miatt van szükség - közölte Bujdosó László.

Kollányi Gábor, a HospInvest Zrt. elnöke a döntés után azt tudatta: hatmilliárd forintnyi fejlesztés szolgálja majd a betegek korszerűbb ellátását, és nagyobb szakmai és anyagi megbecsülés illeti meg a kórház dolgozóit. Egyben bejelentette: azoknak, akik még nem írták alá az új munkaszerződésüket, lehetőséget biztosítanak arra, hogy csatlakozzanak az egri kórház fejlesztéséhez. - Aki nem írja alá a szerződést, az arról dönt, hogy nem kíván a kórházban dolgozni, és más munkahelyen folytatja munkáját, így november 1-jétől dolgozóként már nem léphet a kórházba - közölte az elnök.

Pócs Alfréd, az úgynevezett kórházvédő bizottság egyik szóvivője, az intézmény ortopéd szakorvosa tudósítónknak csak annyit mondott: politikai döntés született, és szakmailag továbbra is alkalmatlannak tartják a HospInvestet a kórház átvételére. Szerinte a nemrég elindított polgári peres eljárásban semmisnek mondják majd ki a kórház működtetésére megkötött szerződést, ami azt jelenti, hogy új pályázatot kell kiírni.

A megyei önkormányzat tulajdonában lévő kórház működésének privatizálására tavaly ősszel írtak ki pályázatot. Ezt megelőzően fél évig önkormányzati biztos vezette az intézményt, aki sikerrel kezdte lefaragni a hatszázmilliós tartozást. Végül lemondott posztjáról, mert nem értett egyet a kórház működésének magánosításával. A pályázati kiírást sokak szerint eleve a HospInvest Zrt.-re szabták, ennek ellenére a Debreceni Egyetem is jelentkezett. Az egri önkormányzat pedig pályázaton kívüli ajánlatot tett az intézmény átvételére. Hosszas viták után idén február végén a HospInvest Zrt.-t hirdették győztesnek - az ügyet a zrt. mellett eldöntő egyetlen szavazat azé az Ambrus Zoltáné volt, aki a 2006-os önkormányzati választáson a Fidesz színeiben jutott be a testületbe, majd a frakcióból kilépve függetlenként aposztrofálta magát.

A Fidesz több fronton támadta a működési szerződést: előbb a régiós közigazgatási hivatalhoz, majd a közbeszerzési döntőbizottsághoz fordult jogorvoslatért. Előbbi az AB-hoz továbbította az ügyet, utóbbi viszont jelezte a megyének: jogsértő a HospInvestet győztesnek kikiáltó határozat, mert a cég nem igazolta megfelelően pénzügyi kondícióit: az előírt három év helyett csak két évre mutatta be banki garanciáit. A napokban a Heves Megyei Bíróság jogerősen mondta ki: érvénytelen a pályázat ügyében született határozat, de ez nem tette semmissé a HospInvest és az önkormányzat közötti működési szerződést. Eger város, amely a kezdetektől átvette volna az intézményt, ezért a polgári peres eljárásban támadta meg a szerződést - döntés még nincs.

A HospInvest Zrt. tavasszal indította el a működési engedélyezési eljárást, ám elképzelése, hogy július elsejétől átveszi az intézményt, kudarcba fulladt. A dolgozók közel fele ugyanis nem írta alá a munkaszerződését, így egyszerűen nem voltak elegen az osztályok működtetésére. A kórház átvételére a megyétől is kértek halasztást, s ezt szeptemberben meg is kapták. Közben az egész országban toboroztak szakembereket, s úgy kétszáz "külsős" vállalta, hogy az egri kórházban dolgozzék. Végül az ÁNTSZ Közép-dunántúli Regionális Intézete felé (elfogultság miatt Heves megyéből oda került át az ügy) több mint ezer dolgozó munkaszerződését továbbították.

A Fidesz szerint politikai nyomásra adta ki az engedélyt az ÁNTSZ a Hospinvestnek

A politikus arra akar választ kapni, hogy hány orvosra és szakdolgozóra adták ki az engedélyt, tekintettel arra, hogy a kórház dolgozói közül 720-an nem akarnak a HospInvesttel együttműködni. Mint mondta, be akarnak tekinteni az iratokba, mert ködösítés és a kórház dolgozóinak megfélemlítése zajlik. Szerinte arról van szó, hogy "egy baráti lobbi bármi áron meg kívánja szerezni a kórház működését". Mint mondta, kiszámolták, hogy az egri kórház esetében öt év alatt hárommilliárd forintot akar kivenni a HospInvest az OEP finanszírozásból. Herman István az ÁNTSZ döntését értékelve úgy fogalmazott: "az 50-es évek leheletét érzi a tarkóján", szerinte "önös, dölyfös politikai érdek" érvényesült.

Felhívta a figyelmet arra, hogy ha a dolgozók úgy döntenek, hogy továbbra sem akarnak együttműködni a HospInvesttel, akkor a kórház egyik percről a másikra összeomlik, ebben az esetben pedig a polgármesternek az önkormányzati törvény alapján gondoskodnia kell a megyében élők ellátásáról.

Misz Mihály, a kórház főorvosa a sajtótájékoztatón azt mondta: szerinte megfellebbezhető az ÁNTSZ döntése, amelyet a szakember több ok miatt is furcsának tartott. Mint mondta, először elvitték az észak-magyarországi ÁNTSZ-től a döntést, az ottani tisztifőorvos az utolsó pillanatban jelentette be, hogy elfogult, majd az eljárás Veszprémbe került, ahol még szombaton is azon dolgoztak, hogy kiadhassák az engedélyt. Szerinte az is furcsa, hogy az ÁNTSZ nem várta meg a kórház ügyében indított bírósági eljárás végét.

A kórház miatt korábban éhségsztrájkoló orvos arról is beszámolt, hogy a kedd délelőtti sztrájktárgyaláson nem közeledtek az álláspontok, délután összdolgozói értekezleten döntenek a következő lépésekről, amelyek között a sztrájk is szóba jöhet. Misz Mihály hangsúlyozta: az egri kórház semmivel sem jobb vagy rosszabb, mint bármely hasonló méretű magyar kórház, ezért nem igaz, hogy a HospInvest menti meg az összeomlástól. A főorvos szerint az orvosok háromnegyede és a szakdolgozók fele ezért nem ír alá szerződést a HospInvesttel, mert a cég nem tud jó példát felmutatni. Mint mondta, járt a HospInvest által működtetett gyöngyösi és hatvani kórházban, és nem kíván ilyen körülmények között dolgozni. (MTI)

 

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.