Marseille: a mediterrán híd

- Európa igazi kulturális problémái a migráció, a rasszizmus, a férfi-nő kapcsolatok, a vallások, a környezetvédelem: és Marseille saját bőrén érzi ezeket az ügyeket.

A négy pályázó közül a mi városunk a legkozmopolitább, nekünk van a legnagyobb szükségünk az Európa kulturális fővárosa címre, mi tudjuk a legjobban szolgálni a rendezvénnyel Európát - nyilatkozta boldogan az előkészítő bizottság igazgatója azután, hogy a 13 tagú nemzetközi zsűri egyhangúlag a földközi-tengeri kikötővárost választotta a 2013-as év Európa kulturális fővárosának.

Marseille mellett pályázott még Bordeaux, Lille és Toulouse is. A döntésben nagyon fontos szerepet kapott a pályázatban megfogalmazott megközelítés, amely a kultúra társadalmi gyökereire és szerepére tette a hangsúlyt, külön kiemelve a Földközi-tenger két partját összekötő, kulturális híd gondolatát.

Sir Robert Scott, a zsűri elnöke szerint a dolgozatban kivételes harmóniát sikerült teremteni a kulturális minőség, a politikai elkötelezettség és a gazdasági háttér között. Természetesen az sem lehetett hátrány, hogy a város polgármestere, Jean-Claude Gaudin a jobboldal egyik vezető politikusa, szenátor és volt miniszter. Marseille nem óhajtotta saját magának "lenyúlni" az ügyet, hanem bevonta a környék településeit.

Az első pillért az a 200-250 alkotóműhely képezi, amelyet fokozatosan hoznak létre az erre jelentkező vállalatoknál, egyesületekben, iskolákban, ahol a közös gondolkodásból új minőségű művek születnek a szervezők reményei szerint. A első 10 műhely már működik. A második újdonság az Intermed elnevezésű euromediterrán művészeti fesztivál lesz, amelyet a tervek szerint 2013 után is megrendeznének évente. A terv leglátványosabb része az Európai és Mediterrán Civilizációk Múzeumának a létrehozása. Ezt a vadonatúj intézményt 2012-ben nyitnák meg egy volt világítótorony és egy új kiállítási épület összedolgozásával. A zsűri erős fenntartásait hangoztatta az új intézmény elkészültével kapcsolatban, de a francia kormány jelentős összeggel kívánja támogatni a múzeumépítést. A szervezők szerint az egész kulturálisfőváros-projekt költsége 98 millió eurót tesz ki, ennek jelentős részét Marseille városa, a régió, a megye, a környékbeli települések állják, 15 százalékkal beszállnak a helyi vállalatok is, és természetesen érkezik majd pénz a francia államtól és az Európai Uniótól is.

Korábban kulturális fővárosi címet kapott már Párizs, Avignon és Lille. Ez utóbbi azóta is élvezi a 2004-ben jól kitalált rendezvénysorozat gyümölcseit: a kulturálisfőváros-projekt pozitív szaldóval zárt, a 2,5 millió eurós tiszta nyereséget hosszú távú kulturális projektekbe forgatták vissza.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.