Elképesztő és irreális történetek

A Fővárosi Főügyészség pénteken a távirati irodának cáfolta, hogy felfüggesztette volna a nyomozást a megfigyelési ügyben. 

Azt közölték, az ügyben a Nemzeti Nyomozó Iroda nyomoz. Ott nem kívántak nyilatkozni. Névtelenséget kérő kormányzati források ugyanakkor fenntartják, nem saját elhatározásából függesztette fel a rendőrség - ha nem is a nyomozást - a további nyomozati cselekményeket.

Paranoid, félelemtől és alantas vágyaktól gyötört embernek minősítette Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője pénteki blogbejegyzésében Szilvásy Györgyöt, a polgári titkosszolgálatokat irányító tárca nélküli minisztert. Navracsics szerint Szilvásy összeesküvés-elmélete alapján Magyarország a világ egyetlen állama, ahol nem a hatalom figyeli meg az ellenzéket, hanem - hatévi ellenzéki lét után, mintegy Csipkerózsika-álmából felébredve - az ellenzék a hatalmat. Hasonló hangnemben nyilatkozott Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője Almássy Kornélról: "Irreális és elképesztő történeteivel olyan helyzetbe hozta a frakciót és a pártot, hogy a frakció és az elnökség is döntésre kényszerült: elválnak útjaink". A frakció tegnap kizárta soraiból a volt alelnököt, s ez egyben Almássy párttagságának megszűnését is jelenti. Ő viszont törvénytelennek és ezáltal semmisnek tekinti a frakcióból történő kizárását. Almássy arra hivatkozott, hogy pénteken nem lehetett sem frakció-, sem elnökségi ülés, hiszen ő, mint a frakció és az elnökség tagja, arra meghívót nem kapott. Továbbra is frakciótagnak, MDF-alelnöknek, budapesti elnöknek tekinti magát.

Almássy Kornél korábban arról beszélt, megzsarolták, hogy lépjen vissza az elnökjelöltségtől. Visszalépett. Két héttel később - csütörtökön - azonban sajtótájékoztatót tartott, amelyen azt mondta, gyermeke óvodája előtt odalépett egy férfi a feleségéhez, közölve, tudja, "hol vannak a fiai". Majd megtudta, hogy adóvizsgálat indult a felesége ellen - akkor határozta el, hogy visszalép.

Almássy szerint hívét, Balla Györgyöt, a párt Somogy megyei elnökét NBH-jelvényes, fegyveres kommandós - két hete, a párt választmányi ülése előtti napon - felszólította, hogy menjen vele. Egy ismeretlen lakásba vitte, ahová telefont sem vihetett magával, s csak másnap reggel engedte el. Folyamatosan őrizték. Egyik fogvatartója rendőrruhában őrizte. Balla - mint arról Futó Barnabás ügyvéd tájékoztatott - a rendőrruhás fogvatartójára tekintettel feljelentést tett a Budapesti Nyomozó Ügyészségen, pénteken a Somogy Megyei Rendőr-főkapitányság emberrablás gyanújával hivatalból (feljelentés nélkül) is elrendelte a nyomozást.

- A Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) még vizsgálja, tegyen-e feljelentést az MDF csütörtöki sajtótájékoztatóján elhangzottakkal összefüggésben - jelentette ki Almássy és Balla állításaira reagálva Szilvásy. A miniszter rágalomnak minősítette állításaikat. Külön is rámutatott, hogy az NBH-soknak nincs kommandós egyenruhájuk, fegyverzetük, jelvényük.

A nemzetbiztonsági szolgálatok egy, nevének elhallgatását kérő munkatársától úgy tudjuk, a Cégen belül is megoszlanak a vélemények arról, szükséges-e feljelentést tenni az ügyben, avagy kezeljék egészségügyi megoldást igénylő problémaként a két MDF-es politikus állításait.

