Morvai feljelentést tett a Szabadság téri rendőri fellépés miatt
Morvai Krisztina keddi sajtótájékoztatóján elmondta: az első feljelentési pontot az indokolja, hogy a Szabadság téren többekkel együtt őt magát is éppen istentisztelet közben érte a rendőrök támadása, a második vádpontot pedig az, hogy "nemcsak a verés, hanem a minden eddiginél durvább vegyi fegyver bevetése is bántalmazásnak minősül."
A jogász beszámolt arról, hogy a könnygáz bevetése után beszélt egy toxikológussal, aki azt javasolta, hogy a gáz egészségromboló hatása miatt még azt a ruhát sem szabad viselni, ami közvetlenül érintkezett a vegyi anyaggal.
Morvai Krisztina az MTI kérdésére elmondta: a rendőrök fellépése nem volt szükséges és arányos a Szabadság téren, mert fizikai erővel le lehetett volna szerelni a támadókat ahelyett, hogy könnygázt vetnek be.
"Ha nem akarunk gyarmattá válni a saját hazánkban, akkor a magyar embernek sokkal erőteljesebb ellenállást kell mutatnia a fennálló hatalommal szemben" - jelentette ki a jogász, hozzátéve: ehhez viszont nélkülözhetetlen az emberi jogok gyakorlása. Az államnak pedig védenie és biztosítania kell a gyülekezési jog és a véleménynyilvánítás szabadságát - emelte ki.
Hétfőn kelt, az MTI-hez is eljuttatott közleményében korábban már a Budapest Szabadság téri Református Egyházközség Presbitériuma Elnöksége is jelezte, hogy "az egyházközséget ért alkotmányos alapjogsértések miatt" büntetőfeljelentést tesznek a Fővárosi Ügyészségi Nyomozó Hivatalnál, mert a szeptember 20-ai esti istentiszteletük alatt a Hazatérés Temploma területén tartózkodókkal szemben a rendőrség fenyegetően lépett fel, s az intézkedés alatt a zárt templomi előtérbe könnygázt fújtak be.
Még öt eljárás van folyamatban a 2006-os őszi események miatt
Még öt eljárás van folyamatban rendőrök ellen, amelyek kivétel nélkül mind a 2006-os őszi eseményekkel kapcsolatban indultak - közölte a Fővárosi Bíróság az MTI érdeklődésére kedden.
A közlemény szerint hétfőn született nem jogerős ítélet két rendőr ellen, akiket hivatalos eljárásban elkövetett bántalmazás vétsége és könnyű testi sértés bűntettével vádoltak. A bírósági ítélet szerint a két rendőr bűnös hivatalos eljárásban elkövetett bántalmazás vétségében, mint társtettesek.
A bíróság ezért a vádlottakat 3-3 év próbaidőre bocsátotta. Két társukat viszont, ugyanezen vádak alól felmentették.
Az ügyész és a vádlottak védői fellebbezést jelentettek be - áll a bíróság közleményben.
(forrás: MTI)