Fidesz: csak a lejátszott hét felvételen beszél fideszes politikus
erről Répássy Róbert, a beszélt pénteki budapesti sajtótájékoztatóján az MTI kérdésére.
Arra a felvetésre, hogy a titokminiszter szerint nem hét, hanem mintegy harminc felvételt adtak át a nemzetbiztonsági bizottságnak, Répássy Róbert a Fidesz frakcióvezető-helyettese azt mondta, maga Szilvásy György válogatta szét tendenciózusan a lehallgatott beszélgetéseket. Hozzátette: a hanganyagokat tartalmazó CD mellé adott jegyzéken külön pont alatt szerepelnek a politikai kapcsolatokat bizonyítandó felvételek, amelybe maga Szilvásy sorolta be a Fidesz által később lejátszott hét felvételt, a többit viszont nem ebbe kategóriába tette.
"Ha maga Szilvásy György úgy adta át ezeket a bizonyítékokat, hogy ezek a politikai kapcsolatokat bizonyítják, akkor ő maga válogatta, nem mi" - mondta a frakcióigazgató, aki párttársaival, Németh Zsolttal és Révész Máriusszal közösen tartott sajtótájékoztatót.
Mint elhangzott, a Fidesznek nincs tudomása arról, hogy még egyébként hányszor hallgatták le a Fidesz politikusait, és arról sincs, hogy a büntetőeljáráshoz átadott lehallgatások között van-e bármilyen politikusokkal folytatott beszélgetés. Répássy Róbert szerint azonban ilyet eddig nem is állított senki, hiszen azt mondták, hogy az ügyben bűncselekménnyel nem érintettek politikusok.
Az ellenzéki párt frakcióigazgatója azt is hangsúlyozta, hogy a Szilvásy György által a nemzetbiztonsági bizottságnak átadott adathordozóról vágatlanul és az eredeti hanganyagnak megfelelően játszották le Kövér László és Demeter Ervin hét lehallgatott telefonbeszélgetését, sőt a CD mellé csatolt jegyzéken is hét tételben szerepeltek ezek az anyagok. Így szerinte Szilvásy rosszul emlékszik, amikor azt mondja, a hét felvétel csak öt, mert egy anyagot megvágtak.
Répássy Róbert tájékoztatása szerint a mintegy harminc felvétel között szerepel az beszélgetés is, amelyet Dávid Ibolya, az MDF elnöke hozott nyilvánosságra korábban, vagyis az a rejtély is megoldódott, hogy vajon ki készítette ez a lehallgatást, hiszen így nyilvánvaló, hogy a titkosszolgálatoktól származott.
Arra az újságírói kérdésre, hogy miért nem Demeter Ervin és Kövér László nyilatkozik az ügyben, Répássy Róbert azt válaszolta, "kérdezze meg titkosszolgálati minisztert, ő biztos tudja, hol járnak a politikusaink".
Azt is kérdezték a fideszes képviselőt, hogy Szilvásy György szerint állam- és szolgálati titokról érdeklődött Demeter Ervin, amikor az egyik lehallgatott beszélgetésben Laborc Sándor NBH-főigazgató oroszországi utazásairól kérdezte Horváth Józsefet, az UD Zrt. vezetőjét.
Répássy Róbert szerint ha ez valóban államtitok lenne, akkor Szilvásy Györgynek már régen feljelentést kellett volna tennie. A titokminiszter azonban nem tett ilyen feljelentést, mert ő is tudja, hogy nem történt bűncselekmény, és amit állít, az valótlan - tette hozzá a Fidesz jogi kabinetvezetője.
Megjegyezte: az, hogy a KGB akadémiáján végzett Laborc Sándor tart-e fenn orosz kapcsolatokat, utazik-e rendszeresen Oroszországba, egy nemzetbiztonsági bizottsági tag számára ahhoz szükséges, hogy megítélje az alkalmasságát. Szerinte Demeter Ervinnek vagy bármelyik nemzetbiztonsági bizottsági tagnak nemcsak joga, de kötelessége is volt ezt megtudni.
- Sőt, mindannyiunkat komolyan foglalkoztathat a kérdés, vajon a polgári titkosszolgálatokat vezető személynek miféle orosz kapcsolatai voltak - szögezte le.
Arra a kérdésre, hogy Demeter Ervin miért nem a bizottságban kérdezte ezt meg, Németh Zsolt, a Fidesz külügyi kabinetvezetője azt mondta: "minket ez minden síkon érdekel". Mint mondta, a Fidesz az NBH-főigazgató kinevezése során törekedett arra, hogy hivatalos formában megkapja az információkat arról, "milyen fajta orosz felfüggesztése van" Laborc Sándornak, ezt azonban nem kapták meg.
Répássy Róbert kérdésre válaszolva arra is felhívta a figyelmet, hogy nem igaz Szilvásy György állítása, miszerint nincs olyan szabály, amely szerint meg kellene semmisíteni azokat a lehallgatási jegyzőkönyveket, amelyek nem relevánsak egy büntetőügyben. A politikus emlékeztetett arra, hogy például a Kulcsár-ügyben is megsemmisítették az ügyben nem releváns lehallgatott telefonbeszélgetések anyagait.
(MTI)