Tovább gyűrűzik az adatgyűjtési botrány: megszólal az NBSZ
A főigazgató azzal kapcsolatban juttatta el nyilatkozatát az MTI-hez, hogy - mint írta - az elmúlt napokban a sajtóban több olyan feltételezés látott napvilágot, amely szerint nem bizonyítható, az UD Zrt. ügyében nyilvánosságra került lehallgatási anyagokban a beszélgetés két részvevője közül ki volt az, akire a lehallgatás irányult, ki volt a lehallgatott.
A törvényes lehallgatásra jogosult szervezet vezetőjeként közölte: a lehallgatási anyagok a Nemzetbiztonsági Hivataltól átkerültek a rendőrségre, onnan pedig az ügyészségre. Az anyagokat az ilyenkor kötelező dokumentumokkal adják át - mutatott rá. Ezekből minden egyes lehallgatott beszélgetés esetében kitűnik az időpont, a hívó és hívott fél, és az, hogy kinek a készülékére engedélyezték a lehallgatást - tette hozzá. (A dandártábornok megjegyezte, hogy ettől függetlenül a telefonszolgáltató cég saját híváslistával rendelkezik.)
Kitért arra is, hogy az NBSZ-nél rögzített adatokba nem lehet belenyúlni, ezek zárt rendszerben készülnek, letörölhetetlenek és utólag megváltoztathatatlanok.
Hangsúlyozta, ha bármelyik, "ez ügyben nyilatkozó" országgyűlési képviselő adatokkal rendelkezik arról, hogy lehallgatta az NBSZ, akkor kötelessége feljelentést tenni a nyomozó ügyészségnél. A törvényességi felügyeletet ellátó ügyész ezt követően az NBSZ-nél meggyőződhet arról, hogy "kiket tettek fel ebben az ügyben lehallgatásra", illetve ezzel kapcsolatban meggyőződhet arról is, irányult-e lehallgatás képviselők ellen - fűzte hozzá.
Mint írta, a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat azokkal szemben, akik ezzel összefüggésben hamis váddal illetik, megteszi a szükséges jogi lépéseket.
Előzmények:
A Fidesz szóvivője szombati közleményében azt írta, hogy "a Gyurcsány-Szilvásy-Draskovics-féle, kommunista időket idéző hálózat követett el, amikor - nem először - ellenzéki képviselőket hallgatott le, és próbált alaptalanul besározni". Szijjártó Péter az után adta ki kommünikéjét, hogy az adatgyűjtési ügyben 35 lehallgatott telefonbeszélgetést tett fel valaki a YouTube internetes oldalra, amelyeket azután levettek a világhálóról. Ezek a felvételek valószínűleg ugyanazok, amelyeket a nemzetbiztonsági bizottság tagjai kaptak a titokminisztertől.
Az igazságügyi és rendészeti minisztérium vasárnap arról tájékoztatta az MTI-t, hogy Draskovics Tibor miniszter beperli Szijjártó Pétert. A közlemény hangsúlyozza: a tárcavezető mindenkor a törvényeknek megfelelően, a köztársaság alkotmányos rendjének és biztonságának védelmében gyakorolja a titkos információgyűjtés engedélyezésével kapcsolatos hatáskörét. Minden ezzel ellentétes állítás teljességgel valótlan - teszik hozzá.
Az MTI egy biztonsági szakértőt kérdezett meg azzal kapcsolatban, hogy vita alakult ki az adatgyűjtési ügyben a nemzetbiztonsági szervek és a Fidesz között a miatt, hogy a párt szerint a titkosszolgálat ellenzéki képviselőket hallgatott le, míg Szilvásy György, a polgári titkosszolgálatokat felügyelő tárca nélküli miniszter azt mondta, a Fidesz honlapján közzétett hangfelvételek jól érzékelhetővé teszik, hogy nem a beszélgetésekben szereplő országgyűlési képviselők telefonjait hallgatták le, hanem az UD Zrt. vezetőjének telefonját.
Szilvásy György a héten Klubrádió Kontra című műsorában hangsúlyozta, a beszélgetésekben ugyanis annak a hangját lehet hangosabban és tisztábban hallani, akit lehallgatnak, a másik fél beszéde pedig halkabb, elmosódottabb, zajosabb.
Fábián Péter biztonsági szakértő az MTI kérdésére válaszolva egyebek között arra mutatott rá: egy lehallgatott telefonbeszélgetésnél az, hogy a beszélgetés valamelyik résztvevőjének a hangja gyengébb vagy erősebb, csak abban az esetben bizonyíthatja, hogy melyikük volt a lehallgatás célszemélye, ha pontosan ismerjük a felvétel rögzítésének módját.
(MTI)