MSZP: "Van-e Demeter Ervinnek köze az MSZP egri taggyűlésének lehallgatásához?"
Török Zsolt, egri szocialista politikus szerint amióta Demeter Ervin fideszes képviselő "megjelent az egri választókörzetben " a városban pártszékházakra támadtak, névtelen levelek íródtak és lehallgatási botrány robbant ki.
Török Zsolt azt mondta: az MSZP egri taggyűlését március 25-én valaki lehallgatta, másnap délelőtt pedig már egy vágott hanganyag a helyi rádión keresztül nyilvánosságra került. A szocialista politikus emlékeztetett: emiatt egy mentelmi ügy is a parlament előtt van, a taggyűlésen elhangzott beszéd után többen beperelték az egyik szocialista országgyűlési képviselőt. Lehallgatási botrányok nem voltak jellemzőek erre a kisvárosra, csak amióta Demeter Ervin ott megjelent - állította Török Zsolt.
A következő kérdéseket tette fel a szocialista politikus:
"Van-e Demeter Ervinnek köze az MSZP egri taggyűlésének lehallgatásához?"
"Adott-e Demeter Ervin Heves megyei politikusként (egri választókerületi elnökként) az egri, vagy a megyei közgyűlés tagjainak lehallgatására megbízást?
"Lehetnek-e Heves megyei politikusok is áldozatai a "polgári polipnak"?
"Adott-e Demeter Ervin megbízást a HospInvest megfigyelésére?" - Török Zsolt szerint ugyanis az egri kórház ügyében is több információ idő előtt került nyilvánosságra.
"Miként lehetséges, hogy Demeter Ervin államtitok megszerzésére fogalmaz meg kérdést a köztörvényes bűncselekménnyel gyanúsítható UD Zrt. vezetőinek?"
"Milyen legális eszközzel lehet megtudni Demeter Ervin szerint a Nemzetbiztonsági Hivatal főigazgatójának külföldi utazásaival kapcsolatos információt?"
"Hányszor jártak az UD Zrt. vezetői a Fidesz székházában és a Polgárok Házában és ezeken a megbeszéléseken kik vettek részt: csak Kövér László és Demeter Ervin, vagy Orbán Viktor is?" - Török Zsolt szerint azt sem tudni, honnan ismerheti Orbán Viktor az UD Zrt. vezetőjét, Horváth Józsefet.
"Továbbra is bojkottálja-e Demeter Ervin a nemzetbiztonsági bizottságot, vagy jelenlétével hozzá kíván járulni "e súlyos ügyek tisztázásához", illetve segít-e abban, hogy a KDNP-s Simicskó István "ne falazzon tovább" a botrány fideszes főszereplőinek és bizottsági elnökként hívja össze a testületet?"
Török Zsolt megismételte: a szocialista frakció az alkotmányügyi és ügyrendi bizottságtól azt kérdezi, meddig akadályozhatja a bizottsági elnök a tényfeltáró munkát, "meddig falazhat a Fidesz egyik tagozatának, a polgári poliptagozatnak?".
A Fidesz feljelenti Szilvásy-t
Az elhangzottakkal kapcsolatban a Fidesz helyettes szóvivője közölte: "egyre szánalmasabb és nevetségesebb módon próbálja az MSZP menteni a menthetetlent: azt, hogy lelepleződtek. "A titkosszolgálatokat megint politikai célokra használták". Az MT-hez eljuttatott közleményében Cser-Palkovics András úgy fogalmazott: "minden törvényes alap nélkül hallgattak le fideszes országgyűlési képviselőket, és heteken keresztül rágalmaztak embereket teljesen alaptalanul".
- Mindezek miatt bíróság előtt kell felelniük - tette hozzá.
Az MTV, a Szólás szabadsága című műsorában Répássy Róbert, párt frakcióigazgatója, jogi kabinetjének vezetője bejelentette: a Fidesz feljelenti Szilvásy Györgyöt, a polgári titkosszolgálatokat felügyelő minisztert. A feljelentést hétfőn teszik meg hivatalos és személyes adatokkal való visszaélés miatt.
Úgy fogalmazott: "A legsötétebb diktatúrák szokták azzal etetni az alattvalóikat, hogy nem a hatalom figyeli meg a politikai ellenfeleiket, hanem az ellenséges ellenzék figyeli meg a jóságos kormányt". Répássy Róbert szerint a titkosszolgálatokat felügyelő miniszter és a kormány játszmájáról van szó, s azt politikai célokra használják fel. A politikus úgy vélte, az adatgyűjtési ügy már túljutott azon a szinten, hogy parlamenti bizottságok vizsgálják. Ezeket az ügyeket jogi és törvényességi szempontok szerint kell vizsgálni - jelentette ki, hozzátéve, a Fidesz honlapján közzétett hangfelvételeket a rajtuk szereplők hozzájárulásával hozták nyilvánosságra.
A politikus blöffnek nevezte, hogy több száz telefonbeszélgetés zajlott volna az UD Zrt. és a fideszes politikusok között, Répássy - mint mondta - összesen hét ilyen beszélgetésről tud.
A volt titkosszolgálati miniszter szerint elsiették a feljelentéseket
Gálszécsy András volt titkosszolgálati miniszter a műsorban azt mondta, ő a feljelentéseket "nem siette volna el" és nem terelte volna rögtön politikai síkra, hiszen a megfigyelési ügy az elején "bűncselekményhalmaz" volt.
A volt miniszter, aki a műsorban külön szólalt meg, annak a véleményének adott hangot, hogy Dávid Ibolya MDF-elnök politikai megfontolásból döntött úgy: nyilvánosságra hozza azt a CD-t. Mint azt Dávid Ibolya a CD bemutatásakor elmondta, a diszken rögzített hangfelvétel szerint egy III/III-as háttérrel is rendelkező céget azzal bíztak meg, hogy terhelő adatokat gyűjtsenek róla és pártjáról.
Gálszécsy András úgy vélte, nem kellett közölni Kövér László és Demeter Ervin fideszes politikusokkal, hogy egy lehallgatott beszélgetésen szerepelnek, mert nem őket hallgatták le. - Az hogy valaki országgyűlési képviselő, még nem azt jelenti, hogy minden államtitokra jogosult, ami az állam birtokában van, vagy amit az állam szervei cselekszenek - mondta a volt titokminiszter.
Szilvásy György: "a Fidesz mindent megtesz annak érdekében, hogy "senki ne lásson tisztán az adatgyűjtési ügyben"
A műsor vendége volt Szilvásy György, a titkosszolgálatokat felügyelő miniszter is, aki - a vele szintén külön készített - beszélgetésben azt mondta, a Fidesz mindent megtesz annak érdekében, hogy "senki ne lásson tisztán az adatgyűjtési ügyben".
A miniszter közölte: a Nemzetbiztonsági Hivatal szeptember 10-én tette meg a feljelentését, mert egy magán-titkosszolgálat nyomára bukkant, amely törvénytelen eszközökkel gyűjtött adatokat. "Tény az is, hogy a Fidesz két volt titkosszolgálati minisztere rendszeresen tartott kapcsolatot ezen cég vezetőjével és a kapcsolattartás során feladatot is határozott meg egyikőjüknek, a másiknak jelentett a cég vezetője" - mondta Szilvásy György.
A miniszter eddig személyesen még nem tett feljelentést.
(MTI)