Kövér László és Demeter Ervin bizonyíthatóan kapcsolatban állt az "árnyék-titkosszolgálatként tevékenykedő" UD Vagyonvédelmi Zrt.-vel - mondta Szilvásy György. A titkosszolgálatokat irányító miniszter bejelentését Demeter Ervin politikai banditizmusnak minősítette.
Fidesz-politikusok a vonal végén
Kövér László és Demeter Ervin, az Orbán-kormány két volt titkosszolgálati minisztere kapcsolatban állt az UD Vagyonvédelmi Zrt.-vel - jelentette be az Országgyűlés Nemzetbiztonsági Bizottságának keddi ülését követően Szilvásy György, a polgári titkosszolgálatokat irányító tárca nélküli miniszter. Emlékeztetőül: az UD Vagyonvédelmi Zrt. négy vezető munkatársa - valamint ismeretlen tettesek - ellen két hete tett magán- és államtitok megsértéséért, számítógépes adatok és rendszerek elleni, s más bűncselekmények gyanújával feljelentést a Nemzetbiztonsági Hivatal.
A kedden a szokás szerint távol maradó ellenzéki tagok nélkül tanácskozó Nemzetbiztonsági Bizottság ülését követően Szilvásy elmondta: a titkosszolgálatok egykori munkatársait foglalkoztató vállalkozás "polipszerű" árnyék-titkosszolgálatot hozott létre, amely be tudott épülni különböző állami szervekbe. Képes volt arra is, hogy üzleti, magán- és állami titkokat szerezzen meg; így rendőrségi, adóhivatali és más védett információkat. - Elsősorban saját üzleti érdekeiknek megfelelően dolgoztak, de jelentős politikai összeköttetésekkel is rendelkeztek. Kapcsolatban álltak Kövér Lászlóval és Demeter Ervinnel - jelentette ki Szilvásy, aki úgy fogalmazott: Kövér és Demeter nem egy esetben politikai jellegű feladatokat adott az UD vezetőjének. Szilvásy a "megbízás" szó használatától tartózkodott, mert, mint fogalmazott, az jogi kategória. Idáig nem merészkedik. Egy kérdésre válaszolva azonban megerősítette, hogy az NBH-nak adatai vannak arra, hogy az árnyék-titkosszolgálat felkérésre érdeklődött Bajnai Gordon miniszter iránt. A további kérdések elől azzal tért ki, hogy a Nemzetbiztonsági Bizottság arra utasította, hogy az egyik következő ülésén tárja elé a fideszes politikusok érintettségéről és a megfigyelt személyekről keletkezett információkat, s ezért előbb a bizottságot tájékoztatná. Arról sem beszélt, tudják-e már a titkosszolgálatok, kitől kaphatta meg Dávid Ibolya az ellene felhasználható adatok megrendelését tanúsító felvételt. Szilvásy a felelősséget elhárítva kijelentette: több mint egy évig tartott a Nemzetbiztonsági Hivatal felderítő munkája, ez idő alatt sem a Fideszhez, sem az MSZP-hez, sem a sajtóhoz nem szivárgott ki semmi.
Kérdésünkre, miszerint a két volt miniszter tudta, tudhatta-e, hogy az UD Zrt. a tőlük kapott feladatokat csakis törvénytelen eszközökkel hajthatja végre, Szilvásy kitérő választ adott. Egy újabb kérdés kapcsán leszögezte: a Nemzetbiztonsági Hivatal célszemélyként nem hallgatott le parlamenti képviselőket, így nem is kellett tájékoztatniuk a Nemzetbiztonsági Bizottságot a titkos akcióról. A szabályosan lehallgatott személyekkel viszont - információink szerint - többször is beszélt telefonon Demeter Ervin és Kövér László is. Előbbi két hete, az ügy kirobbanásakor, a nemzetbiztonsági kabinet ülésének elébe menve, sajtótájékoztatót tartott arról, hogy az UD Vagyonvédelmi Zrt.-nél tartott házkutatás nem más, mint Szilvásy György előre felépített, koncepciós eljárása, ezért hivatali hatalommal való viszszaélés miatt az ügyészséghez fordulnak. A Központi Nyomozó Főügyészség hétfőn döntött Demeter feljelentésként értékelt bejelentése ügyében, ám arról, hogy elrendelték-e vagy elutasították a nyomozást, csak a feljelentő értesítése után tájékoztatják a közvéleményt.
Demeter most is elébe ment Szilvásy bizottsági beszámolójának. Egy órával korábban tartott sajtótájékoztatóján kijelentette: akárhány felvétel készült is az ő és Horváth József, az
UD Zrt. vezetője közötti telefonbeszélgetésekről, hozzájárul, hogy azokat vágatlanul nyilvánosságra hozzák. - Kreáltak egy szappanoperát, melynek Szilvásy úr a rendezője. Ez egy piszkos játszma, politikai banditizmus - fogalmazott később a Népszabadságnak nyilatkozva. - Korábban egy kémnő befeküdt egy miniszter ágyába, amiért ellenzéki politikusokat próbáltak felelőssé tenni (Mucuska-gate - a szerk.), majd a 2006-os választások előtt a kormány előhúzta a terrorkártyát egy tíz éve senki által nem látott, világszerte körözött alvilági figura képében, aki állítólag merényletre készült a Fidesz nagygyűlésén. A mostani üggyel sem más a kormányzat célja, mint hogy tematizálja a közéletet, addig sem kell magyarázkodnia.
