Csalódtak a szocialisták a liberálisok hozzáállásában

Két órát tárgyalt egymással tegnap az MSZP és az SZDSZ delegációja - Kóka János frakcióvezető idő előtt távozott. Az egyeztetés után a szocialisták csalódottak voltak.

Másodszor, de valószínűleg nem utoljára találkozott tegnap az MSZP és az SZDSZ delegációja. A képviselői irodaházban tartott, ismét alig kétórás tanácskozáson az egypárti kormányt Gyurcsány Ferenc, Lendvai Ildikó, Juhász Ferenc, Szekeres Imre és Kiss Péter képviselte. A liberális oldalon Fodor Gábor, Kóka János, Gulyás József, Gusztos Péter és Horn Gábor ült.

Érdekesség, hogy Kóka János frakcióvezető jóval a tárgyalás vége előtt távozott - csak egy órán át volt jelen a tanácskozáson. Információink szerint egy adó- és kiadáscsökkentésről szóló fórumra sietett, ahol előadó volt. A szocialista tárgyalópartnerek ezt zokon vették, mondván: az SZDSZ mintha nem venné komolyan a találkozót. Véleményüket erősítette, hogy értesüléseink szerint az SZDSZ-es delegáció - korábbi ígéretével ellentétben - nem vitt magával szinte egyetlen részletes számítást sem. Például amikor Kóka János a családi pótlék bruttósítását javasolta, a szocialisták előhúztak egy erre vonatkozó számítást, amely a megvalósítás szerintük káros következményeit illusztrálta. A liberális delegáció megköszönte az anyagot, és el is vitte. Gyurcsány Ferenc az egyeztetés utáni tájékoztatón kérdésünkre elmondta: komplett számításokkal készültek. Az SZDSZ elmúlt évekbeli összes javaslatát megvizsgálták, és kiszámolták annak hatásait. Ezeket a dokumentumokat át is adták. A tárgyaláson Fodor Gábor tartotta magát a frakció iránymutatásaihoz, és érdemben képviselte a költségvetésiplafon-törvényt; igaz, erre vonatkozó konkrét adatokat nem tettek az asztalra.

Az egyeztetés után Fodor tartott először tájékoztatót. Elmondta, hogy a szocialisták nyitottak voltak a költségvetési plafonra vonatkozó törvényjavaslatra. Arra kérte a kormányt, hogy vessen gátat minden kiadásnövekedésnek, zárolja a szükséges tartalékokat. A beterjesztett adótörvényeket az SZDSZ a mostani formában elfogadhatatlannak tartja, az úgynevezett Robin Hood adó pedig ellentétes az ideológiájukkal. A tárgyalás során világossá tették, hogy az egykulcsos adó irányába kellene lépni, jövőre pedig el kell törölni a vállalati különadót és a szolidaritási adót. A nyugdíjrendszer kapcsán az SZDSZ elnöke arról beszélt, hogy át kellene gondolni, milyen változásokra van szükség e területen és a szociális ellátórendszerben. A liberálisok a rászorultsági elv érvényesítését szorgalmazták. Fodor leszögezte: nincs visszaút a Gyurcsány-kormányba, de "értelmes kérdésekben" készek együttműködni.

- Nagyjából létrejött a közös megértés állapota, legalábbis politikai kérdésekben - ezt már Gyurcsány Ferenc mondta. A kormányfő tájékoztatóján azt hangsúlyozta, hogy a két párt közös törekvése 2006 óta a szoros és fegyelmezett költségvetés. Megismételte: ez lesz az első olyan kormány, amely nem engedi felpuhulni a költségvetést a választások közeledtével. A kiadási oldal számait tekintve középtávú programot sürgetett, amelyhez a parlament minél nagyobb többségét igyekeznek megnyerni. Ehhez a közpénzügyi csomag és a plafontörvény jelenthet megoldást.

A Népszabadság kérdésére a kormányfő elmondta: szakértői és parlamenti szinten kell folytatni az egyeztetést, de ez nem jelenti azt, hogy ha szükséges, ne találkozzon ismét a két párt felső vezetése. A tárgyalásokat sikeresnek minősítette, hozzátéve: "Többet a tartalomról, és kevesebb kevélykedést a jövőben" - tette hozzá.

