Dávid Ibolya: "Innen üzenem a politikai alvilágnak, nem félek!"
Almássyt és kíséretét a rácsos kapun beengedték a K pavilonhoz az Escortos biztonságiak, s amikor kinyílt a kapu, Hubertől azt kérdezték: „Fegyver van nálatok?” Almássy és kísérete nemmel válaszolt.
Bár a sajtó képviselőinek egy a K pavilontól távolabb eső épületben kellett várakozni, de a helyszínen lévő tudósítónk bejutott a regisztrációs pulthoz. Itt kell a küldötteknek bejelentkezniük.
Tudósítónk érdeklődésére, hogy ez mégis hogyan történhetett, a még mindig a pultnál ácsorgó Csapody úgy válaszolt: Hock Zoltán elnökhelyettes adott utasítást arra, hogy Almássy regisztrálhat.
A gyűlésre végül bejutott Almássyt tapssal fogadták.
Boross Péter: "Mennyi küzdelem!"
Boross Péter, aki korelnökként szólalt fel az MDF országos gyűlésén, személyes vallomással indított: "büszke arra, hogy ennek a pártnak a tagja", kellő önbizalomra adhat okot, hogy egy széles körű, sokakat összefogó népi mozgalomból alakult át mérsékelt párttá. "Mennyi küzdelem árán!"
- Külső és belső erők próbálták szétszaggatni az MDF-et, "mert létezése sokakat zavar - hangoztatta a volt miniszterelnök, aki ezúttal is felhívta a küldöttek figyelmét: természetesek az olyan vélemények, hogy a vezetőket kell váltani, de csak a választásokat követő egy-másfél év múltán. S nem akkor, amikor az előrehozott választás "ott lóg a levegőben". Ahhoz ugyanis, hogy az MDF sikerrel vehesse fel a küzdelmet a politikai arénában, a pártvezetőnek "kellő súllyal és ismertséggel kell rendelkeznie - ez nyilvánvaló utalás volt Dávid Ibolyára. Boross Péter Almássy Kornélról sem beszélt, ha csak annyit nem, hogy mivel ő a nemzetbiztonsági bizottság tagja, szoktak hozzá fordulni "ilyen titkosszolgákat, olyan titkosszolgákat" emlegetve. - Tanácsot is tudok adni sokszor. Akkor is, ha valakinek a kisgyerekéről van szó. De ilyen esettel nem fordultak hozzám - célzott Boross Péter arra, hogy Almássy Kornélt állítólag a gyerekeivel fenyegették.
Az MDF felelősségéről szólva a volt miniszterelnök az országos gyűlésen arra figyelmeztetett: egy jobboldali kurzus esetén a demokrata fórumnak pótolhatatlan funkciója lesz, hiszen „mindenféle eszközök villognak a politika küzdelmek során, s az MDF jelenléte garancia lenne arra, hogy minden eszköz mégsem használható fel”. Hangsúlyozta, hogy "a radikális motívumokkal ellenzéki munkát lehet végezni, kormányzati munkát viszont nem!" - A kádárista örökséget hordozó szocialista párt agóniájának vagyunk tanúi, azt már csak a túloldalon (a jobboldalon) lévők ronthatják el, hogy ez az agónia ne legyen végletes - hangoztatta Boross Péter, aki szerint soha az MDF-re akkora szükség nem volt, mint most, "amikor korszakváltás, rezsimváltás küszöbén állunk".
Az MDF országos gyűlése kiegyensúlyozottan nyugodtan zajlott. A sajtónyilvános részben csak az okozott kisebb zavart, amikor az "almássysta" Huber Szebasztián, az MDF budapesti alelnöke rögtönzött sajtótájékoztatón panaszolta: a budapesti választmány által delegált küldöttek közül heten, maga is, csak "vendégkártyát" kapott. Jelen lehetnek az országos gyűlésen, de nem szavazhatnak, nem igazolták a mandátumukat, holott pénteken a budapesti választmány alapszabályszerűen delegálta őket a rendezvényre - s ezt Hock Zoltán MDF elnökhelyettes, aki ott volt a pénteki tanácskozáson, a jelenlétével is "legitimálta".
