Gazdasági, költségvetési, szociális és oktatási anyagokkal készül az MSZP az SZDSZ-szel folytatandó mai csúcstalálkozóra. Az egykori koalíciós partnerek másodszor ülnek tárgyalóasztalhoz, de megegyezés most sem várható. Közeledés annál inkább.
Pártközi csúcs, közelítő lépés?
Ma folytatódik az MSZP és az SZDSZ delegációinak egyeztetés-sorozata. Az első egyeztetés két hete volt, a tanácskozáson a szocialistákat Gyurcsány Ferenc, Lendvai Ildikó, Juhász Ferenc, Szekeres Imre és Kiss Péter képviselte. A liberális oldalon Fodor Gábor, Kóka János, Gulyás József, Gusztos Péter és Horn Gábor ült asztalhoz. Várhatóan ugyanők vesznek részt a mai egyeztetésen is.
A Népszabadság információi szerint a szocialisták több szakértői anyaggal készülnek a mai találkozóra: nemcsak gazdasági-költségvetési, hanem szociális és oktatási elemzésekkel is. Úgy tudjuk, ezekben érdemi elmozdulás a szocialisták által képviselt eddigi álláspontoktól nem várható. Hozzá kell tenni azonban, hogy a miniszterelnök korábban egy lapinterjúban azt mondta: ha minden párt beleegyezik, talán lehet olyan társadalmi egyezséget kötni, hogy a következő öt évben csak inflációval korrigálják a szociális kiadásokat - ez pedig érdemi mozgásteret jelenthet.
Összehívják a rendkívüli kongresszust
Fodor Gábor, az SZDSZ elnöke lapunknak azt mondta: delegációjuk is szakértői anyagokkal készül; elsősorban a költségvetést illetően. Úgy tudjuk, a szabad demokraták a frakció által is jóváhagyott gazdasági csomagról egyeztetnének, amelynek része a költségvetési kiadási plafon bevezetése - az erről szóló javaslatot Kóka János tegnapi közlése szerint a jövő héten nyújtják be a parlamentnek. Emellett az SZDSZ-esek szóba hoznák, hogy a Gyurcsány-féle Megegyezés programja mögött van-e kormányzati erő, vagy "ez csak egy cikk".
A szocialista pártelnökségből származó információink szerint a kormánypártiak még nem számolnak megegyezéssel. Az MSZP egyik befolyásos politikusa szerint inkább a "parlamenti szakaszban", vagyis az egyeztetések után várható egyetértés. Az erőviszonyokra vonatkozó kérdésünkre szocialista elnökségi tagok úgy válaszoltak: Fodor pozíciója érezhetően meggyengült a belső kritikák után. Ugyanakkor árnyalja ezt a képet, hogy Fodor támogatottjai Budapesten "leverték" a másik oldal jelöltjeit az SZDSZ tisztújításán.
- A keddi MSZP-SZDSZ tárgyaláson a szabad demokraták két dologról tudnak beszélni: egyrészt el tudják mondani, hogyan viszonyulnak az adótörvények megismert koncepciójához - "ez a viszonyulás kritikus" -, emellett ismertetni tudják, hogy szerintük mire van szükség a következő évi költségvetésben - közölte Gusztos Péter a Magyar Televízió Nap-kelte című műsorában kedden.
A tervezett adócsökkentési koncepciók kapcsán a szabad demokraták frakcióvezető-helyettese azt mondta, kormányzati oldalról először arról volt szó, hogy ezermilliárddal csökkentik három év alatt. Később kiderült, hogy ezt négy esztendő alatt hajtanák végre, de ebből két év átcsúszna a következő parlamenti ciklusba.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök ezt követően a Budapesti Közgazdasági Egyetemen tartott előadásában már arról beszélt, hogy csak az első évnek van meg a fedezete, aztán pedig a pénzügyminiszter olyan javaslatot nyújt be, amelyben az első évre tervezett összegnek csak a kisebbik fele szerepel.
Pártja véleményét úgy összegezte, hogy Magyarországnak nem erre lenne szüksége. Személyes véleménye alapján kijelentette, ha ebben a szellemben készül el a költségvetés, akkor az SZDSZ "nem fog tudni igent mondani rá". Arra a kérdésre, hogy 2009-ben a szabad demokraták honnan és mennyit vonnának el, azt felelte, hogy a büdzsének egyelőre még a sarokszámait sem ismerik. Hozzátette, hogy alapelveket meg lehet fogalmazni.
A liberálisok szerint olyan érdemi vágásra van szükség, amely hozzájárul a gazdaság beindításához. Ezt állami kiadáscsökkentéssel kell megteremteni, mert meglátásuk szerint ezt nem lehet a miniszterelnök Megegyezés című cselekvési javaslatában tervezett gazdasági kifehéredésre alapozni.
A szakértői kormány kapcsán azt mondta, hogy már a múlt héten javasolt egy olyan korrekciót az SZDSZ politikájában, amely a tartalmi kérdésekre helyezi a hangsúlyt. Hozzátette, hogy ennek ellenére a szakértői kormány olyan opció, "ami ott maradt a talonban".
A keddi MSZP-SZDSZ tárgyalások kapcsán elmondta, hogy az SZDSZ azt szeretné a legjobban, ha meg lehetne állapodni, de ennek nagyon komolyak a tartalmi kritériumai, hiszen az ország nagyon nehéz helyzetben van. Hozzátette: lehet, hogy az ország a következő egy-két évet túl tudja élni "kormányzati alibivel", de a szabad demokraták abban biztosak, hogy fejlődni nem tud.
Arra a felvetésre válaszolva, hogy a liberális politikusok miért csak hétfőn cáfolták Orbán Viktor szavait, aki a két párt múlt heti megbeszélése után arról beszélt, hogy az SZDSZ is nemmel akar szavazni a Megegyezésről, leszögezte: többen is cáfolták a Fidesz elnökének szavait, ugyanakkor a parlamenti frakció hétfőn döntött arról, hogy nem támogatják a parlamenti szavazást a cselekvési javaslatról.
(MTI)