Demeter az általa összehívott sajtótájékoztatón és lapunknak nyilatkozva is elismerte, hogy jó viszonyban áll Horváthtal. Szilvásy erre úgy reagált: Két hete a miniszter úr még koncepciós eljárásról beszélt, mára meg kiderült, hogy mégiscsak szorosabb kapcsolat volt közte és az UD Zrt. vezetője között, mint az természetes egy volt miniszter és a hivatali ideje alatt az NBH műveleti főigazgató-helyettesének kinevezett titkosszolgálati vezető között. Azonban Demeter határozottan állítja: soha, semmiféle megbízást nem adott az UD-nek. - Nem én, nem Kövér László, s nem is a Fidesz állt szerződéses kapcsolatban az UD Zrt.-vel, hanem az OTP - közölte.
Demeter nevetségesnek tartotta "Szilvásyék történetét" arról, hogy valakik kémprogramot telepítettek az NBH számítógépébe, melynek segítségével más állami szervek számítógépeibe is behatoltak. Szerinte, ha ez megtörténhetett, az NBH főigazgatójának azonnal fel kell állnia a székéből. Demeter kijelentette, mérlegeli, hogy Szilvásy vádjai miatt kérjen-e jogi elégtételt.
Megkerestük az ügyben Kövér Lászlót is, aki azt mondta, egyelőre nem kíván reagálni.
Orbán: Perelni kell!
Orbán Viktor szerint a Kövér Lászlót és Demeter Ervint ért vádak miatt perelni kell - a Fidesz elnöke erről újságírói kérdésre beszélt. A pártelnöktől azt kérdezték, mi a véleménye a vádról, hogy a két fideszes politikus megfigyeléseket rendelt meg az UD Zrt.-től. Orbán válasza: "Ha ez elhangzott, akkor ezért perelni kell. Ha valaki azt állítja, hogy a Fidesz bármely politikusa törvénytelen megfigyelést rendelt meg bárkitől, akkor azt azonnal jogi alapra kell helyezni, és általában fordítva is, ha bármikor felmerül a gyanú, hogy a titkosszolgálatok részt vettek a politikai életben, azt ki kell vizsgálni" - mondta. Arra a kérdésre, tudott-e arról, hogy Kövér László és Demeter Ervin kapcsolatot tart az említett céggel, Orbán Viktor először azt mondta, nem tudott róla, de semmi kivetnivalót nem lát benne. Ismételt kérdésre pontosított, mint mondta: egyszer látta együtt ebédelni Kövér Lászlót a "Horváth nevű emberrel", de "a konspiráció értékét csökkenti, hogy a mellettük lévő asztalnál a Nyakó ült". A pártelnök hangsúlyozta: azt látja, hogy amikor a szocialisták kormányoznak, akkor a titkosszolgálatok megjelennek, és jelenlétük erősödik a politikában, ami megengedhetetlen. Szerinte ez a magyar történelem legroszszabb hagyományait eleveníti fel.
A volt miniszter Benczét hívta?
Kövér László és Demeter Ervin fideszes politikusok, egykori titokminiszterek négy telefonbeszélgetése került a megfigyelési ügy dokumentációjába az Index értesülése szerint. A portál úgy tudja, hogy az egyiken Demeter Ervin érdeklődik Horváth Józsefnél, az UD Zrt. vezetőjénél: tudna-e informálódni arról, volt-e magánlátogatáson az utóbbi hetekben Moszkvában Laborc Sándor NBH-főigazgató. Egy másikon Horváth találkozóra hívja Kövér Lászlót, de van olyan beszélgetés is, amely már az ügy kirobbanása után készült. "Demeter hívta fel Bencze Józsefet, az ORFK vezetőjét, hogy figyelmeztesse, politikai célokra akarják felhasználni ebben az ügyben a rendőrséget" - írta az Index, amely idézte Tóth Jánost, az UD ügyvezető igazgatóját, aki szerint cége semmilyen megbízást nem kapott a Fidesztől.
A Horváth József, illetve Kövér László és Demeter Ervin közötti beszélgetések régi, személyes ismeretségük alapján folytatott magánbeszélgetések voltak, ezért Tóth szerint a hívások tartalmának rögzítése törvénysértően zajlott. "Egyelőre úgy tűnik, hogy nem a feljelentésbe foglalt gyanú, hanem éppen az ügyfelei és kapcsolatai miatt figyelték meg a cégünket" - idézi a portál Tóth Jánost.