Dávid Ibolya: "Nem félek!"
"Innen üzenem a politikai alvilágnak, nem félek, s a Magyar Demokrata Fórum sem fél, bennünket nem lehet sem elhallgattatni, sem félreállítani, sem bedarálni" - az MDF XXII. országos gyűlésén a Hungexpon hangoztatta ezt Dávid Ibolya, akit az előtt is megtapsoltak a küldöttek, mielőtt a pódiumra lépett volna. Az MDF elnöke az elmúlt hetek eseményeit-viharait úgy értékelte, hogy "az MDF rendezte sorait", sőt megerősödve került ki az ellene folyó támadásokból.
- Nyugodt lelkiismerettel nézhetünk a tükörbe, az MDF mindvégig megőrizte tisztességét, és a ránk dobált sár is lepergett rólunk. Az MDF erős párt, az MDF tisztességes párt - konstatálta a pártelnök. S visszatekintve, mindehhez azt is hozzátette: mindannyiunkat megdöbbentett mindaz, ami az elmúlt hetekben, napokban, órákban történt; "Megint jöttek, kopogtattak, s hozták a hírt, a kisgömböc még mindig éhes - utalt Dávid Ibolya Orbán Viktorra.
Szerinte ugyanakkor fel kell készülni arra, hogy az MDF tisztességes politizálása, az általa képviselt, konzervatív fordulatot jelentő gazdasági program, és következetes korrupció-ellenesség a jövőben is sokaknak az útjában fog állni, de ez nem tántoríthatja el a Fórumot a céljaitól. Változatlanul érvényesnek nevezte a 2006-os választások előtt az MDF székház kertjében álló falon kőbe vésett idézetet, vagyis azt, hogy az MDF sem Gyurcsány Ferencet, sem Orbán Viktort nem segíti hatalomra.
Dávid Ibolya arról is beszélt, hogy Magyarország rosszkedvű, pesszimista, így soha nem volt még nagyobb szükség felelős konzervatív politizálásra: az a középosztály érdekeinek, az adózók képviseletét jelenti, négy pillére pedig a konzervatív nemzetpolitika; a növekedést garantáló szabadelvű gazdaságpolitika; a korrupció felszámolása; a fenntartható fejlődésen alapuló zöld politika.
- A helyzet drámai" - fogalmazott a pártelnök a pénzügyi világválságra utalva, s hozzátette: a kormány jövő évi adótörvény-javaslata "még viccnek is rossz".
- Ma egy tehetetlen kormány áll szemben egy tétlen ellenzékkel. Az MSZP nem tud kormányozni, csak ötletei és "esszéi" vannak. Az SZDSZ pedig nem tudja eldönteni, "hogy fiú-e vagy lány, hogy fekete vagy fehér, hogy kormánypárti vagy ellenzéki" - adott summás helyzetértékelést a parlamenti erőkről az MDF elnökasszonya, aki mindehhez a Fidesz kapcsán még azt is megjegyezte (az UD Zrt.-re, illetve a "megfigyelési ügyre célozva): a Fidesz programja annyira titkos, hogy még ők maguk se látták, "s közben unalmukban mindenféle gyanús tevékenységű cégekkel dolgoztatnak". Ezen kívül Dávid Ibolya egyáltalán nem utalt az "adatgyűjtési ügyre", az ominózus CD-ről sem esett szó beszéde során, és Almássy Kornél nevét sem ejtette ki.
