Az SZDSZ mai frakcióülésén tárgyalja meg adójavaslatát, amellyel befagyasztanák az állami kiadásokat és létrehoznák a csakis deficit- és adócsökkentésre költhető adóreformalapot. Kezdeményezőkészséget vár a párttól az SZDSZ "parlamentjének" új elnöke, a Fodort támogató Szent-Iványi István is, aki egyetlen szavazattal győzte le a "kókista" ellenjelöltet, Hankó Faragó Miklóst.
Ma előáll adójavaslatával az SZDSZ
Átfogó stratégiai vitát kezdeményez a párt jövőbeni politikai irányvonaláról az SZDSZ Országos Tanácsának (OT) új elnöke a testület következő ülésén, három hét múlva. Erről Szent-Iványi István azt követően beszélt, hogy szombaton - egyetlen szavazat különbséggel - a párt "parlamentjének" elnökévé választották. A Fodor Gábor politikáját támogató európai parlamenti képviselő 46, míg a másik elnökjelölt, a "kókista" Hankó Faragó Miklós 45 szavazatot kapott.
Fodor Gábor, az SZDSZ elnöke kérdésünkre ironikusan a párt hagyományaival magyarázta a szoros eredményt (utalva az utóbbi két pártelnökválasztásra: a Fodor- Kóka-párharcra), ez azonban szerinte érdemben nem befolyásol semmit. Szent-Iványi István megválasztását viszont fontosnak tartja, "mert személyében tapasztalt és elismert politikus került az OT élére".
A választás kihat a párt szűkebb vezetőségének összetételére: Szent-Iványinak le kell mondania az ügyvivőségről (pontosabban: OT-elnökként ott marad, de már csak tanácskozási joggal). Helyére a nyári küldöttgyűlésen a következő legtöbb szavazatott kapott ügyvivőjelölt, Léderer András, az SZDSZ Új Generáció elnöke került. Ezzel négyre növekedett az ÚG-sek száma a tizenhárom fős testületben. Úgy tudjuk, többen azért (Léderer ellen) szavaztak az egyébként Kóka János hívének számító Hankó Faragóra, mivel sok tapasztaltabb politikusnak, megyei vezetőnek, polgármesternek sem sikerült bekerülnie az ügyvivői testületbe. Vagyis, nem (csak) a Fodor-párti Szent-Iványinak szóltak a protestszavazatok, bár az is kétségtelen, hogy az OT hosszú időn át ellenpólusa volt a pártvezetésnek. Erre utalt megválasztása után adott nyilatkozatában Szent-Iványi is, mondván: az OT-nek nem az a dolga, hogy ellensúlyként működjön és akadályozza a párt más, fontos szerveinek munkáját. Mint mondta, arra kért felhatalmazást, hogy az országos tanács újra az SZDSZ valódi politikaformáló testülete legyen.
A választáson kívül politikai vitát is folytatott az OT. Fodor közlése szerint elsöprő többséggel fogadtak el egy határozatot, amelyben rögzítették: az SZDSZ önálló, független, liberális és ellenzéki párt, amely nem kíván újból koalíciót kötni az MSZP-vel; az adótörvényekről és a költségvetés támogatásáról a javaslatok érdemi megismerése után döntenek; az egyre súlyosbodó világgazdasági válság és a várható recessziós hatások miatt a vezető közgazdászok által sürgetett intézkedéseket képviselik. Szent-Iványi ezzel kapcsolatban kezdeményezőkészséget vár a párttól, mivel úgy véli, nincs megegyezési kényszer az MSZP-vel, saját javaslataikat dolgozzák ki, és meglátják, hogyan viszonyulnak azokhoz a szocialisták.
A Népszabadság információja szerint az SZDSZ frakciója ma tárgyal a Kóka János frakcióvezető nevével fémjelzett adójavaslatról. Kóka szerint a világszintű pénzpiaci, illetve a hazai növekedési krízis egybeesése gyors választ követel, "neki kell állnunk csökkenteni az állam költségeit, és több pénzt hagyunk az adófizetők zsebében". A javaslat célja, hogy gyorsabban csökkenjen a deficit, és hogy érdemi adócsökkentéshez teremtsen forrásokat, illetve, hogy az adófizetők legalább négyötöde 18 százalékkal adózzon. Ehhez pedig 2,5-3 millió forintra tolnák fel a sávhatárt. A konvergenciaprogramban tervezettnél gyorsabb ütemben csökkentenék az államháztartás hiányát és az állami újraelosztás mértékét. Korlátoznák az államháztartás - nem kamatjellegű - elsődleges kiadásait. Konkrétan: 2009-ben az idei szinten állítanák meg az elsődleges kiadások növekedését, 2010-2011-ben pedig a növekedést az előző évi tényleges gazdasági növekedés mértékének a felénél húznák meg.
A javaslat másik pillére az adóreformalap: a nem tervezett költségvetési bevételeket és a megtakarított kiadásokat elkülönített számlára irányítanák. Innen a pénzt a tárgyévben kizárólag hiánycsökkentésre, a tárgyévet követő második évben pedig (a tárgyévben kimutatott összeg felét) csak adócsökkentési céllal hívhatná le a kormány - értesült a Népszabadság.