Csütörtökön az MDF a sajtó útján kérdőre vonta a Fideszt, hogy milyen megbízásokat adott az UD Vagyonvédelmi Zrt.-nek, s honnan tudott már Dávid Ibolya bejelentése előtt arról, hogy egy vélhetően titokban készült felvétel tanúsága szerint bizonyos körök felkérték az UD-t, gyűjtsön kompromittáló adatokat a párt elnökéről? Pénteken Nyakó István, az MSZP szóvivője folytatta a Fidesznek címzett kérdések sorát. Utalt a Fidesz.hu portálon csütörtökön nyilvánosságra hozott titkosszolgálati hangfelvételekre, amelyeken Kövér László, Demeter Ervin, illetve Horváth József, az NBH volt műveleti főigazgató-helyettese, az UD Zrt. vezetője között zajlott beszélgetések hallhatók. Nyakó arra várja a Fidesz válaszát, hogy "milyen kérdésekről referált Horváth Kövér Lászlónak, hiszen az egyik felvételen referálás végett kért találkozót az UD vezetője. Hányszor járt az UD embere a Fidesz székházában és a Polgárok Házában?

Nyakó szerint Demeter államtitok megszerzésére szólított fel, amikor egy C-típusú vizsgálat eredményéről érdeklődött.

Demeter Ervin lapunknak annyit mondott, ha Nyakó vagy a szocialisták úgy látják, hogy ő államtitoksértést követett el vagy arra biztatott másokat, kötelességük feljelentést tenni. Egyebekben az őt és pártját ért alaptalan vádak, rágalmak miatt jogi lépésekre készül.

Eközben Répássy Róbert, a Fidesz frakcióvezető-helyettese sajtótájékoztatón politikai banditizmusnak nevezte, hogy a kormány pártcélokra használja fel a titkosszolgálatokat, s lehallgattat ellenzéki politikusokat.

- Szilvásynak a történtek miatt le kell mondania - szögezte le Répássy. A Fidesz pénteki sajtótájékoztatóján elhangzott még, hogy Rogán Antal, Németh Zsolt és Révész Máriusz kártérítési pert indít a Miniszterelnöki Hivatal ellen.

Az ok: a három képviselőt a 2005-ös úgynevezett Mucuska-ügyben alaptalanul hírbe hozták. A titkosszolgálatokat akkor felügyelő Tóth András államtitkár egy később nyilvánosságra hozott feljegyzésben azt állította róluk, hogy gyakori és bizalmas kapcsolatban álltak a román kémnek tartott, s ezért az országból eltávolított Szatmári Tiborral. - Ebből egy szó sem volt igaz - szögezte le a három politikus. Korábban ezért a bíróság már elmarasztalta Tóth Andrást, ám a fideszes politikusok szerint azért kell tovább pereskedniük, hogy ami velük megtörtént, másokkal, máskor ne fordulhasson elő.

A megfigyelési ügyben a nyomozás folytatódik. Ezt közölte a távirati irodával lapunk pénteki cikkére reagálva a Fővárosi Főügyészség. Azt írtuk, hogy "az ügyészség bizonyos jogi kérdések tisztázásáig felfüggesztetett minden nyomozati cselekményt az úgynevezett megfigyelési ügyben. Jogi aggályok merültek fel az NBH feljelentéséhez mellékelt lehallgatási anyagok felhasználhatóságát illetően."

A Fővárosi Főügyészség azt közölte, a nyomozás folytatódik, és azt a Nemzeti Nyomozó Iroda végzi. Az ügyészségnek nem volt, és ma sincs törvényes oka és indoka a nyomozás felfüggesztésére. A Nemzeti Nyomozó Iroda pénteki sajtótájékoztatóján, amelyen részt vett az iroda igazgatója is, nem kívántak nyilatkozni az ügyben. Névtelenséget kérő forrásaink pedig kitartanak amellett, hogy kaptak a nyomozók olyan ügyészi instrukciót, miszerint nem indulhatnak további nyomozati cselekmények - a már megkezdetteket pedig nem kell elkapkodni -, amíg el nem bírálták az UD Zrt. vezetőinél és telephelyein tartott házkutatásokkal, számítógépek és szerverek lefoglalásával kapcsolatos panaszokat. Ez a jövő hét közepére várható. Forrásaink rámutattak: a nyomozás közvetlen és szoros ügyészi felügyelet alatt zajlik, ami azt jelenti, hogy a nyomozóknak minden lépésükről, tervezett intézkedésükről előzetesen tájékoztatni kell az ügyészséget, s kérniük kell az ügyész jóváhagyását.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.