A NATO-nál szétválik Grúzia és Ukrajna útja

Decemberben a NATO-tanácskozáson szétválaszthatják Ukrajna és Grúzia tagsági ügyét - fejtette ki a Budapesten rendezett Ukrajna-szemináriumon Borisz Taraszjuk volt ukrán külügyminiszter, az euroatlanti integráció elkötelezett híve.

Lapunknak nyilatkozva elmondta: a Kaukázusban történt események, az augusztusi háború újabb érveket adhattak azoknak, akik szerint a két országnak nem szükségszerű együtt haladnia a NATO-tagság különböző lépcsőfokain a szervezet tagsági akcióterve (MAP) követelményei végrehajtásában.

Koszovó. - Kezdettől fogva határozottan elleneztem Koszovó elismerését - mondotta Taraszjuk. - Oroszország most, megokolva Grúzia elleni támadását, ugyanazokat az érveket használta, mint annak idején a nyugati szövetségi rendszer, az "etnikai tisztogatást", "genocidot", a "békekikényszerítést".

Kettészakadhat-e Ukrajna? - Ellenzem a helyzet dramatizálását. Emlékeztetnék rá, hogy Ukrajnában a Szovjetunió szétesése után nem voltak véres, erőszakos, etnikai alapú összecsapások, még a kritikus 1994-1995 körüli időkben sem. Emiatt sem fogadható el a mostani Ukrajna-szemináriumon elhangzott összehasonlítás Csehszlovákiával, amely két önálló államra bomlott a kilencvenes években.

Önállósodhat-e a Krím félsziget? - Jelenleg nem érezni szeparatista veszélyt. Több mint tíz éve élveznek autonómiát, a helyi és regionális hatóságaik jól működnek.

Juscsenko-Timosenko párharc.
- Úgy gondolom, a viszály okai személyesek. Sajnálatos, hogy ez immáron a második ilyen hatalmiharc-forduló. A megoldás talán az lenne, ha mindketten félretennék személyes ambícióikat, és összefognának. Ha másért nem, választóikért, hiszen nem a viszálykodásra kaptak tőlük felhatalmazást.

Energiabiztonság. - Nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy Ukrajna - akárcsak Oroszország - egyfajta energiamonopólium, a tranzitszállítások birtokosa. Az orosz szállítások négyötöde rajtunk keresztül éri el a nyugati fogyasztókat. Az Ukrajnán keresztül haladó gázszállító vezetékek kapacitása 150 milliárd köbméter/év (ötször akkora, mint a Nabucco vagy a Déli áram-lat lenne - A szerk. megj.). Nyugat-Ukrajnában óriási föld alatti gáztárolók épültek - elsősorban azért, hogy té-
len garantálják a nyugati vásárlóknak a szerződéses energiamennyiség szállítását. Ukrajna még évtizedekig nagymértékben befolyásolja Európa, a Nyugat energiabiztonságát.

 

Gyarmati István, az Ukrajna-szemináriumot társrendező budapesti Demokratikus Átalakításért Intézet (ICDT) vezetője a szemináriumon nem értett egyet azzal, hogy a NATO-tagság nem lenne kevésbé fontos, de úgy vélte, a legjobb perspektívát Kijev számára az EU-tagság kínálná. Martonyi János exkülügyminiszter szóvá tette, hogy Ukrajna nyelvtörvénye nem kedvező a magyar kisebbség számára, bár hozzátette: a törvény vélhetően nem az ottani 150 ezres magyarságnak, hanem a 10-12 milliós orosz kisebbségnek szól. Németh Zsolt, a parlament külügyi bizottságának elnöke csatlakozott Martonyi véleményéhez, hangoztatva, hogy "az ukrán nemzetépítés oltárán nem áldozhatják fel a magyar kisebbséget". Nagy tévedésnek minősítette, hogy a tavaszi bukaresti NATO-tanácskozáson nem engedték Ukrajna és Grúzia csatlakozását a MAP-hoz. Megerősítette, hogy Magyarországnak fel kellene függesztenie a Déli áramlat projektjében a részvételt.

 

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.