Az országos gyűlés előtt Dávid Ibolya ugyanakkor némi önkritikát gyakorolt, amikor úgy fogalmazott: az elmúlt időszak személyes tanulságul szolgált a számára: megértette az elmúlt hónapok "belső üzeneteit", hogy a botrányoktól hemzsegő országos politika, a demokráciát veszélyeztető jelenségek miatt "nem jutott kellő ideje a pártra".de sokat tanult, s nyitott a változtatásra. A megyei elnököktől egy, a megújulás zálogát jelentő tanulmány elkészítését is kérte.
Végezetül azzal buzdította a K-pavilon hallgatóságát: az MDF-nek 400 ezer biztos szavazója van, közel 1 millió választó számára pedig az MDF a legszimpatikusabb párt. "És most mi jövünk!" - zárta beszédét a pártelnök.
A elnöki beszédről szóló szavazáson négyen nemmel voksoltak 5 küldött pedig tartózkodott - vagyis szinte száz százalékos volt a beszámoló támogatottsága a küldöttgyűlésen.
Dávid Ibolya pártelnök beszédét követően az MDF országos gyűlése zárt tanácskozássá vált- így a K-pavilonban elhangzott felszólalásokról, vitáról a sajtó képviselői nem tudósíthatnak. A zárt ülésen döntenek az MDF elnökségéről, valamint a pártelnök személyéről. Mivel Dávid Ibolya az egyetlen elnökjelölt, így csak az a kérdés: milyen arányban támogatják őt és hány ellenszavazatot kap. Pár órával később kiderült: 207 igen és 96 nem szavazattal újraválasztották a pártelnököt.
Almássy nemmel voksolt
"Befutott Dávid Ibolya szocialista szellemvasútja" - így értékelte az országos gyűlésről távozó Almássy Kornél, hogy Dávid Ibolyát immár hatodszor is az MDF elnökévé választották. A politikus újságírók előtt közölte: szavazhatott és "nemmel" voksolt. Szerinte "több mint beszédes", hogy az összes, (vagyis papíron létező) 385 küldött közül pusztán 207-en, azaz csak 54 százalék szavazott Dávid Ibolya elnökké választására (eleve csak 313 vették fel a szavazólapot - a szerk).
Arra a kérdésre, hogy tervez-e jogi lépéseket, illetve legitimnek tekinti-e Dávid Ibolya elnökké választását, jelezte: megvizsgálják milyen jogi lépéseket tegyenek. Különösen azért mert hét fővárosi küldött mandátumát nem igazolták, így megakadályozták, hogy szavazzanak.
Almássy Kornél meghatónak nevezte - az elmondása szerint -felé áramlott sok biztatást, és támogatást. Mint mondta ez is meggyőzte arról, hogy továbbra is a közéletben maradjon és politizáljon. - Hatalmas szükség lenne egy erős jobbközép pártra - hangsúlyozta. Kérdésünkre, hogy ez az MDF lesz-e, úgy válaszolt: "Most az MDF tagja, ez bebizonyosodott, mivel szavazhatott, de azt nem tudja, hogy később "hogyan lesz". Almássy azonban elképzelhetőnek tartja, hogy antidemokratikus eszközökkel megpróbálják eltávolítani a pártból.
Arra a kérdésre, hogy hétfőn a Parlamentben az MDF-es padsorokba ül-e a kizárás ellenére is, Almássy Kornél közölte: előbb tájékozódik és konzultál a Házelnökkel a kialakult helyzetről. Azt határozottan visszautasította, hogy az indulása és az elmúlt hetek vele kapcsolatos eseményei mögött a Fidesz állna, vagyis, hogy a "kisgömböc" a Fidesz lenne. "Nagyon nehéz lenne engem a Fidesszel összehozni" - állította végül. Véleménye szerint Dávid Ibolya minden kritikus belső megnyilvánulás mögött a Fideszt sejti.
- Az MDF elnök-asszonya, miután érzékelte, hogy elnöksége veszélybe került, "behívta az oroszokat az MDF-be" - tette hozzá a politikus, aki az előtte álló napokról úgy fogalmazott: "végre szeretném kialudni magam".