A távirati iroda kérdésére Gyurcsány a Robin Hood adó kapcsán elmondta: a szavazásig érvelni fognak mellette. A kormányfő szerint abban nincs vita, hogy a távfűtéses lakásokban lakók terheit mérsékelni kell, csak ennek technikája a kérdés. Gyurcsány Ferenc "szociálisan perverznek" nevezte a Fidesz áfacsökkentési javaslatát, mert "ez annak adná a legtöbb támogatást, aki a legtöbbet fogyasztja, és nincs tekintettel a szociális helyzetre".

 

Orbán: Hátsó kapun a koalícióba

A Fidesz elnöke kedd délután közel kétórás megbeszélést folytatott pénzügyi vezetőkkel. A találkozó után Orbán Viktor elmondta, hogy nem tudja követni a szabad demokraták útjait. "Úgy néz ki, hogy a szakértői kormánytól megint a koalíció felé mennek a liberálisok" - mondta Orbán. Az pedig, hogy az elmúlt két hónap Fodorék részéről csak puszta színjáték volt-e vagy valós elszántság a változtatásra, még számára is talány. Végső soron Orbán úgy fogalmazott, hogy a liberálisok a jelek szerint "a hátsó kapun visszamennek a koalícióba". (Index)

 

A párbeszédes pártelnök nyara

Június 7. Fodor Gábort választják az SZDSZ elnökévé. A párbeszéd jegyé-ben bejelenti: tárgyalást kezdeményez
a parlamenti pártok vezetőivel Magyarország jövőjéről.

Június 21. Elsőként Orbán Viktorral, a Fidesz vezetőjével ül asztalhoz. Cselekvőképes kormányra van szükség - ebben egyetértenek, de míg a Fidesz az előre hozott választásban látja a megoldást, az SZDSZ csak akkor tartaná ezt lehetségesnek, ha sem a kormány cselekvési terve, sem az ezt követő szakértői kormány nem válna be.

Június 25. Második tárgyalás: Gyurcsány Ferenccel. Fodor Gábor cselekvési programot kér, és abban maradnak, hogy a megbeszéléseket a nyár folyamán két lépcsőben folytatják: előbb a kormányzati stratégia főbb irányairól, majd a konkrét javaslatokról. A találkozó után együtt állnak a nyilvánosság elé.

Július 2. A harmadik tárgyalópartner Semjén Zsolt, a KDNP elnöke. Utána közös sajtótájékoztató. Fodor három olyan területet emelt ki, ahol érintkezési pontot talált Semjén Zsolttal: környezetvédelem, pártfinanszírozás, emberi jogok.

Szeptember 8. A miniszterelnök Megegyezés című programjának bemutatása után Fodor újabb egyeztetést kezdeményez az ellenzéki pártok vezetőivel a szakértői kormány felállításáról.

Szeptember 9. Miután elmaradt a Dávid Ibolyával tervezett találkozó (az SZDSZ indoklása szerint azért, mert Fodor Gábor a héten nem ér rá), az MDF elnöke levélben szólítja fel Fodort, hogy ne húzza tovább az időt, hiszen javaslatait az általa kezdeményezett pártközi egyeztetésen is meg tudják tárgyalni. Dávid ragaszkodik a nyilvános egyeztetéshez; ha Fodor nem ér rá, majd meghívják helyette Kóka Jánost.

Szeptember 11. A második tárgyalás Gyurcsány Ferenccel. Ezúttal már szakpolitikai kérdéseket boncolgatnak, és külön tartanak sajtótájékoztatót. A szakértői kormány Gyurcsány szerint szóba sem került, Fodor szerint igen. A kormányfő Megegyezés című programját az SZDSZ elfogadhatatlannak tartja, Gyurcsány azt jelzi, hogy ők nyitottak az együttműködés minden formájára.

Szeptember 19. A második találkozó Orbán Viktorral, utána külön sajtótájékoztató. Orbán szerint Fodor megígérte, hogy leszavazzák a parlamentben a Megegyezés programot (ha azt a kormányfő nyújtja be), a Fidesz cserébe támogatja az SZDSZ javaslatát a költségvetési plafon felállításáról. "Mintha a Bibó-kollégium pincéjében 20 évvel ezelőtt" - jellemzi a találkozó hangulatát Orbán. Az SZDSZ utólag cáfolja, hogy ígéretet tettek volna Orbánnak.

Szeptember 23. A harmadik - és egyelőre utolsó - egyeztetés Gyurcsány Ferenccel.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.