Egri kórház: zavartalan betegellátás a sztrájk alatt

Az egri Markhot Ferenc Kórházban ma délelőtt 206-an sztrájkoltak a munkára jelentkezett 526 dolgozó közül. A kórházban minden beteget elláttak.

Nem okozott fennakadást az egri Markhot Ferenc Kórházban a ma délelőtt 9-től 11-ig tartó munkabeszüntetés: az intézményben járva azt lehetett tapasztalni, hogy a folyosókon nem volt tolongás, a szakrendelések előtt nem alakultak ki sorok, az ellátás zavartalan volt.

A kórházban működő szakszervezetek azt szeretnék elérni, hogy a fenntartó megyei önkormányzat ne adja át a működtetést a HospInvest Zrt.-nek. A mai kétórás figyelmeztető munkabeszüntetést azért tartották, mert a tiltakozók követelése ellenére a megye nem bontja fel a HospInvesttel kötött szerződést.

Szloboda Imréné ápolási igazgatótól megtudtuk: az intézményben tegnap reggel munkára jelentkezett 526 dolgozó közül 206-an sztrájkoltak. A szervezők viszont azt közölték: számításaik szerint úgy háromszázan nem vették fel a munkát.

Szloboda Imréné elmondta, hogy a fekvőbeteg osztályokon a sztrájk idején csökkentett intenzitással, de egy átlagos hétvégi munkarendnek megfelelően dolgoztak, a járóbetegek ellátása érdekében pedig minden szakrendelésből legalább egy működött. A sürgősségi osztályon nem lehetett munkabeszüntetést tartani. Az ápolási igazgató szerint az elmúlt napokban sokan értesültek a sztrájkról, így eleve kevesebben keresték föl az intézményt.

Hegyaljai Judit, az Egészségügyi és Szociális Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezete (EDDSZ) helyi vezetője tudósítónknak azt mondta: a sztrájk szervezése során tekintettel voltak a betegekre. Hozzátette: arról még nincs döntés, hogy általános, határozatlan idejű sztrájk lesz-e, s ha igen, mikor. A nyomásgyakorlásnak ettől az eszközétől sem riadnak vissza azért, hogy a dolgozók megtarthassák közalkalmazotti jogviszonyukat, s hogy a HospInvest ne vehesse át a kórház működtetését.

A sztrájkkal egy időben tüntetést is volt a kórház Széchenyi utcai bejárata előtt. Az előre be nem jelentett demonstráción kétszázan vettek részt. A munkabeszüntetés alatt a kórház ebédlőjében nagygyűlést tartottak, ahol Cser Ágnes, az EDDSZ vezetője azt mondta: a megye és a HospInvest közötti szerződést törvénytelennek tartja, ezért a legfőbb ügyészhez fordul azért, hogy a vádhatóság indítson vizsgálatot. A munkabeszüntetés után sajtótájékoztatót tartott Pócs Alfréd orvos, a kórházvédő bizottság egyik tagja, aki azt mondta: ha a HospInvest megkapja a szükséges engedélyeket és október elsején átveszi az intézményt, összeomlik Heves megye egészségügyi ellátása, mert – szerinte – a cégnek nem lesz elég dolgozója a feladatok ellátására.

Jövő év január elsejétől húsz éven át a Debreceni Egyetem működteti a Kazincbarcikai Városi Kórházat. A döntést hozó városi önkormányzat azt várja a pályázat nyertesétől, hogy javítsa az intézmény gazdálkodását, oldja meg az orvoshiányt, és fejlesztéseket hajtson végre.
Rudas János, az egyetem tanácsadója tudósítónknak elmondta: vállalásuk alapján a jelenlegi létszámot két évig kell foglalkoztatniuk. Hozzátette: a következő egy hónapban megfogalmazzák az egyetem és az önkormányzat közti szerződés részleteit, december végéig átvilágítják az intézményt. A pontos adatok ismeretében dolgozzák ki a részletes cselekvési és fejlesztési tervet.
A kazincbarcikai kórház üzemeltetését most harmadszor hirdette meg a város. Korábban a HospInvest Zrt. is pályázott, ám arra hivatkozva, hogy most minden erejüket az egri kórházra koncentrálják, visszaléptek.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.